Může nějaké zvíře přežít bez spánku? Odpověď vás zřejmě překvapí

Některá to dělají zavěšená hlavou dolů. Jiná jen na několik hodin. Další pod bahnitou pokrývkou. Ale bez ohledu na preferovaný způsob a čas mají netopýři, sloni, žáby, včely a lidé jedno společné: všichni spí, napsal zpravodajský server Live Science.

Pravdou je, že se vědcům zatím nepodařilo najít tvora, který by vůbec nikdy nespal. Ale je spánek skutečně nezbytný pro přežití? Většina lidí potvrdí, že mají problém běžně fungovat i po jedné jediné probdělé noci. Špatný spánek během delšího období se pak spojuje s celou řadou negativních zdravotních následků, od srdečních onemocnění a mozkové mrtvice, až po přibývání na váze a diabetes.

Tyto vazby a skutečnost, že podle dosavadních zjištění všechna zvířata pospávají, naznačují, že spánek musí u zvířat hrát zásadní roli. Ale jaká je jeho funkce? Umožňuje spánek mozku opravit škody a zpracovat informace? Je nezbytný pro regulaci energie v těle?

Mnozí vědci a myslitelé v průběhu věků, počínaje řeckým filozofem Aristotelem, přišli s celou řadou vysvětlení toho, proč spíme. A přesto přesný smysl spánku zůstává otevřenou otázkou.

Od 90. let 19. století se konaly první pokusy se spánkovou deprivací u zvířat. Ať už byly prováděny na myších nebo švábech, výsledky byly vždy stejné - po určité době, kdy zvíře nemohlo spát, uhynulo. Ovšem samotná příčina smrti v těchto případech, a také to, jak je spojená se spánkem, zůstává neznámá.

Zatímco úplná nespavost se zdá být nebezpečnou, někteří tvorové si vystačí s pozoruhodně krátkým spánkem. A právě oni by mohli sehrát klíčovou roli při pochopení funkce spánku, míní vědci.

Studie zveřejněná v únorovém čísle časopisu Science Advances monitorovala spací zvyky octomilek. "Zjistili jsme, že některé mušky skoro vůbec nespí," řekl spoluautor studie Giorgio Gilestro, který přednáší systémovou biologii na londýnské Imperial College.

Gilestro a jeho kolegové zjistili, že šest procent samiček octomilek spí méně než 72 minut denně, v porovnání s průměrně 300 minutami, které prospaly jiné samičky. Jedna samička dokonce spala průměrně jen čtyři minuty denně.

V dalším experimentu vědci muškám odepřeli 96 procent jejich běžného času na spánek. Mušky ale nezemřely předčasně, jako zvířata z předchozích experimentů, která byla zcela zbavena možnosti spát. Žily stejně dlouho jako kontrolní skupina, která mohla spát běžnou dobu.

Gilestro a několik dalších vědců se začíná ptát, zda je spánek méně nezbytný, než si lidé myslí. "Zdá se, že některá zvířata přežívají s podstatně kratší dobou spánku, než se dříve předpokládalo," řekl Niels Rattenborg, který v německém Ornitologickém ústavu Maxe Plancka studuje spánek u ptáků.

V rámci studie z roku 2016 Rattenborg a jeho kolegové dali fregatkám obecným (Fregata minor) na Galapážských ostrovech malé zařízení, které měřilo elektrickou aktivitu v mozku. Monitorování ukázalo, že ptáci někdy spí jednou mozkovou hemisférou v době, kdy letí nad oceánem. A někdy dokonce za letu spali oběma hemisférami.

Ještě překvapivější ovšem bylo zjištění, že fregatky při letu průměrně spaly jen 42 minut denně, zatímco na zemi si dopřávaly více než 12 hodin spánku za den.

Spaní za letu může být běžné i u dalších ptačích druhů, jako je rorýs obecný (Apus apus), který dokáže létat deset měsíců, aniž by někde přistál - ovšem v tomto případě nemají vědci přímý důkaz.

Najdeme někdy zvíře, které vůbec nespí? Podle Rattenborga není nic zcela vyloučeno. "Ovšem podle studií zvířat, která spí krátkou dobu, se spíše zdá, že žádné z nich se neobejde zcela beze spánku. Toto uchování krátkého spánkového období naznačuje, že existuje minimální množství spánku, které je nezbytně nutné i u těchto krátko-spáčů," dodal vědec.

Související

Více souvisejících

Zvířata spánek Příroda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy