Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které desítky let ležely uložené v zásuvce v keňském muzeu. O objevu tento týden informoval odborný časopis Journal of Vertebrate Paleontology a BBC.

Nový druh savce dostal označení Simbakubwa kutokaafrika, což ve svahilštině znamená "velký africký lev". Na východě černého kontinentu žil před zhruba 20 miliony lety. Toto velké zvíře bylo součástí nyní vyhynulého rodu masožravých savců zvaného Hyaenodon (řecky hyení zub).

New species from #Nairobi National Museum @museumsofkenya @MattBorths & Dr. Nancy Stevens https://t.co/4yMs2I59Re via @NatGeoScience (image below of a modern lion in comparison to the Simbakubwa kutokaafrika #fossil) pic.twitter.com/ABAADxL6KN

— Mostly Mammoths (@MostlyMammoths) 18. dubna 2019

Nový objev by podle BBC mohl pomoci vysvětlit, co se s tímto rodem stalo. Hyaenodonti přitom byli před více než 20 miliony lety dominantními masožravci.

"Podle masivních zubů byl Simbakubwa specializovaný energický masožravec, který byl výrazně větší než dnešní lev a možná větší než lední medvěd," citovala agentura AFP vědce Matthewa Borthse.

Borths v roce 2013 prováděl výzkum v Národním muzeu v Nairobi a tehdy požádal o prozkoumání obsahu sbírky s označením "hyeny". Do ní byly zařazeny i čelisti a další kosti a zuby nově objeveného druhu. Nalezeny byly na západě Keni na konci 70. let minulého století.

Borths se spojil s vědkyní Nancy Stevensovou a v roce 2017 zahájili analýzu neobvyklých fosilií.

Související

Více souvisejících

Keňa Zvířata pravěk Příroda Lvi

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy