Malé děti by u TV nebo PC měli trávit jen hodinu denně, tvrdí WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení ohledně denního režimu u dětí mladších pěti let. Uvádí v něm například to, že v prvních dvou letech života by dítě nemělo sedávat před televizní obrazovkou či hrát počítačové hry, v dalších třech letech by takové aktivity neměly zabírat více než hodinu denně. Zásady WHO naopak zdůrazňují význam pohybu a kvalitního spánku pro zdravý vývoj těch nejmladších. Souhlasí s nimi i české ministerstvo zdravotnictví.

Mezi prvními a pátými narozeninami doporučuje WHO dětem nejméně tři hodiny fyzických aktivit denně. V rámci sedavých aktivit by rodiče měli upřednostňovat čtení či vyprávění příběhů před televizí a interakcí s jinými technologiemi. Dětem ve věku tří až čtyř let doporučuje WHO deset až 13 hodin kvalitního spánku denně, těm mladším ještě více.

"Rozvíjení fyzických aktivit, omezování sedavého času a zajištění kvalitního spánku u mladých dětí zlepší fyzické a mentální zdraví a pomůže předejít dětské obezitě a s ní spojeným onemocněním, která se objevují později," řekla expertka z WHO Fiona Bullová.

Nedostatkem pohybu trpí i české děti. "I ty mladší pěti let tráví velké množství času u televizních obrazovek, počítačů, mobilních telefonů nebo tabletů. Ministerstvo je přesvědčeno, že by děti do pěti let věku měly více času věnovat aktivní hře namísto zdržování se v kočárcích," řekla na dotaz ČTK mluvčí českého ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Chůze pěšky do školy, aktivní školní přestávky či hry na dětských hřištích by podle ní měly být přirozenou součástí života.

Zásady WHO pro nejmenší děti vytvářel panel expertů, přičemž zohledňoval dopady nedostatečného spánku či pasivního životního stylu na zdraví. Zpráva WHO také uvádí, že nedodržování doporučení stran fyzické aktivity má ročně ve světě na svědomí přes pět milionů úmrtí ve všech věkových kategorích. Téměř čtvrtina dospělých a 80 procent dospívajících údajně nemá dostatek pohybu.

Podle agentury AP se doporučení WHO podobají radám americké pediatrické komory, která též odrazuje od toho, aby děti mladší pěti let trávily více než hodinu denně před obrazovkami. Britští dětští lékaři to ale zpochybňují, dostupné poznatky jsou podle nich slabé na stanovení limitu pro čas u televize či počítače. "Náš výzkum ukazuje, že zatím nejsou dostatečně silné důkazy na stanovení limitů pro sledování obrazovek. Limity navržené WHO se nejeví přiměřenými k potenciální újmě," řekl člen britské pediatrické komory Max Davie.

Český Státní zdravotní ústav (SZÚ) každé dva roky zkoumá zdravotní stav dětské populace. Poslední data z roku 2016 ukázala, že nadváhou či obezitou trpí asi desetina pětiletých a pětina devítiletých dětí. Čtvrtina předškoláků má špatné držení těla, devítiletých téměř polovina. Pravidelně organizovaně sportuje třetina pětiletých a přes dvě třetiny devítiletých.

SZÚ sleduje i dobu, kterou děti tráví denně u počítače, tabletu či televize. Třicet procent pětiletých dívek a přes 36 procent stejně starých chlapců jim věnuje průměrně hodinu až dvě denně. Spolu s věkem doba strávená před obrazovkou prudce narůstá.

"S mobily a tablety tráví čas i nejmenší děti, dokonce se mi několikrát stalo, že maminka dítě 'utišovala' podstrčením mobilu před oči místo slovem," okomentovala doporučení WHO pro ČTK předsedkyně Odborné společnosti praktických lékařů pro děti a dorost České lékařské společnost Jana Evangelisty Purkyně Alena Šebková. Školky se podle ní o režim a pohybové hry velmi snaží, problém je ale spíš v rodinách.

Související

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) televize PC děti

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy