Vladimír Remek byl prvním eurokosmonautem a prvním člověkem z jiné země než SSSR nebo USA, který letěl do vesmíru. Od jeho letu je to již více než 40 let, ale dodnes je jediný český kosmonaut v centru pozornosti. EuroZprávy.cz zastihly bývalého kosmonauta, europoslance a velvyslance v Rusku na festivalu AFO (Academia Film Olomouc).
Asi každého zajímá, jak k unikátnímu úspěchu Remek došel. „Člověk musí nejdříve chtít. Když mi nebylo ani 30, letěl jsem do kosmu v 29 letech, tak jsem si myslel, že je to proto, jak jsem dobrý. Dnes vím, že to bylo o něčem jiném. Svou roli sehrála řada šťastných náhod,“ řekl bývalý kosmonaut.
S nadhledem hodnotí sérii okolností, které ho k letu na sovětskou vesmírnou stanici Sojuz 28 přivedly. „Narodil jsem se 26. září, ale maminka se domluvila s paní učitelkou, že můžu nastoupit do školy ještě před mými narozeninami, čili o rok dříve. Díky tomu jsem mohl absolvovat akademii (Gagarinova vojenská letecká akademie v Moskvě) v roce 1976 přesně v momentu, kdy SSSR nabídlo Československu účast na programu Interkosmos. Tato náhoda mi velmi pomohla,“ sdělil Remek zajímavou náhodu a zdůraznil, jak důležitou roli v celé události měla i politika, jako ve všech důležitých projektech.
Politické pozadí se promítalo i na připravovaném letu prvního Čechoslováka do kosmu až do posledního okamžiku. Výcvik pilota v Hvězdném městečku trval 15 měsíců, ale o tom, kdo skutečně poletí, se nevědělo. „Informace, že jsem vybrán k letu oficiálně přišla 24 hodin před startem. Jednalo se o první let cizinců, což bylo politicky složitější, proto se k nám informace dostala tak pozdě.“
Vladimír Remek si dodnes pamatuje pocity, které měl, když raketa startovala. „Pocity se dají shrnout do otázky, jestli člověk má strach nebo nemá. Nikdy jsem si nehrál na supermana, který nemá nervy. Strach opadne, když se raketa pohne. Podobně jako na startu závodu, když padne výstřel, člověk dělá to, co natrénoval.“
Trénink na kosmický let byl dost tvrdý. Remka však nikdy nenapadlo se vysněného cíle vzdát. „Nikdy jsem to nechtěl vzdát. Ani mě to nenapadlo, i když odmítnout to šlo bez problémů, ale nikdy jsem nad tím nepřemýšlel. Pokud by to šlo, milerád bych letěl ještě jednou. Patří to k nejlepším zážitkům mého života, vidět s nadhledu planetu. Ani nevím o nikom, kdy by se během výcviku vzdal.“
Kosmonaut popsal i činnost kosmonautů na stanici, jedním z jejich základních úkolů je provést vědecké experimenty posunující lidské bádání. Vladimír Remek například prováděl experiment s řasami a jejich životem ve stavu bez tíže. Experiment položil základ zjištění, že dlouhodobý pobyt organismů ve stavu bez tíže pravděpodobně vede k poškození živých organismů.
„Kosmický let zanechá na člověku určitý dojem. Největším zjištěním pro mě bylo, že planeta je konečný prostor a je vlastně velmi malá. Cesta do kosmu byla dlouhá jak z Prahy do Ostravy nebo do Olomouce po dálnici. V této výšce obletíte celou planetu za 90 minut. Planeta je příliš malá na to, co na ní lidstvo vyvádí,“ popsal bývalý kosmonaut, jak cesta do vesmíru ovlivnila jeho život.
Kosmická zkušenost přivedla Vladimíra Remka ještě k jednomu životnímu zjištění. „Zjistil jsem, že umřít, to není to nejhorší. Nejhorší je ostuda, že něco úplně zkazíte a polepíte.“
Související
Řád Bílého lva měli letos obdržet Bohdalová a Remek
Piloti vzpomínali na armádní stíhací pluk v Plané, dorazil i Remek
Vladimír Remek , vesmir , vesmírná loď Sojuz , Sovětský svaz , Československo
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek