Vědci objevili statisíce nových virů. Nikdo neví, co dokáží napáchat v lidském těle

Nejnovější výzkum ukázal, že světové oceány ukrývají stovky tisíc virů, existence řady z nich nám dosud nebyla známá. Vědci o nich však nepřemýšlejí jako o potenciálním nebezpečí, naopak chtějí s jejich pomocí porozumět jistým procesům na naší planetě. O výsledcích výzkumu informuje žurnál Cell.

Výzkumníci z expedice na lodi Tara, která brázdila oceány od jednoho pólu k druhému, hlásí velký objev. Na jejich dně objevily téměř 196 tisíc různých virů, přičemž spoustu z nich dosud lidstvo neznalo. A jen o 15 tisících z nich je jasné, že jde o viry oceánské. Mohou být viry potenciálním zdrojem nebezpečí?

Vědci doufají především v to, že jim vzorky sesbírané během let 2009 až 2013 pomohou v porozumění procesů evoluce života na naší planetě a klimatických změn. „Viry jsou tak malé věci, že je ani nemůžeme vidět. Jelikož je jich však takové množství, opravdu na nich záleží,“ vysvětluje mikrobiolog Matthew Sullivan z Ohio State University.

„Vytvořili jsme distribuční mapu, která je základem pro studium toho, jak viry manipulují ekosystémem. Bylo tam mnoho věcí, které nás v našich zjištěních překvapily,“ dodal Sullivan.

Přes velké množství objevených virů se je podařilo výzkumníkům rozřadit do pěti kategorií, podle tzv. ekologických zón. Šlo o veškeré hloubky Arktického a Jižního oceánu a tři specifické hloubky v mírném a tropickém pásu. Vědce zarazilo, že Arktický oceán se navzdory očekáváním ukázal být velmi aktivním místem života.

Odborníci odhadují, že v oceánech žijí desítky milionů virů, a domnívají se, že mnohé z nich existují i mimo vodní prostředí, možná i v lidském těle. Proces jejich identifikace může být klíčový pro porozumění toho, jak na Zemi vznikl život. Kromě toho se podařilo zanalyzovat i mnohé mikroby a další organismy žijící v oceánech.

Komplexnost nového výzkumu také umožňuje vědcům přesněji propočítat rovnováhu mezi kyslíkem a oxidem uhličitým v atmosféře, protože vodní organismy pomáhají recyklovat kyslík, zatímco oceány vsakují a skladují množství oxidu uhličitého.

„Předchozí modely oceánského ekosystému běžně ignorovaly mikroby a málokdy počítaly s viry, ale my teď víme, že jsou jeho důležitou součástí,“ uzavírá mikrobiolog Sullivan.

Související

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

Více souvisejících

Oceán věda Klimatické změny život

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy