Vědci objevili statisíce nových virů. Nikdo neví, co dokáží napáchat v lidském těle

Nejnovější výzkum ukázal, že světové oceány ukrývají stovky tisíc virů, existence řady z nich nám dosud nebyla známá. Vědci o nich však nepřemýšlejí jako o potenciálním nebezpečí, naopak chtějí s jejich pomocí porozumět jistým procesům na naší planetě. O výsledcích výzkumu informuje žurnál Cell.

Výzkumníci z expedice na lodi Tara, která brázdila oceány od jednoho pólu k druhému, hlásí velký objev. Na jejich dně objevily téměř 196 tisíc různých virů, přičemž spoustu z nich dosud lidstvo neznalo. A jen o 15 tisících z nich je jasné, že jde o viry oceánské. Mohou být viry potenciálním zdrojem nebezpečí?

Vědci doufají především v to, že jim vzorky sesbírané během let 2009 až 2013 pomohou v porozumění procesů evoluce života na naší planetě a klimatických změn. „Viry jsou tak malé věci, že je ani nemůžeme vidět. Jelikož je jich však takové množství, opravdu na nich záleží,“ vysvětluje mikrobiolog Matthew Sullivan z Ohio State University.

„Vytvořili jsme distribuční mapu, která je základem pro studium toho, jak viry manipulují ekosystémem. Bylo tam mnoho věcí, které nás v našich zjištěních překvapily,“ dodal Sullivan.

Přes velké množství objevených virů se je podařilo výzkumníkům rozřadit do pěti kategorií, podle tzv. ekologických zón. Šlo o veškeré hloubky Arktického a Jižního oceánu a tři specifické hloubky v mírném a tropickém pásu. Vědce zarazilo, že Arktický oceán se navzdory očekáváním ukázal být velmi aktivním místem života.

Odborníci odhadují, že v oceánech žijí desítky milionů virů, a domnívají se, že mnohé z nich existují i mimo vodní prostředí, možná i v lidském těle. Proces jejich identifikace může být klíčový pro porozumění toho, jak na Zemi vznikl život. Kromě toho se podařilo zanalyzovat i mnohé mikroby a další organismy žijící v oceánech.

Komplexnost nového výzkumu také umožňuje vědcům přesněji propočítat rovnováhu mezi kyslíkem a oxidem uhličitým v atmosféře, protože vodní organismy pomáhají recyklovat kyslík, zatímco oceány vsakují a skladují množství oxidu uhličitého.

„Předchozí modely oceánského ekosystému běžně ignorovaly mikroby a málokdy počítaly s viry, ale my teď víme, že jsou jeho důležitou součástí,“ uzavírá mikrobiolog Sullivan.

Související

Více souvisejících

Oceán věda Klimatické změny život

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 8 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy