Důkaz mimozemské civilizace? Zvláštní úkaz překvapil vědce

Vědci sledovali během pěti let zářící vzdálenou hvězdu. Její světlo však začalo náhle pohasínat. Mohli by být na vině mimozemšťané?

Projekt All-Sky Automated Survey for Supernovae (ASAS-SN) je soubor 24 teleskopů okolo země, který fotografuje a zaznamená hvězdnou oblohu každou noc. Cílem je najít supernovy a další přechodné jevy. Vědci jeho prostřednictvím pět let sledovali záři vzdálené hvězdy s nezapamatovatelným klasifikačním označením ASASSN-V J213939.3-702817.4

Ta byla během tohoto období konstantní. Až do nedávna. Najednou 70% její záře během dvou dnů pohaslo. Po nich se opětovně navrátilo do normálu, jako kdyby se nic nestalo.

Vědci nemají vůbec ponětí, co to způsobilo. Mohlo by jít jít o oblak prachu či o obrovskou planetu, která ji zatemnila? Nebo šlo o druhou, zatmívající se hvězdu na periodické dráze? Problém je, že ani jedna z těchto teorií nesedí.

„Lovci mimozemšťanů“, většinou vědci a amatérští astronomové, kteří pátrají po mimozemské přítomnosti ve vesmíru, měli jasno. Jedná se o důkaz tzv. Dysonovy sféry. Termín označuje hypotetickou superkonstrukci, která by umožňovala využití absolutně veškeré energie, kterou uvolňuje hvězda. 

Podle amerického fyzika Freemana Dysona, který s tímto konceptem přišel, by taková sféra poskytovala ideální obytné místo pro vyspělou civilizaci. Proto vyzval astronomy, aby hledaly ty typy hvězd, jejichž zvláštnosti by mohly naznačovat, že taková sféra existuje.

Debatu o možné přítomnosti Dysonových sfér, používaných rozvinutou mimozemskou civilizací pro jejich náročné meziplanetární přesuny, vyvolalo objevení Tabbyiny hvězdy ( KIC 8462852), nepravidelně pulzujícího žlutobílého trpaslíka v Souhvězdí Labutě, vzdálené od země asi 1500 světelných let, v roce 2015.

Podle hledačů mimozemšťanů je hvězda důkazem Dysonovy sféry. Vědci však zjistili, že nepravidelnost souzní s přítomností prachu okolo hvězdy, nikoliv s mimozemskou konstrukcí. Přesto stále nevědí, proč se tento možný prach způsobuje právě takové jednání hvězdy.

Podle nových studií, pokud Dysonovy sféry někde existují, pak jsou pravděpodobně překvapivě malé a pro nás zřejmě i nedetekovatelné a to z toho důvodu, že obíhají nejspíše bílé trpaslíky.

Jako bílí trpaslíci jsou označovány astronomické objekty vzniklé zhroucením hvězdy o průměrné nebo podprůměrné hmotnosti. Mají obrovské zásoby sluneční energie. Dysonova sféra by tak mohla být mnohem menšího vzrůstu, aniž by se to podepsalo na její efektivitě. Je tedy možné, že Dysonovy sféry už existují – my je pouze nejsme schopni zachytit.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir hvězdy, souhvězdí mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy