Důkaz mimozemské civilizace? Zvláštní úkaz překvapil vědce

Vědci sledovali během pěti let zářící vzdálenou hvězdu. Její světlo však začalo náhle pohasínat. Mohli by být na vině mimozemšťané?

Projekt All-Sky Automated Survey for Supernovae (ASAS-SN) je soubor 24 teleskopů okolo země, který fotografuje a zaznamená hvězdnou oblohu každou noc. Cílem je najít supernovy a další přechodné jevy. Vědci jeho prostřednictvím pět let sledovali záři vzdálené hvězdy s nezapamatovatelným klasifikačním označením ASASSN-V J213939.3-702817.4

Ta byla během tohoto období konstantní. Až do nedávna. Najednou 70% její záře během dvou dnů pohaslo. Po nich se opětovně navrátilo do normálu, jako kdyby se nic nestalo.

Vědci nemají vůbec ponětí, co to způsobilo. Mohlo by jít jít o oblak prachu či o obrovskou planetu, která ji zatemnila? Nebo šlo o druhou, zatmívající se hvězdu na periodické dráze? Problém je, že ani jedna z těchto teorií nesedí.

„Lovci mimozemšťanů“, většinou vědci a amatérští astronomové, kteří pátrají po mimozemské přítomnosti ve vesmíru, měli jasno. Jedná se o důkaz tzv. Dysonovy sféry. Termín označuje hypotetickou superkonstrukci, která by umožňovala využití absolutně veškeré energie, kterou uvolňuje hvězda. 

Podle amerického fyzika Freemana Dysona, který s tímto konceptem přišel, by taková sféra poskytovala ideální obytné místo pro vyspělou civilizaci. Proto vyzval astronomy, aby hledaly ty typy hvězd, jejichž zvláštnosti by mohly naznačovat, že taková sféra existuje.

Debatu o možné přítomnosti Dysonových sfér, používaných rozvinutou mimozemskou civilizací pro jejich náročné meziplanetární přesuny, vyvolalo objevení Tabbyiny hvězdy ( KIC 8462852), nepravidelně pulzujícího žlutobílého trpaslíka v Souhvězdí Labutě, vzdálené od země asi 1500 světelných let, v roce 2015.

Podle hledačů mimozemšťanů je hvězda důkazem Dysonovy sféry. Vědci však zjistili, že nepravidelnost souzní s přítomností prachu okolo hvězdy, nikoliv s mimozemskou konstrukcí. Přesto stále nevědí, proč se tento možný prach způsobuje právě takové jednání hvězdy.

Podle nových studií, pokud Dysonovy sféry někde existují, pak jsou pravděpodobně překvapivě malé a pro nás zřejmě i nedetekovatelné a to z toho důvodu, že obíhají nejspíše bílé trpaslíky.

Jako bílí trpaslíci jsou označovány astronomické objekty vzniklé zhroucením hvězdy o průměrné nebo podprůměrné hmotnosti. Mají obrovské zásoby sluneční energie. Dysonova sféra by tak mohla být mnohem menšího vzrůstu, aniž by se to podepsalo na její efektivitě. Je tedy možné, že Dysonovy sféry už existují – my je pouze nejsme schopni zachytit.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir hvězdy, souhvězdí mimozemšťané / ufo

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy