Umělá inteligence poprvé simulovala vesmír. Vědci se nestačili divit

Vědci zadali umělé inteligenci, aby simulovala vesmír. K jejich překvapení program vytvořil 3D model vesmíru, při kterém projevil i ty komplexní znalosti, které by dle zadaných parametrů neměl mít. Vědci vůbec netuší, jak k tomu došlo.

Projekt Deep Density Displacement Model neboli zkráceně D3M, vytvořil model 3D vesmíru s nezvyklou rychlostí a přesností. „Můžeme tyto simulace rozeběhnout během v několika mikrosekundách, zatímco jiné 'rychlé' simulace zaberou pár minut,“ řekla hrdě serveru Science Daily vedoucí Flatiron Institute's Center for Computational Astrophysics a spoluautorka studie publikované v prestižním vědeckém žurnálu Proceedings of the National Academy of Sciences, Shirley Hoová. „ Navíc jsme mnohem přesnější,“ dodává.

Vědci používají umělou simulace vesmíru k prozkoumání toho, jak funguje gravitace. Pokud chtějí, aby simulace byla co nejakurátnější, zabere taková simulace přibližně 300 výpočetních hodin pro simulaci. Rychlejší metody umožňují stejnou simulaci dokončit přibližně během dvou minut, avšak za cenu znatelného snížení přesnosti.

D3M by mohl představovat řešení. Simulaci vesmíru ve tvaru kostky s rozměry 600 milionů světelných let napříč dokázal dokončit za 30 milisekund. Navíc chyboval jen ve 2,8% případů, zatímco rychlý model měl chybovost 9,3%.

Co však především překvapilo vědce, nebyla rychlost ani přesnost programu, ale jeho schopnost simulovat vesmír, když některé parametry byly pozměněny, např. kolik vesmíru tvoří temná hmota, ačkoliv program s takovými daty nikdy předtím nepracoval a netrénoval na nich.

„Je to, jako učit software na rozpoznávání obrázků pomocí fotek psů a koček, a najednou by dokázal rozeznat slona,“ vysvětluje Hoová. „Nikdo neví, jak to udělal a je to velká záhada k vyřešení,“ dodala.

D3M je založen na učení se z neuronové sítě živené 8 000 různých simulací z jednoho z modelů s nejvyšší přesností. Program na základě těchto dat provádí výpočty informací, které porovnává s očekávaným výsledkem. S dalšími a dalšími výpočty se neuronové sítě stávají rychlejší a přesnější.

Vědci věří, že analýza toho, jak program dospěl ke své neobvykle přesné a komplexní simulaci může mít výhody pro výzkum umělé inteligence a strojového učení. Taktéž by chtěli provést simulace modelů vesmíru, ve kterých by se nesoustředili pouze na gravitaci, ale i na další síly, např. hydrodynamiku.

Související

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Papež Lev XIV. se pustil do boje proti umělé inteligenci

Nový papež Lev XIV., první Američan v čele katolické církve, si vytyčil jasný cíl: postavit se rizikům, která představuje nekontrolovaný vývoj umělé inteligence. Již v prvním oficiálním projevu kardinálům prohlásil, že AI může ohrozit „lidskou důstojnost, spravedlnost i práci“. Krátce nato přiznal, že technologie skýtá „obrovský potenciál“, ale zdůraznil potřebu odpovědnosti, aby sloužila všem a ne jen několika málo vyvoleným.
Vláda ČR

Česko bude mít novou koncepci zahraniční politiky. Vláda řešila čínský kyberútok

Koncepce naší zahraniční politiky klade důraz na zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů i na členství ČR v EU a NATO. Na středečním jednání schválila vláda klíčový strategický dokument, který formuluje základní cíle a priority české zahraniční diplomacie pro další roky. Věnovala se i odškodnění protiprávně sterilizovaných osob nebo zabezpečení funkční zdravotní záchranné služby v příhraniční oblasti se Slovenskem.

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) vesmir věda

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

včera

včera

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů

Vypnutí přepínačů paliva během vzletu zřejmě způsobilo tragickou červnovou nehodu letounu společnosti Air India v indickém Ahmedabádu, kterou přežil jediný člověk. Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování, které bude pokračovat. Informovala o tom CNN

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy