Nejkontroverznější pokus v genetice? Japonci chystají revoluci

V Japonsku schválili přípravu vědeckého experimentu, jehož cílem je vypěstovat lidský orgán v těle zvířete. Pokud by se pokus vydařil, mohl by nastartovat cestu k „pěstování“ náhradních orgánu vhodných k transplantaci.

Japonský buněčný biolog Hiromitsu Nakauchi, usiloval o povolení k uskutečnění jednoho z nejkontroverznějších vědeckých experimentů více než deset let.

Zatímco v řadě zemí jsou podobné experimenty zakázány, Japonsko svým povolením otevřelo příslovečnou Pandořinu skříňku. Nejen, že dovolilo transplantovat hybridní embryo do náhradního zvířete, také v Japonsku vydali povolení vést experiment až do fáze porodu hybridního tvora.

Jen v USA čeká na transplantaci 116 000 lidí  a Hiromitsu Nakauchi  doufá, že jeho úsilí povede k rozšíření možností transplantace orgánů.

„Neočekáváme, že dokážeme tvořit lidské orgány okamžitě, ale naše práce nám dovoluje posunout výzkum založený na našem know-how, které jsme do tohoto bodu získali,“ uvedl vědec pro japonské noviny The Asahi Shimbun.

Principem metody je aplikovat do zvířete lidské kmenové buňky, díky nim by pak zvíře mělo porodit potomka s orgánem, který by mělo být možné transplantovat do člověka. Zatímco Nakauchiho experiment pracuje s laboratornímu krysami, v budoucnu by se takto dalo postupovat u prasete, jehož orgány jsou lidským velmi podobné.

Největším úskalím experimentu je nebezpečí vypěstovat tvora, jenž by měl s člověkem příliš mnoho společného. Pokud vědci zjistí, že do hlodavcova mozku, se dostalo více než 30 procent lidských buněk bude pokus ukončen.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko věda Embryo transplantace

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy