Nobelovu cenu získali tři lékaři Američan, Lucemburčan a Kanaďan

Stockholm - Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství letos získali Američan Bruce Beutler, Lucemburčan Jules Hoffman a Kanaďan Ralph Steinman. Vítěze oznámil v pondělí institut Karolinska, který prestižní ocenění uděluje.

Karolinska udělil cenu za výzkum imunitního systému.

"Letošní laureáti Nobelovy ceny se zasloužili o revoluci v porozumění imunitnímu systému objevem klíčových principů, které ho spouštějí, píše se v prohlášení komise institutu.

Beutler, Hoffman a Steinman se podělí o honorář 10 milionů švédských korun, v přepočtu 25 milionů českých korun. Beutler, Hoffman dostanou dohromady pět milionů, zbývajících pět připadne Steinmanovi.

Na Nobelovu cenu za lékařství byli letos nominováni také Češi - objevitel antivirotik Antoník Holý a Jiří Barták, který se zabývá výzkumem nádorových buněk.

Prvním držitelem této ceny byl v roce 1901 Emil von Behring za objev séra proti záškrtu. Loni cenu dostal Robert Edwards za vývoj metody in vitro (oplodnění ve zkumavce) při asistované reprodukci.

Letos byli za favority označováni Američané Brian Druker a Joseph Vacanti. Druker získal nominaci za léčbu myeloidní leukémie, Vacanti za tkáňové inženýrství - léčbu kmenovými buňkami pacientů s poraněními míchy.

Během tohoto týdne budou oznámeny všechny Nobelovy ceny. Cena za lékařství byla první. Následovat bude cena za fyziku v úterý, za chemii ve středu, za literaturu ve čtvrtek a za mír v pátek.

Související

Donald Trump

Donald Trump byl nominován na Nobelovu cenu za mír

Bývalý americký prezident Donald Trump byl znovu navržen na udělení Nobelovy ceny za mír. Kongresmanka za Republikány Claudia Tenney tvrdí, že Trump sehrál klíčovou roli při zprostředkování mírových dohod mezi Izraelem a arabskými zeměmi - Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem - v roce 2020. 

Více souvisejících

nobelova cena

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Velká Británie

Americká média očekávají komplikace ve vztazích Británie a USA. Starmer a Trump si nemohou rozumět

Přední americká média se pustila do kritiky situace ve Velké Británii. Vztahy mezi Brity a Američany jsou pro transatlantické partnerství nesmírně důležité a současné okolnosti mohou vést k tomu, že se výrazně ochladí. Na premiérský post brzy pravděpodobně nastoupí někdejší vrchní státní zástupce Keir Starmer a pokud dojde ke zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu, bude Brit muset udržovat diplomatické vztahy s osobou uznanou vinnou z několika zločinů. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Keir Starmer

Nového britského premiéra král jmenuje už v pátek, zřejmě půjde o Starmera

Lidé ve Spojeném království si volí do Dolní sněmovny 650 poslanců. Dolní komora britského parlamentu, anglicky známá po jménem House of Commons, zahrnuje politiky ze všech čtyř částí země. Jde o 543 zástupců z Anglie, 57 ze Skotska, 32 z Walesu a 18 ze Severního Irska. Aby tedy strana měla většinu, musí získat 326 křesel. 

včera

včera

včera

včera

včera

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy