Obří ledovec v Antarktidě taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety

Londýn - Jeden z největších ledovců Antarktidy taje čtyřikrát rychleji než před deseti lety. Vyplývá to z výzkumu britských vědců, informuje v pátek zpravodajská stanice BBC.

Studie satelitních měření ledovce Pine Island na západě Antarktidy ukázala, že výška ledovce se každý rok sníží o 16 metrů.

To představuje 10,2 krychlového kilometru ledu.

Od roku 1994 se tak ledovec snížil o 90 metrů, což má vážné důsledky pro zvyšování hladiny moří.

Ještě před 15 roky vědci odhadovali, že potrvá 600 let, než ledovec roztaje. Nejnovější výpočty jsou však podstatně pesimističtější. Podle nich bude tání trvat jen sto let.

Jeden z autorů studie o ledovci Pine Island, profesor Andrew Shepherd z univerzity v Leedsu, uvedl, že postupné tání povrchu ledovce může zvednout mořskou hladinu o tři centimetry.

"Nevíme ale, co se stane, až začne tát jádro ledovce. Může nastat zvýšení mořské hladiny až o 20 či dokonce 30 centimetrů," varuje Shepherd. "V této oblasti Antarktidy je to bezpříkladné. Již delší dobu tání ledovce pozorujeme. Nic v přírodě snad neubývá takovou zvyšující se rychlostí, jako tento ledovec."

Ledovec Pine Island je předmětem vědeckých výzkumů již několik let. Vědci se obávají, že jeho zhroucení by mohlo vést k rychlému rozpadu pevninského ledového příkrovu v celé západní Antarktidě.

Západní Antarktida je podle vědců k tání nejnáchylnější, protože většina jejího zbývajícího ledu leží na skalnatém podloží, které je pod hladinou moře. Globální oteplování, které většina vědců přičítá spalování fosilních paliv, zejména ropy a uhlí, může vést k prosakování vody pod ledovec a k jeho podemílání.

Související

Ledovec, Antarktida

COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí

Podle nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace OSN (WMO) směřuje rok 2024 k tomu, aby se stal nejteplejším rokem v historii. Zpráva však přináší i další znepokojivá zjištění, která odrážejí dlouhodobé varování klimatických vědců o dopadech globálního oteplování, uvedl server BBC.

Více souvisejících

Ledovec

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy