Nepolapitelnou "božskou částici" mají vědci na dosah

Boston - Badatelé ve výzkumném centru CERN jsou blízko tomu, aby prokázali existenci Higgsova bosonu (božské částice), informuje stanice BBC. Higgsův boson dosud existuje jen jako hypotéza, je to chybějící článek fyziky částic.

Vědci provedli v obřím hadronovém urychlovači (LHC) dva na sobě nezávislé pokusy. V obou případech prý Higgsův boson zachytili, navíc měl shodnou hmotu.Formálně objev částice vědci ještě oznámit nemohou. Nemají totiž z pokusů dostatek dat, aby vyloučili možnost, že senzory zachytily něco jiného než "božskou částici"."Ačkoliv spolu oba experimenty korespondují, potřebujeme další čísla," řekl ředitel CERN Rolf-Dieter Heuer."Výsledky naznačují, že jsme v půli cesty. Během jednoho roku budeme patrně s jistotou vědět, jestli Higgsova částice existuje. V současnosti to tedy (objev částice) vánoční dárek být nemůže," řekl o výsledcích práce vědců Stephan Söldner-Rembold, profesor částicové fyziky Univerzity v Manchesteru.Objev vědců podle BBC znamená již nyní obrovský posun v hledání Higgsova bosonu. Dosud se nikomu jinému nepodařilo jeho existenci ověřit s takovou pravděpodobností.Higgsův boson je popisován jako subatomární částice, jejíž existenci vědci předpověděli před 50 lety. Badatelé po něm pátrají desítky let. Dosud ale nepřinesli o jeho existenci jediný nezvratný důkaz.Higgsův boson má být součástí neviditelného pole energie, které vyplňuje vakuum ve vesmíru a je příčinou toho, že vesmír je hmotný. Bez tohoto pole, nebo něčeho podobného, by svět v podobě, jakou známe, neexistoval.Vědci jsou smíření s tím, že pole nejsou schopni detekovat. Pátrají proto po jeho základním stavebním kamenu - Higgsově bosonu.Higgsův boson bývá někdy označován za "božskou částici" pro svoji nepolapitelnou podstatu.

Související

CERN

CERN ukončil spolupráci s Ruskem a Běloruskem

Výzkumníci z Tomské polytechnické univerzity (TPU), kteří dříve spolupracovali s Evropskou organizací pro jaderný výzkum (CERN), se nyní zapojili do ruských vědeckých projektů. Oznámila to univerzita s odvoláním na web Nature.
CERN

Obrovský nárůst cen energií dopadá i na vědce. CERN se uchýlil k "zimnímu spánku"

Obrovský nárůst cen energií nedopadá jen na domácnosti a firmy, ale i na špičkové vědce. Šetřit tak letos bude i Evropská laboratoř jaderného výzkumu (CERN), která už 28. listopadu, tedy o dva týdny dříve, než je obvyklé, k "zimnímu spánku" pošle největší urychlovač částic na světě. V příštím roce začne zimní údržba Velkého hadronového urychlovače (LHC) ještě dříve.

Více souvisejících

CERN

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy