NASA zveřejnila krátké video z přistání vozítka Curiosity na Marsu

Pasadena - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první krátký videozáznam a první barevnou fotografii, které pořídilo robotické vozítko Curiosity při svém pondělním přistání na Marsu. Čtvrtou planetu sluneční soustavy bude stroj o velikosti menšího auta zkoumat nejméně dva roky s cílem zjistit, zda byl někdy na Marsu život.

Asi čtyřicetivteřinový sestřih v nízkém rozlišení, který se skládá z 297 filmových políček, ukazuje poslední dvě a půl minuty sestupu vozítka. Začíná oddělením tepelného štítu a končí záběrem na zvedající se prach před konečným dosednutím na povrch Rudé planety. První barevný snímek z kráteru, kde Curiosity přistála, ukazuje krajinu s oblázky a v dálce okraj Galeova kráteru. Curiosity pořídila snímek první den po přistání fotoaparátem na konci své robotické paže. Krajina se zdá rozmazaná, protože snímatelný kryt čočky byl pokryt prachem zvířeným během přistání. Šestikolové vozítko Curiosity po přistání provizorně "zaparkovalo" asi šest kilometrů daleko od svého hlavního cíle - hory zvané Mount Sharp, která se uprostřed Galeova kráteru vypíná do výše kolem 5000 metrů. Přistávání aparátu bylo složitou operací i proto, že tunový stroj musel dosednout měkce a řídká atmosféra planety mu slabým odporem příliš nepomáhala. Curiosity musela při manévru během sedmi minut snížit rychlost z 21.000 kilometrů za hodinu na zhruba tři kilometry v hodině. Příští týdny Curiosity stráví zdánlivou nečinností, protože pozemní řídící středisko musí prověřit funkčnost všech složitých a mimořádně nákladných systémů. V noci na dnešek se prověřovaly komunikační prostředky aparátu, řídící středisko v Pasadeně už zahájilo kontrolu hlavních výzkumných přístrojů. Během doby testů ale už v příštích dnech začnou přicházet napjatě očekávané barevné a panoramatické obrázky ve vysokém rozlišení. První černobílé snímky jsou zatím černobílé a zrnité a zabírají hlavně kola aparátu a okolní povrch. Je tomu tak proto, že snímky pořizuje menší kamera na spodku vozítka určená k identifikaci nebezpečných předmětů, které by Curiosity mohly stát v cestě. Vozítko by se mohlo dát do pohybu asi za dva týdny. Navzdory své nedokonalosti vyvolaly v Pasadeně fotografie nevázané nadšení. Při popisu prvních záběrů pořízených z Curiosity používají američtí experti výrazy nejvyššího vědeckého vzrušení."Je to Mars, jaký jsme dosud nikdy neviděli. Každý z obrázků je to nejkrásnější, co jsem kdy spatřil," řekl jeden z řídících manažerů mise Mike Watkins. Úspěšné zahájení projektu je oslnivým úspěchem NASA. Přišel navíc v době rozpočtových škrtů, tedy v období, kdy americký vesmírný program úspěch co nejvíc potřeboval. Mise Curiosity je ale svým způsobem mezinárodní, protože svým dílem k vývoji aparátu přispěly i jiné státy, především Francie, Kanada, Finsko, Španělsko, Rusko a Německo.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

Více souvisejících

NASA Curiosity vozítko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy