Antibiotika se nesnesou s alkoholem: Pravda či mýtus?

Praha/Londýn - Obáváte se, že pokud vám lékař předepíše antibiotika, nebudete si moci dát večer u televize pivo, protože by správné fungování antibiotik ohrozilo, nebo by se dostavily nežádoucí vedlejší účinky? Omyl, ve většině případů alkohol při braní antibiotik nevadí, jak informoval server televize BBC.

Někteří lidé se domnívají, že kvůli alkoholu nebudou antibiotika fungovat správně, zatímco jiní si myslí, že pití způsobí vedlejší účinky. Například podle průzkumu na jedné z londýnských klinik, ve kterém odpovídalo 300 lidí, se zjistilo, že 81 procent z nich věří prvnímu z těchto tvrzení a 71 procent z nich tomu druhému.

Pro většinu antibiotik však ani jedno neplatí. Doktoři se podle BBC bojí něčeho jiného – že by pacienti mohli při meditaci při sklence vína zapomenout na braní svých léků. Cokoliv, co by mohlo způsobit, že lidé vynechají dávku antibiotik, může v celospolečenském měřítku zvyšovat rezistenci na antibiotika.

Podle českých lékařů je ale problém jinde, někteří z nich Mediafaxu řekli, že tato „plošná pověra" souvisí s tím, že k infekcím mají často nakročeno lidé, kteří mají problémy s játry, které jsou při léčbě dávkami antibiotik zatížena. Navíc problémy s játry mohou mít od velkého pití alkoholu, tím pádem hrozí, že budou spíše pít i během své léčby.

Ve skutečnosti většina běžně používaných antibiotik není ovlivnitelná alkoholem. Samozřejmě jsou ale výjimky. Antibiotika cephalosporin cefotetan a cephalosporin ceftriaxon zpomalují odbourávání alkoholu, což vede k nárůstu koncentrace meziproduktu odbourávání – acetaldehydu. To může způsobit nepříjemné stavy jako je závrať, zvracení, rudnutí obličeje, bolesti hlavy, bolesti hrudníku a neschopnosti popadnout dech. Podobné symptomy jsou způsobené také léčivem disulfiramem (známým v České republice pod obchodním názvem Antabus), které se občas používá k léčení závislosti na alkoholu.

Myšlenka je taková, že ve chvíli, kdy se pacient „lokne šťávy", prožije si tak nepříjemné stavy, že ho to přesvědčí, aby již znovu nepil. Symptomy jsou nepříjemné, takže je nutné abstinovat během braní těchto typů antibiotik. A nepít ani několik dní poté.

Další typ antibiotik, která by se neměla zapíjet Becherovkou, ani jiným alkoholickým nápojem, jsou přípravky s metronidazolem. Ten se používá na léčení ústních infekcí, léčení vředů na nohou a proleženin. Vedlejší efekt při „zapíjení" je stejný jako u výše popsaných cephalosporinů.

O tom, zda jde u metronidazolu skutečně o pravidlo, se ale odborníci od roku 2003 přou. Někteří tvrdí, že není spojitost mezi antibiotikem, pitím a vedlejšími efekty dostatečně podložená. Navíc podle jedné studie skupinka finských mužů, kteří brali metronidazol, netrpěla vedlejšími efekty vůbec. Doporučení nepít na tento typ léčiv ale nadále platí.

Existuje i několik dalších typů antibiotik, na které by se nemělo „nasávat", včetně tinidazolu, linezolidu a erytromycinu, u nich jsou ale tato propojení velmi dobře známá, takže lékaři své pacienty u konkrétních druhů varují.

Zůstává tak dlouhý seznam dalších antibiotik, která se mohou s alkoholem „mixovat". Samozřejmě, tím, že se opijete, si při uzdravování příliš nepomůžete. Naopak budete unavení a dehydratovaní, ale nepůjde o interakci mezi antibiotikem a alkoholem.

Pověst o recyklaci

Je možné, že některé zvláštní případy vedly k mýtu, že žádná antibiotika by se neměla míchat s alkoholem, ale podle BBC existují dvě fascinující teorie. Podle jedné tento mýtus pochází z toho, že se antibiotiky nejvíce léčily nejvíce přenosné pohlavní choroby. A „morální" lékaři v dobách minulých trestali své pacienty, za onemocnění tím, že jim odpírali jejich oblíbené pití.

S druhým vysvětlením přišel jeden z autorů studie z londýnské kliniky. James Bingham se setkal se nyní již zesnulým velitelem brigády Ianem Fraserem, který vedl tým lékařů a snažil se o co největší používání penicilinu zraněnými vojáky v severní Africe během druhé světové války. Za doposud zatím největšího mocenského konfliktu bylo penicilinu tak málo, že poté, co jej pacient požil, se znovu účinná látka získávala z jeho moči a recyklovala se. Léčeným vojákům bylo dovolené pít pivo, což ale radikálně zvyšovalo množství jejich moči. To ale ztěžovalo získání penicilinu a podle Frasera se nakonec důstojníci rozhodli zakázat mužstvu pít pivo.

Konec párty výmluv?

Ženy, které jsou v prvních stádiích těhotenství, a ještě nejsou připravené sdílet radostnou novinu s dalšími lidmi, dobře vědí, že pokud přestanou pít alkoholické nápoje při společenských událostech, tak se to ihned všichni dozvědí.

Říkat kolegům a přátelům, že berou antibiotika, byla perfektní výmluva. Dokonce ani nejvlezlejší z přátel se většinou nezeptali, na co přesně je dívka bere. Nastane nyní konec? Možná ano a budoucí maminky si budou muset vymyslet lepší výmluvu.

Související

Ilustrační foto

Léků bude dostatek, slibuje ministerstvo. Dodávky mají převyšovat spotřebu

Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka budou dodávky antibiotik v tabletách v České republice v příštích měsících převyšovat spotřebu. Řekl to novinářům po jednání pracovní skupiny pro dostupnost léčivých přípravků na ministerstvu zdravotnictví. Náměstek také upozornil, že místně by mohly chybět sirupy, které jsou určeny pro malé děti.
Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek slíbil dodávku dalších 360 000 balení penicilinu

Do konce listopadu bude v České republice k dispozici 360 000 balení penicilinu, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v dnešním vysílání pořadu Partie na CNN Prima News. Podle něj je penicilin postupně dodáván do lékáren, avšak distributoři zatím nezajišťují rovnoměrné dodávky léku do všech lékáren.

Více souvisejících

antibiotika léky

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy