Praha - Lidé jsou sice v současné době na vrcholku potravinového řetězce, přesto bychom si ale neměli svůj status pána tvorstva nechat přerůst přes hlavu v nesmyslný pocit naprosté nedotknutelnosti.
Lidské geny jsou nastavené na přirozený strach z velkých a divokých zvířat ještě z dob, kdy byli naši předci pronásledováni šavlozubými tygry a smečkami vlků. Zároveň stále existuje mnoho druhů šelem, které si v sobě nesou informaci o tom, že člověk je součástí jejich jídelníčku. Neměli bychom proto nikdy zapomenout, že venku za velkoměsty se nachází divoká příroda plná nebezpečí a divoké zvěře.
10. medvědi
Na Zemi existuje pouze osm druhů medvědů, každý z nich je však schopen zabít člověka. Zapomeňte proto na roztomilé plyšové medvídky, s kterými jste si hráli v dětství. Ti skuteční jsou obrovské pochodující masy svalů, zubů a drápů. Rovněž pusťte z hlavy obrázky pomalu se kolébajících méďů ze zoo. Ve volné přírodě jsou medvědi známí jako rychlí běžci, navíc schopní šplhat po stromech. Není sice možné říci, že by tyto šelmy vyloženě vyhledávaly kontakt s člověkem za účelem jeho napadení, buďte si ale jistí, že pokud vstoupíte na jejich teritorium nebo ohrozíte mláďata, nebudou si dvakrát rozmýšlet, zda se proti vám rozběhnout či nikoliv. Setkání s medvědem končí smrtelně každým rokem pro pět až deset lidí.
9. žraloci
Z divokých lesů se přesuneme na širé oceány, jejichž vlny brázdí více než 350 druhů žraloků, nutno říci, že ve valné většině neškodných. Pokud se ale na tyto paryby podíváme z opačného konce, dostáváme se k velkému bílému žraloku, nechvalně proslulému z hlavní role filmu Čelisti. Setkat se s tímto mořským predátorem je přitom možné prakticky na kterémkoliv pobřeží. Jeho domovem jsou vody od jihu Afriky, Austrálie, Nového Zélandu, Kalifornie až po Aljašku a dále přes východní pobřeží USA, Havaj, jižní Ameriku, Středozemní moře, západní Afriku po Skandinávii, Japonsko, Čínu a Rusko. Druhým nejnebezpečnějším zástupcem z říše žraloků je žralok tygří a pomyslnou bronzovou příčku přebírá žralok býčí. Žraloci jsou ročně zodpovědní za 75 útoků na člověka, z kterých až 10 končí smrtelně. Přesto ochránci zvířat protestující proti jejich obrovským výlovům z moře a stále připomínají, že šance na napadení žralokem je nižší, než že zemřete při havárii letadla.
8. bůvolové
Jedná se o těžkopádného kopytnatce, jehož dospělý jedinec váží až 1,5 tuny, na výšku měří 1,7 metru a na délku 2,8 metru. Pokud tento býložravec cítí, že je v nebezpečí, neváhá se rozběhnout přímo proti narušiteli. Jestliže k ostrým rohům připočteme zmíněnou váhu, je jasné, že náraz tohoto zvířete do člověka je fatální. Zatímco ostatní živočichové se střetu s buvolem vyhýbají, člověk je jediným tvorem, který se mu odváží zkřížit cestu. Statisticky vzato je tak bůvol ročně zodpovědný za nejvíc lidských životů ze všech velkých afrických zvířat.
7. medúzy
Domácí prostředí medúz, vlny moří, pravidelně navštěvují miliony lidí. Zhruba stovka z nich za to každoročně zaplatí životem v následku požahání. Člověku nejnebezpečnější známý druh medúz je australská čtyřhranka Fleckerova, známá též jako čtyřhranka smrtelná (box jellyfish). Nebezpečná je především svým jedem z žahavých chapadel, který se snadno dostane pod kůži člověka. Otrava se projevuje nejprve pouze nepříjemným svrběním a bolestmi, následuje však horečka až smrt. Jedovaté medúzy ale naštěstí neohrožují pobřeží letních pláží celoročně. Jedná se o sezonní živočichy, při jejichž výskytu plavčíci zpravidla uzavírají pláže.
6. jeleni a srnky
Jeleni mají sice paroží, které by snadno propíchlo člověka naskrz, kvůli tomu však nebezpeční nejsou. Životem nejčastěji zaplatí řidiči, kteří se s nimi srazí na dálnici, ročně zhruba 120 lidí. Vysoká zvěř překračující silnice je často ochromena světly auta, kvůli čemuž zůstane nehybně stát na místě a neštěstí je na světě.
5. hroši
Tito neškodně vypadající savci milující vodu jsou ve skutečnosti neuvěřitelně zákeřní až zlí živočichové. Jejich pozorování tak může skončit neštěstím i při drobné provokaci, narušení teritoria nebo vystrašení mláďat. Dlouhá léta byli zoologové přesvědčení, že se jedná o třítunové býložravce, o to větší však bylo jejich překvapení, když poprvé uviděli hrocha, jak v tlamě drtí antilopu, kterou ukradl krokodýlovi. Konec konců, ani videa, na kterých hroch požírá krokodýla samotného, už dnes nejsou výjimkou. Vybaveni jsou k tomu obřími ostrými řezáky, které si poradí s lecjakým větším zvířetem, zrovna tak jako se člověkem. K tomu všemu přispívá skutečnost, že zatímco většinou klidně polehávají ve vodě, jsou známy i případy, kdy se hroch při pronásledování kořisti rozběhl až 30kilometrovou rychlostí. Odhaduje se, že tito tvorové každoročně v Africe zabijí až 2900 lidí.
4. krokodýli
O nebezpečí těchto predátorů dorůstajících do úctyhodných délek nemůže být pochyb. Největší exemplář žijící v zajetí měří více než šest metrů, v minulosti však člověk dokázal chytit i mořské krokodýly svou délkou přesahující sedm metrů. Co je činí tak nebezpečnými lovci? Mají skvělé maskování, umí se pohybovat neslyšně a pod vodou dokážou vydržet i hodiny. To vše z nich dělá doslova mistry nenadálých útoků na nic netušící kořist pijící z řeky. Přestože na souši jsou nebezpeční pouze náhlými rychlými výpady, ve vodě se jim žádný jiný obojživelník nevyrovná. Odhaduje se, že krokodýli ročně zabijí až 1000 lidí, především rybářů a domorodců žijících u břehů řek.
3. škorpioni
Škorpioni patří mezi nejstarší obyvatele naší planety. Podle některých vědců byli štíři nejprve mořskými živočichy, kteří později vykročili na pevninu, pokud ano, je nutné říci, že se jim tento krok skutečně povedl, miliony let evoluce se zkrátka nemýlí. V dnešní době rozeznáváme až 2000 různých druhů škorpionů, pouze 25 z nich však disponuje jedem nebezpečným pro člověka. Navíc ani z těchto 25 jedů nejsou všechny smrtelné. Některé zapříčiní pouze nevolnost nebo horečku, jiné jsou však schopny způsobit až celkovou paralýzu či zástavu srdce. Ročně usmrtí škorpioni 1000 až 5000 lidí.
2. hadi
Pokud se bavíme o nebezpečných zvířatech, nemůžeme zapomenout na hady. Zatímco z médií můžeme relativně často slyšet o uštknutí hadem, kterého nezvládl jeho chovatel, většina úmrtí způsobená hadím jedem je zapříčiněna skutečností, že člověk narušil běžné životní prostředí hadů a polekal je. Na vrcholu pyramidy hadů zabijáků přitom stojí kobra indická. Její přirozený domov, džungle, mizí pod nájezdy těžkých strojů a tam, kde ještě nedávno bývaly husté pralesy, nyní stojí velkoměsta. Přestože stromy zmizely, hadi tak úplně ne, a proto není považováno za nikterak výjimečné ani uštknutí od tohoto plaza přímo na ulici. Hadí uštknutí ročně zabije zhruba 50 000 lidí.
1. komáři
Malí, tiší, všudypřítomní a smrtelní. Komáři roznášejí mnoho závažných nemocí, jejichž zanedbání vede ke smrti. Mezi nejznámější a nejnebezpečnější patří například malárie nebo horečka dengue. Komáři žijí po celém světě, dokážou přežít v sopečných kráterech i v arktických oblastech. Byli zde miliony let před lidmi a vše nasvědčuje tomu, že v nejbližší době nikam nezmizí. Ročně mají jimi přenášené nemoci na svědomí až milion lidských životů na celém světě.
Související
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
Pásmo katarální horečky ovcí se rozšířilo na celé Česko. Platí nová opatření
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák