Rok 2014 ve vesmíru: Astrologové v pozoru, není to dobré...

Praha - Letošní rok bude pro Českou republiku v astronomii chudý na mimořádné úkazy, zato některé planety se ukážou v plné kráse. Z území Česka nebude vidět ani jedno zatmění, z mimořádných úkazů ale stojí v srpnu za pozornost těsné přiblížení dvou nejjasnějších planet na obloze Venuše s Jupiterem. Pozorovatelé se mohou těšit také na typické meteorické roje roku - Perseidy a Geminidy, řekl ČTK mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Planety mají nejlepší pozorovací podmínky, pokud jsou v takzvané opozici se Sluncem, to jsou pak vidět po celou noc. Hned 5. ledna nastane opozice pro Jupiter, největší a nejhmotnější planetu Sluneční soustavy. 

"Poznáte ho snadno, protože je výrazně jasnější, než okolní hvězdy a je to ta první 'hvězda', která vás na nebi upoutá, když si jí nespletete s ještě jasnější Venuší nad západem. Dalekohled ale ukáže, že to není hvězda, ale planeta s typickými pásy v její atmosféře a také se známou Velkou rudou skvrnou," uvedl Suchan.

Začátkem ledna svítí zvečera jako Večernice nízko nad západním obzorem velmi jasná Venuše, ale již koncem měsíce bude naopak před východem Slunce vidět jako Jitřenka. Tuto ranní viditelnost si podle Suchana uchová po celé jaro. 

V jarních měsících budou dobře pozorovatelní Mars (8. dubna) a Saturn (10. května). Mars nyní vychází kolem půlnoci v souhvězdí Panny. Ve Váhách je Saturn, který se tak může sledovat až před svítáním.

Ve světě budou pozorovatelná dvě úplná zatmění Měsíce (15. dubna a 8. října), jedno prstencové zatmění Slunce (29. dubna) a jedno částečné zatmění Slunce (23. října). Nad územím ČR budou zatmění Měsíce i Slunce až v roce 2015. Nejbližší úplné zatmění Slunce nad Českem nastane až 7. října 2135.

A pohled astrologa...

Celý rok bude na nebeské klenbě figurovat konstelace z loňského roku – kvadratura mezi Uranem v Beranu a Plutem v Kozorohu. Jedná se o velice tvrdou vazbu, která přináší pro celý rok napjatou atmosféru. V životech mnohých budou probíhat těžké životní zkoušky, mnozí o něco důležitého přijdou a nemusí být vždy na první pohled zřejmé, že to je pro naše vlastní dobro. V této vazbě se odráží i mocenské tlaky, výbušné energie a tendence bořit tradiční principy, které se mohou realizovat na úrovni jednotlivce i celosvětově.

Tuto kvadraturu doplní od února ještě Jupiter a témata této konstelace se mohou ještě více prosadit. Z tohoto pohledu se jeví první polovina roku jako náročnější a to zejména v dubnu, kdy se disharmonicky zapojí i Mars a vytvoří tzv. velký kříž. Mars se zapojí problematicky i v průběhu listopadu. Konstelace mohou zejména v těchto obdobích, ale v celém roce 2014, přinášet politické konflikty i přírodní katastrofy.

Další zajímavý moment nastane na obloze v měsíci říjnu. Toto období může být velice příjemné a hezké, můžeme snadno dosáhnout úspěchů. Je ovšem třeba zachovat chladnou hlavu a vydržet, snažit se o trpělivost. V této době mohou být napjaté vztahy mezi jednotlivými státy a diplomatické vazby budou skřípat. Nepříjemné situace mohou nastat rychle a nečekaně, může dojít k otřesům i skandálům, uvedl zahady-zdravi.cz.

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir astronomie astrologie

Aktuálně se děje

před 2 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 44 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy