Praha - Čeští vědci z Akademie věd ČR určili genovou mutaci, která způsobuje neléčitelné onemocnění sítnice. Tato častá dědičná nemoc může vést až ke slepotě a vyskytuje se u jednoho ze čtyř tisíc obyvatel. První příznaky se mohou vypozorovat již u desetiletých dětí. O výzkumu řekl ČTK vedoucí výzkumného týmu David Staněk z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.
Lidé vnímají okolní svět díky světločivným buňkám, tyčinkám a čípkům, které jsou v sítnici oka. Pokud člověk onemocní, tyto buňky postupně odumírají, až nakonec oslepne. Příčiny onemocnění jsou různé. Většinou jde ale o mutace genů. A podle toho, které geny jsou poškozeny, se pak projevuje i samotná nemoc. Takových genů, jejichž mutace jsou spojeny přímo s odumíráním tyčinek a čípků, je známo téměř sedmdesát. Zatím neprobádané byly mutace genu, které ovlivňují zkoumaný protein.
Tento protein funguje jako jakýsi buněčný "krejčí". Mutace způsobí, že tento "krejčí" začne dělat chyby a špatně stříhá geny ve světločivných buňkách sítnice, které pak kvůli jeho "práci" umírají.
Vědci museli vymyslet komplikovaný test, aby odhalili, že mutace zvyšují 'chybovost' tohoto proteinu. Výsledky dosavadního bádání publikovali v mezinárodním odborném časopise Human Mutation.
Před sebou mají ještě další výzkum, který jim pomůže pochopit podstatu onemocnění a pomůže tak pacientům. "Čeká nás teď mnoho práce, abychom správně popsali problémy, které lajdáctví mutovaného proteinu BRR2 působí v buňkách sítnice," konstatoval Staněk. Kdy se bude moct onemocnění začít léčit, si však netroufá odhadnout. Nechce prý v pacientech, kteří touto chorobou trpí, vzbuzovat jakékoliv falešné naděje.
První a nejčastější skupinou jsou refrakční oční vady, což jsou onemocnění postihující části oka, zodpovědné za zrakovou ostrost. Tato onemocnění vznikají při nedokonalostech oční čočky, která je buď kratší nebo delší v předozadním rozměru a nedokonalostech rohovky. Jak vysvětluje Vitalion.cz, dochází k tomu, že paprsky procházející čočkou se nespojují na sítnici, ale za ní, nebo před ní, případně jsou rohovkou lámány chybně a nedochází tak ke koncentraci paprsku do jediného bodu.
Mezi další, závažná oční onemocnění patří slepota. Ta může být způsobena genetickými vlivy (dědičné onemocnění) jako vrozená slepota, nebo vlivy získanými. K tomuto stavu mohou vést mnohá jiná základní onemocnění, z nejčastějších jsou to traumata, nekorigovaná hypertenze a cukrovka (dochází k postižení cév vyživujících sítnici a k jejímu následnému nedokrvení a odumření) a mrtvice (v tomto případě se pak jedná o tzv. korovou slepotu – pokud jsou zasažena zraková centra nutná pro vidění).
Jak pečovat o zrak?
Velmi důležité pro zrak jsou antokyany. Pomáhají oku s regenerací, spojují se s kolagenem a dokážou díky tomu posílit kapiláry v očích, zlepšují průtok krve do sítnice a také pomáhají obnovovat rodopsin, který mimo jiné pomáhá vašemu zraku z přizpůsobením se temnotě. Asi naprosto nejlepším přírodním zdrojem antokyanů je borůvka.
Z vitamínů jsou pro zrak asi nejdůležitější vitamíny E a C. Co se týká známého "céčka," tam asi není nutno vysvětlovat v jakém citronu či jiném kysaném zelí ho můžete najít. Vitamín E zase hledejte v rostlinných olejích (slunečnicovém, sojovém a ořechovém), mandlích, vajíčkách, mrkvi, celozrnné mouce, mléku nebo také v klíčcích pšenice.
Kromě jídla a vitamínů je dobré také si upravit nějaké návyky. Pokud dlouho sedíte před počítačem (ale i u televize či delší dobu čtete knihy, tisk či nějaká lejstra), nezapomeňte co nějaký čas přivřít oči, díky tomu si trošku navlhčíte sítnici a vaše oči vám budou vděčné. Na ostrém sluníčku nezapomínejte na sluneční brýle a to takové, co mají opravdu UV filtr (lepší je koupit v obchodě, kde můžete věřit tomu, co je na nich napsáno, než na nějakém stánku s výrobky neznámého původu, ale s hezkými falešnými značkami).
Nezapomínejte také na pravidelné návštěvy očního lékaře. Je to jeden ze specialistů, kterého lidé bez brýlí navštěvují minimálně a je to chyba. I zde je dobré ho jednou za čas navštívit a nechat si prozkoumat zrak, ale také například nitrooční tlak. Přibližně po čtyřicítce by už takové kontroly měly být každoroční. Pokud máte v rodině různá závažnější onemocnění nebo nedej bože vás osobně postihla, zase je nutno navštívit "očaře," aby zjistil, jestli to nemá vliv i na oči nebo jestli nemáte zvýšené riziko některých očních problémů či nemocí, informuje Prostezdravi.cz.
Související
Objev nové mutace. Čeští vědci přispěli k výzkumu příčin vážné poruchy růstu
Historický zvrat nejen v boji s koronavirem. Profesor oslavuje příchod vakcíny
genetika , Zdravotnictví , nemoci
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák