Boston - Astronomové nalezli planetu zemského typu, která má oproti Zemi více než 17násobnou hmotnost, přitom je proti naší planetě jen zhruba dvakrát tak větší. Vědci ji nazývají megazemí či zemskou godzillou. Objev, který oznámila Americká astronomická společnost na setkání v Bostonu, byl překvapením, neboť se dosud mělo za to, že planety takovéto velikosti jsou spíše plynní obři, jako jsou Jupiter či Saturn.
Planeta je oběžnicí velmi staré hvězdy s názvem Kepler-10, která se nachází ve vzdálenosti 560 světelných let od Země v souhvězdí Draka. Vědci zatím neví, jak byla planeta označovaná jako Kepler-10c, zformována. Její průměr činí 29.000 kilometrů, což je 2,3násobek zemského.
"Megazemě je spousta pevných látek koncentrovaných na stejném místě bez jakéhokoli plynu," prohlásil Dimitar Sasselov z astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian v Bostonu.
"Je 17krát, ve skutečnosti více než 17krát, těžší než Země, což znamená hustotu 7,5 gramu na kubický centimetr," dodal Sasselov s tím, že je to mnohem více než mají horniny na Zemi.
Z vědeckého pohledu je stále neobjasněn problém existence života ve vesmíru. Již celé generace vědců se snaží nejrůznějšími metodami dokázat nebo vyvrátit existenci života ve vesmíru, zejména života inteligentního. Jediné, co je jisté a vědecky dokázané je to, že ve vesmíru existují prvky nutné pro vznik a vývoj organických látek. Jakým způsobem však došlo k vývoji i nejjednodušších organismů (virů) se však dosud nikomu nepodařilo napodobit. Existence vzniku a vývoje života ve vesmíru je tedy stále více problém filosofický, jako astronomický nebo biologický.
Z obrovského množství planet lze usuzovat, že stejné podmínky jako na Zemi určitě existují ještě jinde ve vesmíru. Pokud bychom uvažovali jeho poloměr kolem 10 miliard světelných let, pak by ovšem vzdálenost k nejbližší civilizaci (za předpokladu rovnoměrného rozmístění) byla obrovská, až stovky milionů světelných let. Tak vzniká další problém, zda nějaká civilizace by dokázal překonat takové mezihvězdné vzdálenosti.
My zatím dokážeme z takových vzdáleností zachytit jen určité druhy záření. I kdybychom však dokázali zachytit nějaký umělý signál, je pravděpodobné, že za tu dobu co k nám putoval, již civilizace, která ho vyslala neexistuje. To bude zřejmě i hlavní příčina toho, že se nám takový signál dosud nepodařilo zachytit. Mysel by být totiž vyslán s energií srovnatelnou s výkonem Slunce, uvedl jpavol.sweb.cz.
Pokud se nám tedy nepodaří zachytit nějaké informace na „radiovlnách", máme ještě jiné možnosti, jak dokázat existenci mimozemských civilizací? Nepochybně ano. Všechny důkazy můžeme rozdělit na přímé a nepřímé. Jisté jsou pochopitelně důkazy přímé, jako je osobní styk s takovou civilizací (blízké setkání 3. a 4. druhu dle Hynekovy klasifikace), nalezení jednoznačných důkazů o činnosti takové civilizace na Zemi v minulosti či přítomnosti, kam můžeme počítat nevysvětlitelné archeologické nálezy i pozorování tzv. UFO.
Mezi nepřímé důkazy můžeme počítat všechny báje a pověsti o nejrůznějších bozích, přicházejících z nebes, případně unášejících pozemšťany na nebesa a v poslední době i záhadné piktogramy, objevující se v obilných lánech a na jiných vhodných plochách.
Související
NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
Úchvatná podívaná. Z Česka byl ve čtvrtek vidět bolid, potvrdili experti
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek