Washington - Když skupina amerických astronomů letos v březnu s pompou oznamovala, že našla důkazy podporující teorii velkého třesku o vzniku vesmíru, hovořilo se o nich jako o jasných kandidátech na zisk příští Nobelovy ceny. Objev gravitačních vln, jakési ozvěny masivní expanze vesmíru právě po velkém třesku, ale brzy začali kvůli odborným nesrovnalostem kritizovat jejich kolegové a nyní poprvé přiznal pochybnosti i tým kolem Johna Kovace z Harvardovy univerzity, který důkazy předložil.
O objevu gravitačních vln se mluvilo jako o nalezení "svatého grálu astronomie" - jejich existenci totiž předpovídal Albert Einstein ve své všeobecné teorii relativity. hypotéze vesmírné inflace z 80. let.
Podle hypotézy vesmírné inflace z 80. let. po velkém třesku následovala ve zlomku vteřiny prudká expanze vesmíru, provázená vlnami gravitační energie. Od svého vzniku se vesmír podle této hypotézy dále rozpíná a gravitační vlny by to s konečnou platností dokázaly.
Výsledky svého zkoumání gravitačních vln, k němuž použili radioteleskop BICEP na jižním pólu, američtí astronomové oficiálně zveřejnili teprve ve čtvrtek. Studie vyšla v odborném časopise Physical Review Letters (PRL). "Mám teď ve výsledky menší důvěru? Ano," řekl profesor Clem Pryke z univerzity v Minnesotě, který se na výzkumu podílel.
Debaty se ale nyní točí kolem toho, zda ony spirálovité vzory nemohou být výsledkem působení kosmického prachu. Jasno by do věci měli vnést další vědci, kteří po stopách velkého třesku pátrají s pomocí Planckova teleskopu. Ti své výsledky zveřejní letos na podzim.
Podle astrofyzikálních legend použil výraz Big Bang poprvé Fred Hoyle v rozhlasovém vysílání roku 1949. Hoyle tehdy preferoval Steady State, tedy koncept stacionárního, neměnného vesmíru a když mluvil o Velkém třesku, tak to bezpochyby nemyslel příliš lichotivě. On sám to sice později popíral a tvrdil, že jen chtěl co nejvíce zdůraznit rozdíly mezi Stacionárním vesmírem a Velkým třeskem, o tom ale všichni vědí své. Kdybychom chtěli slavit narozeniny Velkého třesku, tak by rok 1949 podle všeho nebyl tím pravým, uvedl osel.cz.
Jako mnohem vhodnější se jeví rok 1964. Tehdy totiž inženýři Bellových laboratoří v New Jersey Arno Penzias a Robert Wilson vylepšovali anténu a přitom objevili první hmatatelný doklad pro Velký třesk. Jak už to u opravdu velkých a zásadních objevů bývá, je to neuvěřitelná historie. Penzias a Wilson pracovali na citlivém kryogenním mikrovlnném přijímači pro radioastronomii a narazili na vysokofrekvenční šum, který jako by přicházel ze všech směrů. Postupně vyloučili všechny možné pozemské příčiny, městský ruch i jaderné testy, nepomohlo ani vykydat vrstvu holubího trusu z antény. Nakonec se ukázalo, že oním šumem je reliktní mikrovlnné záření o teplotě cca 2,73 K, které dnes považujeme za vyhasínající pozdrav z doby asi 380 tisíc let po Velkém třesku.
Jestliže se podíváte na Slunce a jeho nitro, tak to je látka právě ve stavu plazmatu. Kde máme nabité částice, jsou tam volné elektrony, jsou tam ionty s částečně potrhanými atomovými obaly. A v takovémto prostředí se světlo šíří velmi komplikovaně. Fotony, jako jednotlivé částice světla jsou tím prostředím, ve kterém jsou nabité částice, zachytávány. Světlo je tedy zachytáváno a znovu vyzařováno v náhodném směru. A takový foton, který vznikl v takovém termojaderném kotli v nitru Slunce se pohybuje k povrchu několik miliónů let, ačkoliv by to po přímé dráze trvalo něco přes 2 sekundy. Je to právě proto, že to prostředí je nabité a je právě pro světlo neprůhledné.
Stejně tak vypadala počáteční fáze vesmíru – ta počáteční žhavá koule, která byla neprůhledná, opalizující a fotony byly zachytávány a znovu vyzařovány. A když na té pomyslné cestě z nitra Slunce dojdeme k povrchu, tak tam najednou nastane ta drastická změna – světlo je volné a může se volně pohybovat sluneční soustavou. Proč? Protože tam už ta látka není ve stavu plazmatu. Je tam látka neutrální a světlo tou neutrální látkou prochází.
A to samé se stalo ve vesmíru zhruba 400 000 roků po jeho vzniku. V tu chvíli vznikly atomární obaly – to prostředí bylo neutrální a světlo se mohlo začít pohybovat volně, prostředí bylo tedy průhledné pro světlo. To je právě okamžik, který dnes chápeme jako konec velkého třesku.
Čili velký třesk je to počáteční období od vzniku světa po nějakých 400 000 roků, kdy vznikly atomární obaly a teplota poklesla natolik, že v tu chvíli se světlo oddělilo od látky a fungovalo samostatně až do dnešní doby, kdy ho vnímáme jako reliktní záření a je největším kosmologickým zdrojem informací, vysvětluje fyzmatik.pise.cz.
Související
NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
Úchvatná podívaná. Z Česka byl ve čtvrtek vidět bolid, potvrdili experti
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek