Analytik vypočítal možné finanční ztráty kvůli koronaviru. Kolik peněz může stát?

Pokud nabude infekce koronavirem rozměrů epidemie SARS z roku 2003, světová ekonomika nebude tratit více než 100 miliard dolarů (2,29 bilionu Kč). ČTK to dnes řekl analytik skupiny Natland Petr Bartoň. Jde o hodnotu, kterou americká ekonomika vyprodukuje zhruba za 44 hodin, dodal.

Epidemie SARS v roce 2003 si vyžádala 8000 nakažených a 774 obětí. Světovému hospodářství způsobila škody zhruba za 40 miliard USD v tehdejší hodnotě, tedy 55,5 miliardy dnešních dolarů. Je to 1,2 bilionu korun, čili HDP České republiky za čtvrt roku.

Dlouhodobější efekt lze však podle Bartoně čekat u investic, které vždy klesají při rostoucí nejistotě. Zároveň v budoucnu pravděpodobně posílí investice do lékařského výzkumu, což může pomoci i v jiných otázkách zdravotnictví mimo chřipkové pandemie, dodal.

Případná pandemie koronaviru by se geograficky primárně dotkla nejvíce Číny a přilehlých regionů, doplnil analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Z ekonomických sektorů budou podle něj dopady nejcitelnější v oblastech, které stojí na cestování a shromažďování většího množství lidí, tedy turismus, ubytovací služby, pohostinství, letecká doprava, rekreace a volnočasové aktivity. Pokud by se problém dále zhoršoval, přijdou na řadu odvětví závislá na přeshraničním obchodu, nicméně to už by vyžadovalo razantní eskalaci vnímaného ohrožení, dodal.

Hlavním zasaženým sektorem je jakýkoliv, spojený s trávením volného času, doplnil Bartoň. Epidemie obecně zvyšují nákupy trvanlivých zásob, ty se pak však následně spotřebují po opadnutí pandemie, a tak jde jen o přesun spotřeby v čase. Při delším trvání by mohly být ohroženy některé dodávky z Číny, nicméně výroba je v Číně dostatečně prostorově rozmístěna, dodal.

Zpomalení čínské ekonomiky o jeden procentní bod vyvolává zpomalení ekonomik střední a východní Evropy od 0,25 do 0,3 procentního bodu, uvedl s poukazem na výpočty České národní banky analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Pokud by tedy například šíření nákazy vedlo ke zpomalení čínské ekonomiky z šestiprocentního ročního růstu na pětiprocentní, Česko musí počítat s tím, že neporoste tempem 2,2 procenta, nýbrž 1,9 procenta.

To ovšem podle Kovandy předpokládá, že nákaza se po světě, a zejména do Evropy a do Česka, výrazněji nerozšíří. Pokud by se rozšířila, ovlivní vývoj české ekonomiky také zpomalení jiných pro ni klíčových ekonomik, jako je ta eurozóny nebo německá. A vedle toho by se neblaze projevilo vlastní šíření nákazy v ČR, uvedl.

Související

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

Více souvisejících

finance nemoci SARS peníze Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy