Vědci z Armádního výzkumného institutu Waltera Reeda zkoumají, jestli může být nová mutace koronaviru VUI - 202012/01 šířící se především ve Velké Británii rezistentní vůči novým vakcínám. Podle lékaře Nelsona Michaela pracují na podobném výzkumu vědci z celého světa. Experti také upozorňují, že i současný virus, který se více než půl roku dominantně šíří nejen Evropou, je vlastně mutací původního koronaviru SARS-CoV-2.
Tým vědců z amerického armádního institutu začal zkoumat novou mutaci koronaviru ve čtvrtek. Experti očekávají, že budou narůstat obavy z možné nefunkčnosti vakcín na tuto mutaci. Zatím ale nedokáží říct, jestli jsou oprávněné či nikoliv.
Předpokládají, že současné vakcíny by proti mutaci měly fungovat, bez důkladných testů to ale potvrdit nelze. "Musíme být pilní a pátrat," tvrdí podle BBC lékař a ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí na Armádním výzkumném institutu Waltera Reeda Nelson Michael.
"Počítačová analýza nám umožní posoudit, jaké velké obavy bychom měli mít. Tuto analýzu provádějí také další týmy po celém světě," dodal s tím, že pokud se obavy potvrdí, bude třeba provést studii v laboratoři a následně na zvířatech, aby bylo možné co nejpřesněji určit, jestli a která vakcína bude na mutaci fungovat.
Podle britské vlády ale není důvod k obavám. "Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že vakcína bude proti nové mutaci o něco méně účinná," uvedl premiér Boris Johnson s tím, že odborníci chtějí co nejdříve zjistit podrobnosti o vztahu mezi mutací a vakcínou.
"Současný předpoklad vědců je, že odpověď na vakcínu by měla být pro tento virus adekvátní," doplnil hlavní vědecký poradce vlády Spojeného království Patrick Vallance.
Vědci rovněž upozorňují, že jakákoliv mutace nutně neznamená automatické zvýšení nebezpečí. Naopak některé mutace mohou virus utlumit. Navíc nejde o první mutaci, dosud jich vědci zaregistrovali několik tisíc.
Ostatně už srpnu vědci z institutu Waltera Reeda zveřejnil studii, která ukazuje, že vakcíny fungují i proti několika dalším mutacím koronaviru. Varianta nemoci, která se dominantně šíří napříč Evropou a Amerikou, je ostatně také zmutovaná.
Vědci o ní hovoří jako o mutaci D614G, která byla v únoru objevena v západní Evropě a Severní Americe. D614G se přitom podobně jako VUI - 202012/01 také šíří snadněji a rovněž nezpůsobuje větší komplikace. Od původní varianty viru se ale liší. Přesto na ni vakcíny fungují.
"Vakcíny jsou stále užitečné. Viry neustále mutují, ale obvykle ne takovým způsobem, který by učinil vakcínu zbytečnou," uvedl William Schaffner, profesor medicíny a poradce amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
"I při mutacích zůstává virus v podstatě stejný. Je to podobné jako u lidí. Mohu vyměnit svůj hnědý kabát za šedý, ale pořád jsem Bill Schaffner. Něco se sice změnilo, ale pořád jsem stejný člověk," vysvětlil lékař.
Nová mutace obsahuje 23 změn oproti původnímu typu koronaviru a poprvé se objevila v polovině září na jihu Británie. Laboratorně zachycena byla v říjnu a první analýzy ukazují, že může být až o 70 procent nakažlivější.
I to je ale pro vědce a lékaře znepokojivé. Ačkoliv průběh nemoci vyvolané mutací koronaviru nemusí být závažnější, existuje riziko nakažení většího množství pacientů. I při zachování současného poměru lidí bez příznaků či s lehkými příznaky a vážně nemocných pacientů vyžadujících hospitalizaci může dojít k rychlejšímu naplnění kapacit nemocnic.
Podle lékařky Susan Hopkinsové z britské vládní agentury Public Health England (PHE) sice nelze přesně určit, o kolik je mutace nakažlivější, a zmíněných 70 % bere s rezervou, data z nemocnic ale ukazují, že se skutečně šíří napříč celou Británií. Vyjma Severního Irska už byla nalezena ve všech částech země.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Vědci
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek