Armáda zkoumá účinnost vakcín na mutaci koronaviru. Další mutace se šíří přes půl roku

Vědci z Armádního výzkumného institutu Waltera Reeda zkoumají, jestli může být nová mutace koronaviru VUI - 202012/01 šířící se především ve Velké Británii rezistentní vůči novým vakcínám. Podle lékaře Nelsona Michaela pracují na podobném výzkumu vědci z celého světa. Experti také upozorňují, že i současný virus, který se více než půl roku dominantně šíří nejen Evropou, je vlastně mutací původního koronaviru SARS-CoV-2.

Tým vědců z amerického armádního institutu začal zkoumat novou mutaci koronaviru ve čtvrtek. Experti očekávají, že budou narůstat obavy z možné nefunkčnosti vakcín na tuto mutaci. Zatím ale nedokáží říct, jestli jsou oprávněné či nikoliv.

Předpokládají, že současné vakcíny by proti mutaci měly fungovat, bez důkladných testů to ale potvrdit nelze. "Musíme být pilní a pátrat," tvrdí podle BBC lékař a ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí na Armádním výzkumném institutu Waltera Reeda Nelson Michael.

"Počítačová analýza nám umožní posoudit, jaké velké obavy bychom měli mít. Tuto analýzu provádějí také další týmy po celém světě," dodal s tím, že pokud se obavy potvrdí, bude třeba provést studii v laboratoři a následně na zvířatech, aby bylo možné co nejpřesněji určit, jestli a která vakcína bude na mutaci fungovat.

Podle britské vlády ale není důvod k obavám. "Neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že vakcína bude proti nové mutaci o něco méně účinná," uvedl premiér Boris Johnson s tím, že odborníci chtějí co nejdříve zjistit podrobnosti o vztahu mezi mutací a vakcínou.

"Současný předpoklad vědců je, že odpověď na vakcínu by měla být pro tento virus adekvátní," doplnil hlavní vědecký poradce vlády Spojeného království Patrick Vallance.

Vědci rovněž upozorňují, že jakákoliv mutace nutně neznamená automatické zvýšení nebezpečí. Naopak některé mutace mohou virus utlumit. Navíc nejde o první mutaci, dosud jich vědci zaregistrovali několik tisíc.

Ostatně už srpnu vědci z institutu Waltera Reeda zveřejnil studii, která ukazuje, že vakcíny fungují i proti několika dalším mutacím koronaviru. Varianta nemoci, která se dominantně šíří napříč Evropou a Amerikou, je ostatně také zmutovaná.

Vědci o ní hovoří jako o mutaci D614G, která byla v únoru objevena v západní Evropě a Severní Americe. D614G se přitom podobně jako VUI - 202012/01 také šíří snadněji a rovněž nezpůsobuje větší komplikace. Od původní varianty viru se ale liší. Přesto na ni vakcíny fungují.

"Vakcíny jsou stále užitečné. Viry neustále mutují, ale obvykle ne takovým způsobem, který by učinil vakcínu zbytečnou," uvedl William Schaffner, profesor medicíny a poradce amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

"I při mutacích zůstává virus v podstatě stejný. Je to podobné jako u lidí. Mohu vyměnit svůj hnědý kabát za šedý, ale pořád jsem Bill Schaffner. Něco se sice změnilo, ale pořád jsem stejný člověk," vysvětlil lékař.

Nová mutace obsahuje 23 změn oproti původnímu typu koronaviru a poprvé se objevila v polovině září na jihu Británie. Laboratorně zachycena byla v říjnu a první analýzy ukazují, že může být až o 70 procent nakažlivější. 

I to je ale pro vědce a lékaře znepokojivé. Ačkoliv průběh nemoci vyvolané mutací koronaviru nemusí být závažnější, existuje riziko nakažení většího množství pacientů. I při zachování současného poměru lidí bez příznaků či s lehkými příznaky a vážně nemocných pacientů vyžadujících hospitalizaci může dojít k rychlejšímu naplnění kapacit nemocnic.

Podle lékařky Susan Hopkinsové z britské vládní agentury Public Health England (PHE) sice nelze přesně určit, o kolik je mutace nakažlivější, a zmíněných 70 % bere s rezervou, data z nemocnic ale ukazují, že se skutečně šíří napříč celou Británií. Vyjma Severního Irska už byla nalezena ve všech částech země.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vědci

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Konec debat na Joj, bojkot Markízy, ovládnutí RTVS. Slovenská vláda rozkládá tamní televize

Vládní politici na Slovensku se v období napjatých vztahů s některými médii rozhodli přerušit účast v diskusních pořadech nejvíce sledované televize Markíza, kterou již delší dobu bojkotují členové vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy