Zní to jako dobrý nápad. Klimatu to ale může uškodit, varují experti

Ačkoliv se v souvislosti s bojem proti klimatickým změnám velmi často hovoří o nutné výsadbě nových stromů, dvě renomované studie ukázaly, že to za určitých okolností může být i kontraproduktivní. Důvodem je častokrát špatně nastavená dotační politika, která může ohrožovat biodiverzitu, a tudíž i schopnost nově vytvořených lesů ukládat uhlík.

Britská BBC navíc potvrdila, že množství uhlíku, které by nově vytvořené lesní plochy byly schopné absorbovat pomocí fotosyntézy bývá častokrát nadhodnocené. Hlavním poselstvím zmiňovaných dokumentů tedy je, že nelze jednoznačně říci, že vysazování stromů je oním všelékem na klimatickou změnu, jak jsme si ještě donedávna mysleli.

Přitom dřívější studie končily závěry, že stromy disponují obrovským potenciálem absorbovat a ukládat v sobě uhlík, a proto spousta zemí vedla kampaně za jejich masovou výsadbu. Ta se měla stát předním nástrojem boje za klima. V loňských britských parlamentních volbách se o tomto tématu zmiňovaly snad všechny kandidující politické strany. 

Masové vysazování stromů podpořil dokonce i americký prezident Donald Trump. Kongres USA se momentálně zabývá i prvními návrhy příslušných zákonů pokrývajících tuto agendu. Další hlavní iniciativou za umělé vytváření lesních ploch je Bonn Challenge, která si klade za cíl zalesnit do roku 2030 až 350 milionů hektarů zdevastovaných a odlesněných ploch. 

Podporu této myšlence vyjádřilo už 40 států. Vědci ale varují před přílišnou unáhleností a raději vyzývají k opatrnosti. Varují například před skutečností, že Bonn Challenge počítá s 80 % výsadbou homogenních plantáží a lesů bez biodiverzity. Růst by na nich měly pouze ovocné stromy a gumovníky. 

Autoři zmiňovaných studií se proto rozhodli zaměřit na analýzu dotací na výsadbu nových stromů, které jsou poskytovány soukromým vlastníkům půdy. Ty by měly být oním klíčovým prvkem pro rozsáhlé zvětšení počtu nových lesů. Například chilský zákon platící od roku 1974 do roku 2012 byl celému světu dáván za vzor, jelikož pokrýval až 75 % nákladů na tento proces.

Přestože se nemělo jednat o stávající lesní plochy, tak laxní vymáhání příslušných zákonů a systém dotací měly za následek, že se někteří vlastníci půdy rozhodli nahradit původní porosty výsadbou stromů, které jim zároveň také přinesly zisk. Studie totiž ukázaly, že sice došlo k rozšíření zalesněné plochy, ale na úkor té původní.

Vědci už dříve avizovali, že původní chilské lesy díky své biodiverzitě uchovávají značné množství uhlíku. Špatně nastavený dotační režim měl ale naopak za následek jejich zničení, tudíž menší schopnost nově vytvořených lesních ploch snižovat emise. Autoři studií proto varovali před špatně nastavenou a vedenou zelenou politikou, která může v přímém důsledku přinést víc škody než užitku.

Související

Donald Trump

Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.

Více souvisejících

Klimatické změny lesy Stromy Ekologie životní prostředí

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy