CDC: Smrtící krvácivá horečka Chapare se přenáší mezi lidmi

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornilo na případy mezilidského přenosu viru, který se poprvé objevil v loňském roce v Bolívii. Ten způsobuje poměrně neznámou smrtelnou nemoc Chapare, který svými příznaky připomíná ebolu.

O nemoci Chapare toho zatím není moc známo. V historii se objevila pouze dvakrát, v roce 2004 a v loňském roce. V obou případech se podle serveru Guardian vyskytla v Bolívii, před 16 lety v regionu Chapare, odkud nese svůj název.

Nemoc si i přes nízký počet nakažených vyžádala několik životů. V roce 2004 se jí nakazilo jen několik lidí, jeden ale na následky onemocnění zemřel. V loňském roce evidují lékaři pět nakažených, tři zemřeli.

Vzhledem k malému počtu nakažených je nemoc pro vědce záhadou. Je známo, že mezi první příznaky patří bolesti a horečka, následně zvracení a vnitřní krvácení. Jde ale o projevy, kterými se vyznačuje více tropických virových onemocnění, jako je ebola.

Vědci u jednoho z nakažených pacientů izolovali původce nemoci a zjistili, že šlo o neznámý virus ze skupiny arenavirů, který se vyskytuje u hlodavců. Tyto viry způsobují především endemické nemoci, což znamená, že se objevují v ohniskách vzniku.

Ačkoliv nemoc nemá pandemický potenciál, vědci se domnívají, že se začala přenášet mezi lidmi. Podle zprávy CDC se přenesla ze dvou nakažených pacientů na tři zdravotnické pracovníky. Jeden z pacientů a dva zdravotníci následně zemřeli.

Podle CDC se nemoc přenáší tělesnými tekutinami. 160 dní po prodělání nemoci nalezli lékaři stopy viru ve spermatu přeživších nakažených, nemoc se ale zřejmě přenáší i přes jiné tekutiny. 

To zvyšuje předpoklad, že se Chapare nebude šířit tak, jako například současný covid-19, u něhož je dominantním způsobem přenosu forma kapének. Přesto vědci riziko nepodceňují, neboť onemocnění může mít vysokou smrtnost.

O tom svědčí i okamžitá mezinárodní spolupráce, kterou zahájily americké zdravotnické úřady, bolivijské zdravotnické úřady, vědci z Pan americké zdravotnické organizace a ze Světové zdravotnické organizace. Ve velmi rychlém čase se jim podařilo vyvinout test, který přítomnost viru rozpozná.

"I když o viru Chapare stále mnoho nevíme, je chvályhodné, jak rychle byl tento tým schopen vyvinout diagnostický test, potvrdit přenos z člověka na člověka a odhalit předběžné důkazy o viru u hlodavců," uvedl prezident American Society of Tropical Medicine and Hygiene Joel Breman.

Související

Více souvisejících

nemoci viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy