CDC: Smrtící krvácivá horečka Chapare se přenáší mezi lidmi

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozornilo na případy mezilidského přenosu viru, který se poprvé objevil v loňském roce v Bolívii. Ten způsobuje poměrně neznámou smrtelnou nemoc Chapare, který svými příznaky připomíná ebolu.

O nemoci Chapare toho zatím není moc známo. V historii se objevila pouze dvakrát, v roce 2004 a v loňském roce. V obou případech se podle serveru Guardian vyskytla v Bolívii, před 16 lety v regionu Chapare, odkud nese svůj název.

Nemoc si i přes nízký počet nakažených vyžádala několik životů. V roce 2004 se jí nakazilo jen několik lidí, jeden ale na následky onemocnění zemřel. V loňském roce evidují lékaři pět nakažených, tři zemřeli.

Vzhledem k malému počtu nakažených je nemoc pro vědce záhadou. Je známo, že mezi první příznaky patří bolesti a horečka, následně zvracení a vnitřní krvácení. Jde ale o projevy, kterými se vyznačuje více tropických virových onemocnění, jako je ebola.

Vědci u jednoho z nakažených pacientů izolovali původce nemoci a zjistili, že šlo o neznámý virus ze skupiny arenavirů, který se vyskytuje u hlodavců. Tyto viry způsobují především endemické nemoci, což znamená, že se objevují v ohniskách vzniku.

Ačkoliv nemoc nemá pandemický potenciál, vědci se domnívají, že se začala přenášet mezi lidmi. Podle zprávy CDC se přenesla ze dvou nakažených pacientů na tři zdravotnické pracovníky. Jeden z pacientů a dva zdravotníci následně zemřeli.

Podle CDC se nemoc přenáší tělesnými tekutinami. 160 dní po prodělání nemoci nalezli lékaři stopy viru ve spermatu přeživších nakažených, nemoc se ale zřejmě přenáší i přes jiné tekutiny. 

To zvyšuje předpoklad, že se Chapare nebude šířit tak, jako například současný covid-19, u něhož je dominantním způsobem přenosu forma kapének. Přesto vědci riziko nepodceňují, neboť onemocnění může mít vysokou smrtnost.

O tom svědčí i okamžitá mezinárodní spolupráce, kterou zahájily americké zdravotnické úřady, bolivijské zdravotnické úřady, vědci z Pan americké zdravotnické organizace a ze Světové zdravotnické organizace. Ve velmi rychlém čase se jim podařilo vyvinout test, který přítomnost viru rozpozná.

"I když o viru Chapare stále mnoho nevíme, je chvályhodné, jak rychle byl tento tým schopen vyvinout diagnostický test, potvrdit přenos z člověka na člověka a odhalit předběžné důkazy o viru u hlodavců," uvedl prezident American Society of Tropical Medicine and Hygiene Joel Breman.

Související

Více souvisejících

nemoci viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy