Čeká nás další doba ledová? Některé odborníky zneklidňuje, co se děje na Slunci

Přístroje už 100 dní nedetekovaly na Slunci žádné sluneční skvrny, což podle odborníků znamená, že ústřední hvězda naší soustavy vstupuje do slunečního minima. Jsou podle vědců z NASA na místě obavy?

Agentura SpaceWeather.com potvrdila, že Slunce poslední dva roky vykazuje rekordně nízký výskyt slunečních skvrn, a to bezpochyby přispívá k „velmi hlubokému slunečnímu minimu“. V případě, že se na Slunci neobjevují téměř žádné sluneční skvrny, je patrný vliv na podnebí na Zemi, které se díky absenci skvrn stává chladnější.

Klimatickou anomálii již lidstvo zažilo přibližně mezi 14. a 19. stoletím. Ačkoliv si nese označení „malá doba ledová“, ve skutečnosti se jedná spíše o razantní ochlazování spojené s nepředvídatelným počasím. Deštivé počasí celé léto poškozovalo úrodu, a to způsobovalo zdecimování zemědělství. Po velkém nárůstu počtu obyvatel v Evropě série neúrod způsobila hladomor a vymírání obyvatel.

Vyvrcholení přišlo v 17. století, kdy se citelně ochladilo, a to způsobilo pokrytí Grónska ledem a zamrznutí všech řek Evropy. Dokonce i Vltava byla pravidelně pokrytá ledem o šířce několika centimetrů.

NASA však uvádí, že absence skvrn na slunci je součást cyklu, při kterém sluneční skvrny vymizí každých 11 let. „A přináší období relativního klidu, tomu se říká sluneční minimum,“ uvedl Dean Pesnell.

Odborníci se domnívají, že by znovu mohla nastat „malá doba ledová“, která by opět vedla k hladomoru a zamrzání velkých ploch, ale NASA argumentuje tím, že na Zemi působí více faktorů. „Globální faktory jako oteplování planety způsobené emisemi skleníkových plynů jsou dominantnější než změny na Slunci, proto i kdyby sluneční minimum trvalo století, teploty na Zemi se budou nadále zvyšovat,“ ujišťuje agentura.

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci, 2012

Zemi zasáhla nejsilnější sluneční erupce za poslední roky

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek zachytil nejsilnější sluneční erupci od roku 2017. Ve Spojených státech a dalších zemích způsobila poruchy rádiového spojení trvající dvě hodiny. Problémy měli například piloti letadel.

Více souvisejících

Slunce vesmír, Slunce Počasí Klimatické změny věda NASA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy