Čeká nás další doba ledová? Některé odborníky zneklidňuje, co se děje na Slunci

Přístroje už 100 dní nedetekovaly na Slunci žádné sluneční skvrny, což podle odborníků znamená, že ústřední hvězda naší soustavy vstupuje do slunečního minima. Jsou podle vědců z NASA na místě obavy?

Agentura SpaceWeather.com potvrdila, že Slunce poslední dva roky vykazuje rekordně nízký výskyt slunečních skvrn, a to bezpochyby přispívá k „velmi hlubokému slunečnímu minimu“. V případě, že se na Slunci neobjevují téměř žádné sluneční skvrny, je patrný vliv na podnebí na Zemi, které se díky absenci skvrn stává chladnější.

Klimatickou anomálii již lidstvo zažilo přibližně mezi 14. a 19. stoletím. Ačkoliv si nese označení „malá doba ledová“, ve skutečnosti se jedná spíše o razantní ochlazování spojené s nepředvídatelným počasím. Deštivé počasí celé léto poškozovalo úrodu, a to způsobovalo zdecimování zemědělství. Po velkém nárůstu počtu obyvatel v Evropě série neúrod způsobila hladomor a vymírání obyvatel.

Vyvrcholení přišlo v 17. století, kdy se citelně ochladilo, a to způsobilo pokrytí Grónska ledem a zamrznutí všech řek Evropy. Dokonce i Vltava byla pravidelně pokrytá ledem o šířce několika centimetrů.

NASA však uvádí, že absence skvrn na slunci je součást cyklu, při kterém sluneční skvrny vymizí každých 11 let. „A přináší období relativního klidu, tomu se říká sluneční minimum,“ uvedl Dean Pesnell.

Odborníci se domnívají, že by znovu mohla nastat „malá doba ledová“, která by opět vedla k hladomoru a zamrzání velkých ploch, ale NASA argumentuje tím, že na Zemi působí více faktorů. „Globální faktory jako oteplování planety způsobené emisemi skleníkových plynů jsou dominantnější než změny na Slunci, proto i kdyby sluneční minimum trvalo století, teploty na Zemi se budou nadále zvyšovat,“ ujišťuje agentura.

Související

Fantastický snímek erupce na Slunci

Zemi ohrožuje extrémní sluneční erupce. Může napáchat masivní škody

Silná sluneční erupce, která se odehrála v úterý večer, má podle vědců závažné důsledky pro naši planetu. O víkendu se očekává geomagnetická bouře, která může výrazně ovlivnit běžný život obyvatel. Hrozí výpadky rádiového signálu a dalších komunikačních služeb. Na druhou stranu by se na obloze mohla zjevit nádherná polární záře.
Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba.

Polární záře nad Českem? Už dnes večer se lidé zase mohou dočkat

V Česku by už v noci z úterý na středa mohla být znovu vidět polární záře. Důvodem jsou sluneční erupce, při nichž se uvolnila plazmatická oblaka, kdy část z nich míří k Zemi. Vzácný úkaz bylo letos možné pozorovat už v květnu, kdy šlo o nejsilnější polární záři od roku 2003. 

Více souvisejících

Slunce vesmír, Slunce Počasí Klimatické změny věda NASA

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 5 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku

Česko letos po několika letech zažívá Vánoce, během nichž panuje zimní počasí a relativně dobré sněhové podmínky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by sníh na řadě míst měl vydržet minimálně do konce letošního roku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy