Čelíme sekundární pandemii, tvrdí lékaři. Jde ruku v ruce s koronavirem

Virus SARS-CoV-2, který je označován za respirační onemocnění, může mít za následek i poškození mozku, tvrdí odborníci. Řada studií odhalila, že až polovina pacientů s covidem-19 měla neurologické problémy.

Neurologické odchylky u pacientů s covid-19 potvrdilo více než 300 studií z celého světa. Pacienti převážně trpěli bolestmi hlavy, ztrátou čichu nebo mravenčením v končetinách, ale i závažnějšími příznaky jako neschopností mluvit, mrtvicemi a záchvaty. Podle BBC nedávná zjištění poskytla důkazy o dopadu covid-19 na ledviny, játra a téměř na každý orgán v těle.  

Podle slov neuroložky Ellissi Foryové zatím není jisté, jestli je encefalopatie závažnější u covidu-19 než u jiných virů, ale podle jejího názoru je k dispozici mnoho průkazných zjištění. Encefalopatie je globální dysfunkce mozku. Podle příčiny se může jednat o celou řadu poruch s primární příčinou v mozku, ale i mimo něj. „Tím, jak se zvyšuje počet případů covidu-19, začali jsme pozorovat i neobvyklé projevy a vidíme je všude. Nikdo z nás nic takového ještě neviděl,“ řekla Foryová z Nadace Henryho Forda v Michiganu.

Testy se provádějí v případě, že lidé trpí horečkou a kašlem, v případě neurologických obtíží tomu tak není. „Ve skutečnosti existuje významné procento pacientů s covid-19, kteří mají jediný příznak, a to je zmatek. Čelíme sekundární pandemii neurologických chorob,“ tvrdí docent medicíny Robert Stevens z Univerzity Johnse Hopkinse a dodává, že poslední měsíce ukázali, že ačkoliv je virus SARS-CoV-2 zodpovědný za respirační onemocnění, nemoc postihuje i mnoho jiných systémů v těle. „Pacienti mohou zemřít nejen na selhání plic, ale také na selhání ledvin, na krevní sraženiny, abnormalitu jater a neurologické projevy,“ poznamenal Stevens.

Studie, které se zabývaly onemocněním covid-19, byly od začátku roku publikovány rychlostí světla, ale stále máme více otázek než odpovědí. Vědci se domnívají, že neurologické problémy vznikají, protože mozek není dostatečně okysličován. Převážná část pacientů s covidem-19 měla hladinu kyslíku mezi 70% - 80%, ale pro správné fungování musí být mozek okysličován zhruba 95%.

Zvláštností u covidu-19 je, že ačkoliv je saturace takto nízká, pacienti ji nepociťují. Lékaři tomu dali nový název „happy hypoxie“. Člověk s nízkou saturací s hodnotami, které vykazuje covid-19, by modral a lapal po dechu, ale pacienti s covid-19 se chovají naprosto normálně. „Kdybyste se mě zeptali před měsícem, jestli je covid-19 schopný překonat hematoencefalickou bariéru, řekl bych, že ne. Teď si tím nejsem tak jistý,“ míní Stevens. Hematoencefalická bariéra odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a umožňuje jen omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví.

Překonání hematoencefalické bariéry není nic nového. Již v minulosti se lidstvo mohlo setkat s tímto druhem viru, který je schopný dostat se do centrálního nervového systému. Herpes zoster způsobující plané neštovice infikuje nervové buňky v páteři. Vůbec nejznámější chřipkový vir, který napadl mozek, se začal šířit pandemicky v letech 1916-1927 a nazýval se „ospalá chřipka“. Virus napadal mozek a nejhůře zasažení lidé nemohli mluvit a zůstávali nehybní. U nemocných se projevovaly symptomy jako bolesti v krku, horečka a poté třas, škytavka, tiky a letargie. Až třetina infikovaných zemřela, přeživší se po týdnech zotavili, ale mnozí zůstali letargičtí do konce svého života.

Stevens plánuje dlouhodobou studii pacientů s covidem-19, kterým bude provádět skenování mozku, zkoumat jejich paměť a provádět kognitivní testy.

Související

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.
Ilustrační foto

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény

Čeští vědci popsali zajímavé vlastnosti molekul fluorescentních proteinů v buňkách. Zjistili, že se chovají jako antény - schopnost pohlcovat a vyzařovat světelné záření závisí na jejich prostorové orientaci. Objev lze využít jak v základním biologickém výzkumu, tak i při vývoji nových léčiv, informoval ČTK Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV) v tiskové zprávě.

Více souvisejících

mozek zdraví chřipka věda viry a bakterie lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 51 minutami

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 1 hodinou

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 2 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 5 hodinami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 5 hodinami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

Smutný konec pátrání: Tři američtí vojáci ztracení v Litvě byli nalezeni mrtví. Po posledním se pátrá

V Litvě byla objevena těla tří ze čtyř amerických vojáků, kteří minulý týden zmizeli při výcviku s pásovým vozidlem nedaleko hranic s Běloruskem. Smutnou zprávu potvrdila americká armáda. Pátrání po čtvrtém vojákovi stále pokračuje. Okolnosti tragédie zatím nejsou objasněné.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy