Virus SARS-CoV-2, který je označován za respirační onemocnění, může mít za následek i poškození mozku, tvrdí odborníci. Řada studií odhalila, že až polovina pacientů s covidem-19 měla neurologické problémy.
Neurologické odchylky u pacientů s covid-19 potvrdilo více než 300 studií z celého světa. Pacienti převážně trpěli bolestmi hlavy, ztrátou čichu nebo mravenčením v končetinách, ale i závažnějšími příznaky jako neschopností mluvit, mrtvicemi a záchvaty. Podle BBC nedávná zjištění poskytla důkazy o dopadu covid-19 na ledviny, játra a téměř na každý orgán v těle.
Podle slov neuroložky Ellissi Foryové zatím není jisté, jestli je encefalopatie závažnější u covidu-19 než u jiných virů, ale podle jejího názoru je k dispozici mnoho průkazných zjištění. Encefalopatie je globální dysfunkce mozku. Podle příčiny se může jednat o celou řadu poruch s primární příčinou v mozku, ale i mimo něj. „Tím, jak se zvyšuje počet případů covidu-19, začali jsme pozorovat i neobvyklé projevy a vidíme je všude. Nikdo z nás nic takového ještě neviděl,“ řekla Foryová z Nadace Henryho Forda v Michiganu.
Testy se provádějí v případě, že lidé trpí horečkou a kašlem, v případě neurologických obtíží tomu tak není. „Ve skutečnosti existuje významné procento pacientů s covid-19, kteří mají jediný příznak, a to je zmatek. Čelíme sekundární pandemii neurologických chorob,“ tvrdí docent medicíny Robert Stevens z Univerzity Johnse Hopkinse a dodává, že poslední měsíce ukázali, že ačkoliv je virus SARS-CoV-2 zodpovědný za respirační onemocnění, nemoc postihuje i mnoho jiných systémů v těle. „Pacienti mohou zemřít nejen na selhání plic, ale také na selhání ledvin, na krevní sraženiny, abnormalitu jater a neurologické projevy,“ poznamenal Stevens.
Studie, které se zabývaly onemocněním covid-19, byly od začátku roku publikovány rychlostí světla, ale stále máme více otázek než odpovědí. Vědci se domnívají, že neurologické problémy vznikají, protože mozek není dostatečně okysličován. Převážná část pacientů s covidem-19 měla hladinu kyslíku mezi 70% - 80%, ale pro správné fungování musí být mozek okysličován zhruba 95%.
Zvláštností u covidu-19 je, že ačkoliv je saturace takto nízká, pacienti ji nepociťují. Lékaři tomu dali nový název „happy hypoxie“. Člověk s nízkou saturací s hodnotami, které vykazuje covid-19, by modral a lapal po dechu, ale pacienti s covid-19 se chovají naprosto normálně. „Kdybyste se mě zeptali před měsícem, jestli je covid-19 schopný překonat hematoencefalickou bariéru, řekl bych, že ne. Teď si tím nejsem tak jistý,“ míní Stevens. Hematoencefalická bariéra odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a umožňuje jen omezený transport látek mezi mozkovou tkání a krví.
Překonání hematoencefalické bariéry není nic nového. Již v minulosti se lidstvo mohlo setkat s tímto druhem viru, který je schopný dostat se do centrálního nervového systému. Herpes zoster způsobující plané neštovice infikuje nervové buňky v páteři. Vůbec nejznámější chřipkový vir, který napadl mozek, se začal šířit pandemicky v letech 1916-1927 a nazýval se „ospalá chřipka“. Virus napadal mozek a nejhůře zasažení lidé nemohli mluvit a zůstávali nehybní. U nemocných se projevovaly symptomy jako bolesti v krku, horečka a poté třas, škytavka, tiky a letargie. Až třetina infikovaných zemřela, přeživší se po týdnech zotavili, ale mnozí zůstali letargičtí do konce svého života.
Stevens plánuje dlouhodobou studii pacientů s covidem-19, kterým bude provádět skenování mozku, zkoumat jejich paměť a provádět kognitivní testy.
Související

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

Čeští vědci popsali zajímavý jev v buňkách. Některé molekuly se chovají jako antény
mozek , zdraví , chřipka , věda , viry a bakterie , lékaři , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
před 51 minutami

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
před 1 hodinou

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
před 2 hodinami

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
před 2 hodinami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 3 hodinami

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 4 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 4 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 4 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
před 5 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump
před 5 hodinami

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče
před 5 hodinami

Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví
před 6 hodinami

Rozhodnutí, které ovlivní miliardy lidí. Co se stane ve středu netuší ani Trumpovi lidé
před 7 hodinami

Počasí čeká tento týden teplotní propad. Z 20 stupňů pod nulu
včera

Francouzský politik přirovnal Le Penovou k Ježíšovi. Také byl shledán vinným a byl nevinný, prohlásil
včera

Tusk to zkouší po dobrém. Žádá Trumpa, aby cla nezaváděl
včera

Otřesný nález v Rafáhu: Záchranáři našli masový hrob s těly humanitárních pracovníků, zřejmě je zabili Izraelci
včera

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina
včera

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě
včera
Smutný konec pátrání: Tři američtí vojáci ztracení v Litvě byli nalezeni mrtví. Po posledním se pátrá
V Litvě byla objevena těla tří ze čtyř amerických vojáků, kteří minulý týden zmizeli při výcviku s pásovým vozidlem nedaleko hranic s Běloruskem. Smutnou zprávu potvrdila americká armáda. Pátrání po čtvrtém vojákovi stále pokračuje. Okolnosti tragédie zatím nejsou objasněné.
Zdroj: Jakub Jurek