Epidemie Covid-19 se v létě nemusí zastavit. Expert vysvětluje proč

V Izraeli je podle dnešní bilance novým koronavirem nakaženo 55 lidí. Žádný pacient nezemřel, ale existuje první případ nákazy u člověka, který nikam necestoval a neví, kdy s nakaženými mohl přijít do styku. Pro všechny, kdo přijedou do Izraele z ciziny, platí povinná 14denní karanténa.

Izraelský epidemiolog Allon Moses, jehož citoval zpravodajský server The Times of Israel, se domnívá, že epidemie v letních měsících neskončí.

Moses je také toho názoru, že karanténa bude muset být delší než dvoutýdenní. Epidemiolog řídí oddělení klinické mikrobiologie a infekčních nemocí na jeruzalémské klinice Hadasa.

Důvodem toho, že Izrael nyní zavádí opatření, k nimž nesáhl v době pandemie prasečí chřipky v roce 2009, je podle něj skutečnost, že nový koronavirus lidstvo zaskočil nepřipravené. Zatímco proti chřipce existuje určitý druh imunity, i když člověk není očkovaný, u koronaviru tomu tak není. "Pokud chceme udržet počet případů na minimu, musíme zavést mimořádná opatření," tvrdí Moses. Nesouhlasí přitom s teorií, že virus se s letními vedry přestane šířit.

Je prý málo pravděpodobné, že virus zanikne se sezónní změnou, jak tomu bylo v případě SARS v roce 2003, protože po celém světě je už příliš mnoho nemocných. Pravděpodobnější je podle jeho názoru to, že Izrael zachová pravidla přísné izolace případných nositelů viru, dokud se aspoň po dva týdny neobjeví žádný nový případ nákazy. Pak by bylo možné krizi považovat za ukončenou. Třetí možnost je, že se virus podaří zvládnout, teprve až bude nalezena vakcína proti němu.

"Toto není chřipka. Chřipka je jiné onemocnění - proti němu velká část populace má protilátky a je imunní. S chřipkami se potýkáme 100 let, populace má proti ní celosvětově imunitu, i když jde o rozličné kmeny. Koronavirus, to je něco jiného, a proto opatření musejí být důkladnější," řekl Moses.

This is an important piece to read and share with everyone around you (Hebrew) about management of the #COVIDー19 outbreak. https://t.co/Pkjo35z1vD

— Tomer Hertz (@TomerHertz) March 7, 2020

Podle imunologa Tomera Herce se koronavirus od prasečí chřipky liší zejména počtem úmrtí v populaci nakažených. Zatímco u chřipky je to 0,1 procenta, u koronaviru se hovoří o 0,6 procenta a počítá se i s jedním procentem. Hospitalizaci potřebuje deset procent nakažených, což je v případě infekční nemoci velké číslo. Pokud se nebude šíření koronaviru bránit, může to zdravotní systém v Izraeli ochromit, soudí Herc. Už nyní jsou lůžková oddělení vytížena z 80 procent.

Související

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  
Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu řekl, co je cílem útoků v Libanonu

V neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil oblast na hranici s Libanonem, kde zdůraznil, že Izrael je připraven podniknout veškeré kroky k tomu, aby militantní hnutí Hizballáh zatlačil severně od řeky Lítání, která leží přibližně 30 kilometrů od izraelsko-libanonské hranice. 

Více souvisejících

Izrael Vědci chřipka SARS Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy