Epidemie Covid-19 se v létě nemusí zastavit. Expert vysvětluje proč

V Izraeli je podle dnešní bilance novým koronavirem nakaženo 55 lidí. Žádný pacient nezemřel, ale existuje první případ nákazy u člověka, který nikam necestoval a neví, kdy s nakaženými mohl přijít do styku. Pro všechny, kdo přijedou do Izraele z ciziny, platí povinná 14denní karanténa.

Izraelský epidemiolog Allon Moses, jehož citoval zpravodajský server The Times of Israel, se domnívá, že epidemie v letních měsících neskončí.

Moses je také toho názoru, že karanténa bude muset být delší než dvoutýdenní. Epidemiolog řídí oddělení klinické mikrobiologie a infekčních nemocí na jeruzalémské klinice Hadasa.

Důvodem toho, že Izrael nyní zavádí opatření, k nimž nesáhl v době pandemie prasečí chřipky v roce 2009, je podle něj skutečnost, že nový koronavirus lidstvo zaskočil nepřipravené. Zatímco proti chřipce existuje určitý druh imunity, i když člověk není očkovaný, u koronaviru tomu tak není. "Pokud chceme udržet počet případů na minimu, musíme zavést mimořádná opatření," tvrdí Moses. Nesouhlasí přitom s teorií, že virus se s letními vedry přestane šířit.

Je prý málo pravděpodobné, že virus zanikne se sezónní změnou, jak tomu bylo v případě SARS v roce 2003, protože po celém světě je už příliš mnoho nemocných. Pravděpodobnější je podle jeho názoru to, že Izrael zachová pravidla přísné izolace případných nositelů viru, dokud se aspoň po dva týdny neobjeví žádný nový případ nákazy. Pak by bylo možné krizi považovat za ukončenou. Třetí možnost je, že se virus podaří zvládnout, teprve až bude nalezena vakcína proti němu.

"Toto není chřipka. Chřipka je jiné onemocnění - proti němu velká část populace má protilátky a je imunní. S chřipkami se potýkáme 100 let, populace má proti ní celosvětově imunitu, i když jde o rozličné kmeny. Koronavirus, to je něco jiného, a proto opatření musejí být důkladnější," řekl Moses.

This is an important piece to read and share with everyone around you (Hebrew) about management of the #COVIDー19 outbreak. https://t.co/Pkjo35z1vD

— Tomer Hertz (@TomerHertz) March 7, 2020

Podle imunologa Tomera Herce se koronavirus od prasečí chřipky liší zejména počtem úmrtí v populaci nakažených. Zatímco u chřipky je to 0,1 procenta, u koronaviru se hovoří o 0,6 procenta a počítá se i s jedním procentem. Hospitalizaci potřebuje deset procent nakažených, což je v případě infekční nemoci velké číslo. Pokud se nebude šíření koronaviru bránit, může to zdravotní systém v Izraeli ochromit, soudí Herc. Už nyní jsou lůžková oddělení vytížena z 80 procent.

Související

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

Více souvisejících

Izrael Vědci chřipka SARS Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy