Diverzita ve vědě? Analýza ukázala, na koho se často zapomíná

Přestože žijeme v 21. století, zřejmě se úplné rovnosti pohlaví, natož ras a etnik, jen tak nedočkáme. Dostupné studie totiž ukazují, že ačkoliv mnoho žen tmavší pleti zbouralo veškeré předsudky a dokázalo se proslavit třeba ve vědě, odborná literatura se o nich téměř nezmiňuje.

Podle britské BBC, která se na zmiňovanou analýzu odvolává, je obecně podíl informování o mužích a ženách ve vědecké literatuře značně nevyvážený. Na sedm vědců připadá jedna vědkyně, přičemž jeden čas dostupné odborné texty vůbec neinformovaly o barevných expertkách.

Tento fenomén lze možná připsat faktu, že v dřívějších dobách byly ženy ve vědeckých profesích raritou, a proto se o nich také logicky nemohou učebnice zmiňovat, jelikož jich ve srovnání s muži tolik nebylo. "V učebnicích jsme například nenarazili na žádnou vědkyni černošku," konstatovala Dr. Cissy Ballenová z Auburn University v Alabamě.

Studie se blíže zajímala o více než 1000 zmiňovaných vědeckých osobností v sedmi učebnicích moderní biologie, které používají pro své studium američtí studenti vědy a medicíny. Nejedná se pouze o historické osobnosti z dob, kdy byl tento obor ženám nepřístupný, jako jsou například George Darwin nebo Gregor Mendel. Proto se mezi nimi vyskytla například britská bioložka Jane Goodallová. 

Z celkového počtu zkoumaných byly ženy zastoupeny pouze z 13 %. Co se týče jiných ras a etnických menšin, tak ty tvořily pouhých 6,7 %. Ballenová přitom zastává názor, že i ve vědě hraje významnou roli diverzita a její nedostatek může mít negativní dopady na kvalitu jejího studia.

Ačkoliv se situace z hlediska dostupnosti vědeckých profesí všem lidem bez ohledu na pohlaví, rasu nebo etnikum v poslední době lepší, je zde stále patrná nevyváženost ve skriptech. To může některé budoucí talenty od studia nepřímo odrazovat. Nejhůř jsou na tom asijské a hispánské ženy. Černošky nejsou v odborných textech zmiňovány vůbec.

Přitom třeba taková biologie patří z hlediska rovnosti mezi jedny z nejvíce genderově vyrovnaných exaktních věd ve srovnání například s fyzikou, která u ženského pohlaví přeci jenom není tak populární, a tudíž lze předpokládat, že se mezi těmi nejlepšími kapacitami nějaká žena tmavší pleti logicky musela vyskytnout. 

Související

Více souvisejících

věda genderová rovnost černoši rasismus biologie

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel

Hromadná nehoda kamionů komplikuje už od půlnoci z úterý na středu provoz na páteřní české dálnici D1. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, havárii nepřežila jedna osoba. Další dva lidé utrpěli zranění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy