Diverzita ve vědě? Analýza ukázala, na koho se často zapomíná

Přestože žijeme v 21. století, zřejmě se úplné rovnosti pohlaví, natož ras a etnik, jen tak nedočkáme. Dostupné studie totiž ukazují, že ačkoliv mnoho žen tmavší pleti zbouralo veškeré předsudky a dokázalo se proslavit třeba ve vědě, odborná literatura se o nich téměř nezmiňuje.

Podle britské BBC, která se na zmiňovanou analýzu odvolává, je obecně podíl informování o mužích a ženách ve vědecké literatuře značně nevyvážený. Na sedm vědců připadá jedna vědkyně, přičemž jeden čas dostupné odborné texty vůbec neinformovaly o barevných expertkách.

Tento fenomén lze možná připsat faktu, že v dřívějších dobách byly ženy ve vědeckých profesích raritou, a proto se o nich také logicky nemohou učebnice zmiňovat, jelikož jich ve srovnání s muži tolik nebylo. "V učebnicích jsme například nenarazili na žádnou vědkyni černošku," konstatovala Dr. Cissy Ballenová z Auburn University v Alabamě.

Studie se blíže zajímala o více než 1000 zmiňovaných vědeckých osobností v sedmi učebnicích moderní biologie, které používají pro své studium američtí studenti vědy a medicíny. Nejedná se pouze o historické osobnosti z dob, kdy byl tento obor ženám nepřístupný, jako jsou například George Darwin nebo Gregor Mendel. Proto se mezi nimi vyskytla například britská bioložka Jane Goodallová. 

Z celkového počtu zkoumaných byly ženy zastoupeny pouze z 13 %. Co se týče jiných ras a etnických menšin, tak ty tvořily pouhých 6,7 %. Ballenová přitom zastává názor, že i ve vědě hraje významnou roli diverzita a její nedostatek může mít negativní dopady na kvalitu jejího studia.

Ačkoliv se situace z hlediska dostupnosti vědeckých profesí všem lidem bez ohledu na pohlaví, rasu nebo etnikum v poslední době lepší, je zde stále patrná nevyváženost ve skriptech. To může některé budoucí talenty od studia nepřímo odrazovat. Nejhůř jsou na tom asijské a hispánské ženy. Černošky nejsou v odborných textech zmiňovány vůbec.

Přitom třeba taková biologie patří z hlediska rovnosti mezi jedny z nejvíce genderově vyrovnaných exaktních věd ve srovnání například s fyzikou, která u ženského pohlaví přeci jenom není tak populární, a tudíž lze předpokládat, že se mezi těmi nejlepšími kapacitami nějaká žena tmavší pleti logicky musela vyskytnout. 

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda genderová rovnost černoši rasismus biologie

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Španělsko, ilustrační foto

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout

Pondělní poledne 28. dubna 2025 přineslo do Španělska a Portugalska chaos, jaký obě země nezažily desítky let. Krátce po dvanácté hodině náhle vypadl proud po celé iberské části Evropy. Zhasla světla, zastavila se doprava, přestaly fungovat mobilní sítě a tisíce lidí zůstaly uvězněné v metru, výtazích a vlacích. Mnozí si v prvních chvílích mysleli, že jde o lokální výpadek. Brzy však bylo jasné, že se jedná o masivní kolaps energetické infrastruktury.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy