Je imunita po nemoci silnější než po vakcíně? Expert zboural mýty o očkování

Mnoho zemí světa se chystá na plošné očkování, které bude nejen v Česku jednou z nejnáročnějších zdravotnických operací v moderní historii. V pohotovosti jsou však nejen lékaři, ale i odpůrci očkování, kteří přichází se stále novými mýty a hoaxy. Nově například tvrdí, že imunita po očkování není taková, jako po prodělané nemoci.

Na to, že nejde o nový hoax, upozornil v rámci online konference Eric Yager, docent mikrobiologie v Centru pro biofarmaceutické vzdělávání a školení.

Tento mýtus se podle něj dříve používal skupinou antivaxerů, tedy lidmi odmítající očkování, proti vakcínám na plané neštovice, spalničky i chřipku. Nyní si jej odpůrci vakcín přizpůsobili pro současnou pandemii.

Lékař ale upozorňuje, že tato onemocnění mají skutečné, dlouhotrvající a často fatální následky, takže čekání na imunitu po prvním onemocněním není slibnou strategií pro lidské zdraví.

Druhý aspekt tohoto mýtu spočívá v tom, že v rámci takzvaného promoření nedojde k zastavení nemoci. Naopak, tím, že se lidé nakazí, umožní viru pohybovat se dál v populaci, což je podle něj způsob, jak zajistit smrt mnoha občanů.

Velmi známý je i klasický hoax tvrdící, že očkování způsobuje autismus. Tento mýtus vyrobil bývalý lékař Andrew Wakefield, aby zdiskreditoval vakcínu MMR a zbohatl vývojem své vlastní náhradní vakcíny. Myšlenka, že vakcíny způsobují autismus, je podle lékaře nejen naprosto nesmyslná, ale i urážející vůči lidem s autistickým a neurodivergentním onemocněním.

Stejně mylné je podle lékaře tvrzení, že nová vakcína obsahuje nebezpečné látky, například rtuť nebo nově i formaldehyd. Je pravdou, že tato látka může být ve vysokých koncentracích nebezpečná, ve skutečnosti ale množství použité ve výrobním cyklu ani zdaleka nepředstavuje můru potřebnou k tomu, aby byla očkovací látka jakkoliv nebezpečná.

Paradoxem vůči tomuto hoaxu je, že i samo lidské tělo produkuje malé množství formaldehydu. Není tedy třeba se obávat, že by v případě vakcín mohlo docházet k nějaké kontaminaci. "Většina z těchto materiálů je v mizivě malém množství nebo byla odstraněna při zpracování, takže nám neškodí," vysvětlil Yager.

Podobně jednoduše vyvrátil i další mýtus, a to ten, že vakcíny mRNA přepisují genetický kód. Vakcíny společností Pfizer / BioNTech a Moderna obsahují mRNA, což je fragment genetického kódu viru. Méně už se ale ví, že pro lidské tělo není mRNA ničím novým, používá jej k výrobě bílkovin. 

Vakcíny mRNA ale nemění DNA, produkují pouze virové proteiny, které jsou pro nás neškodné, ale využívává je imunitní systém, který pak dokáže virus identifikovat jako vetřelce. Změna DNA podle lékaře jednoduše není možná.

"Opravdu tento typ vakcíny nelze začlenit do našeho genomu," tvrdí s tím, že v našich tělech máme DNA, a náš genom vytváří mRNA jako předlohu pro proteiny, které se poté produkují při boji s nemocí. Problém ale je, že naše tělo neobsahuje mechanismy pro reverzní chod. RNA, resp. mRNA tedy nemůže ovlivnit DNA.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři očkování Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy