Je imunita po nemoci silnější než po vakcíně? Expert zboural mýty o očkování

Mnoho zemí světa se chystá na plošné očkování, které bude nejen v Česku jednou z nejnáročnějších zdravotnických operací v moderní historii. V pohotovosti jsou však nejen lékaři, ale i odpůrci očkování, kteří přichází se stále novými mýty a hoaxy. Nově například tvrdí, že imunita po očkování není taková, jako po prodělané nemoci.

Na to, že nejde o nový hoax, upozornil v rámci online konference Eric Yager, docent mikrobiologie v Centru pro biofarmaceutické vzdělávání a školení.

Tento mýtus se podle něj dříve používal skupinou antivaxerů, tedy lidmi odmítající očkování, proti vakcínám na plané neštovice, spalničky i chřipku. Nyní si jej odpůrci vakcín přizpůsobili pro současnou pandemii.

Lékař ale upozorňuje, že tato onemocnění mají skutečné, dlouhotrvající a často fatální následky, takže čekání na imunitu po prvním onemocněním není slibnou strategií pro lidské zdraví.

Druhý aspekt tohoto mýtu spočívá v tom, že v rámci takzvaného promoření nedojde k zastavení nemoci. Naopak, tím, že se lidé nakazí, umožní viru pohybovat se dál v populaci, což je podle něj způsob, jak zajistit smrt mnoha občanů.

Velmi známý je i klasický hoax tvrdící, že očkování způsobuje autismus. Tento mýtus vyrobil bývalý lékař Andrew Wakefield, aby zdiskreditoval vakcínu MMR a zbohatl vývojem své vlastní náhradní vakcíny. Myšlenka, že vakcíny způsobují autismus, je podle lékaře nejen naprosto nesmyslná, ale i urážející vůči lidem s autistickým a neurodivergentním onemocněním.

Stejně mylné je podle lékaře tvrzení, že nová vakcína obsahuje nebezpečné látky, například rtuť nebo nově i formaldehyd. Je pravdou, že tato látka může být ve vysokých koncentracích nebezpečná, ve skutečnosti ale množství použité ve výrobním cyklu ani zdaleka nepředstavuje můru potřebnou k tomu, aby byla očkovací látka jakkoliv nebezpečná.

Paradoxem vůči tomuto hoaxu je, že i samo lidské tělo produkuje malé množství formaldehydu. Není tedy třeba se obávat, že by v případě vakcín mohlo docházet k nějaké kontaminaci. "Většina z těchto materiálů je v mizivě malém množství nebo byla odstraněna při zpracování, takže nám neškodí," vysvětlil Yager.

Podobně jednoduše vyvrátil i další mýtus, a to ten, že vakcíny mRNA přepisují genetický kód. Vakcíny společností Pfizer / BioNTech a Moderna obsahují mRNA, což je fragment genetického kódu viru. Méně už se ale ví, že pro lidské tělo není mRNA ničím novým, používá jej k výrobě bílkovin. 

Vakcíny mRNA ale nemění DNA, produkují pouze virové proteiny, které jsou pro nás neškodné, ale využívává je imunitní systém, který pak dokáže virus identifikovat jako vetřelce. Změna DNA podle lékaře jednoduše není možná.

"Opravdu tento typ vakcíny nelze začlenit do našeho genomu," tvrdí s tím, že v našich tělech máme DNA, a náš genom vytváří mRNA jako předlohu pro proteiny, které se poté produkují při boji s nemocí. Problém ale je, že naše tělo neobsahuje mechanismy pro reverzní chod. RNA, resp. mRNA tedy nemůže ovlivnit DNA.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři očkování Boj proti dezinformacím a fake news

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 34 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy