Kdyby byl koronavirus z laboratoře, bylo by to lepší. Mohou přijít horší choroby, tvrdí genetik

Spekulace o původu nového typu koronaviru v posledních dnech nabírají na obrátkách. Zatímco část vědců je přesvědčena, že má laboratorní původ, dosavadní studie nic takového neukázaly a přesvědčivé důkazy chybí. Biolog a genetik Jaroslav Petr ale tvrdí, že pokud by to byla pravda, byla by to lepší varianta.

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea existuje mnoho důkazů o tom, že koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Jeho názor sdílí i řada vědců, mezi kterými je v Česku nejviditelnější molekulární genetička Soňa Peková.

Všechny dostupné důkazy přitom svědčí o tom, že zdrojem koronaviru SARS-CoV-2 jsou netopýři z Číny, tvrdí Světová zdravotnická organizace (WHO) s tím, že důkazy nenaznačují, že by byl virus uměle upraven nebo dokonce vyroben v laboratoři. A i tento názor má silnou podporu ve vědeckých kruzích.

To, že nový koronavirus není z laboratoře, si myslí i biolog a genetik Jaroslav Petr. Případů, kdy virus nebo jiné choroboplodné zárodky putují od zvířat k člověku, je totiž podle něj velká řada.

"Pokud se dostanou dva stejné nebo příbuzné viry na tentýž organismus, což se na čínských trzích děje, může dojít k tomu, že se smíchají. Tak zřejmě vznikl nový koronavirus, protože má základ z netopýrů, ale ten špičatý protein na povrchu vypadá, že se dostal z luskounů," řekl ve vysílání Českého rozhlasu.

Podle něj ale muselo hrát roli i další zvíře, přes které vir šel na člověka. Domnívá se, že by to mohli být psi. "Virus má totiž svou dědičnou informaci nápadně vyčištěnou od dvou písmen z běžných čtyř. Psi mají ve svých buňkách zvláštní mechanismus, kterým rozeznávají viry podle dvou písmen navíc než v jiné dědičné informaci... Virus zřejmě prošel jakýmsi vymytím dvou písmen, je to na něm vidět a vědci to vysvětlují tím, že prošel psem," vysvětlil.

Nepopírá, že by se viry nedaly vyrábět, není to ale jednoduché a dokáže to jen špičková technologie, laboratoř i vědci. Podle něj k tomu ale není důvod, smrtících látek je na světě už dost a vývoj koronaviru by byla ztráta peněz i času.

"Jestli tento virus někdo vypustil úmyslně, tak to bylo naprosté ťululum, protože to odnesla Čína, což jsou spolu s USA dnešní hlavní podezřelí. Dnes to Amerika odnáší ještě víc než Čína, takže by si dali vlastního góla, proto tomu nevěřím," uvedl.

Sám by ale byl radši, kdyby byl současný virus vyroben v laboratoři. "Jestli takové viry mohou vznikat spontánně v přírodě, tak to znamená, že nejsme za vodou a může se něco podobného objevit kdykoliv a kdekoliv. Měli bychom se připravit, že to není poprvé, ani naposledy, ale není to to nejhorší, co nás mohlo potkat," uvedl.

Podle něj mohou přijít virové nebo bakteriální choroby, které budou daleko horší. "S tím musí lidstvo počítat," varuje na Českém rozhlase Jaroslav Petr.

Související

DNA

Historický zvrat nejen v boji s koronavirem. Profesor oslavuje příchod vakcíny

NÁZOR - Začátkem srpna jsem se zapsal na klinické testy vakcíny proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech, které právě ohlásily její velmi slibné výsledky, přiznává Walter Isaacson v komentáři pro server Washington Post. Profesor historie z Tulane University dodává, že jde o zcela nový typ RNA vakcíny, který dosud nebyl použit.

Více souvisejících

genetika Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy