Koronavirus Covid-19: Otázky, na které nikdo nezná odpověď. Kolik je nemocných a existuje imunita?

Když se v prosinci loňského roku objevil první pacient s nakažlivým koronavirem, jen málokdo si tehdy dokázal představit, že za pár měsíců bude napříč celým světem téměř 100 000 nakažených. Právě rychlost, s jakou se Covid-19 šíří, nutí vědce a lékaře den za dnem odhalovat nová tajemství koronaviru. Na některé otázky ale dodnes nikdo nezná odpověď.

Existuje mnoho věcí, které o koronaviru s větší či menší jistotou víme. Šíří se vzduchem a skrze sliznice, je nakažlivý při delším pobytu v blízkosti nemocné osoby, jeho úmrtnost je kolem 2 až 3 procent a vyvolává zápal plic. Nejvyšší úmrtnost má mezi staršími a nemocnými lidmi a lze jej vyléčit.

Zásadní otázky, které trápí veřejnost, lékaři dnes vysvětlit dovedou. Existuje ale mnoho dalších, na něž současná medicína zatím odpověď nezná. A ta zřejmě nejzásadnější z nich se týká skutečného počtu nemocných.

Oficiálně je k dnešnímu dni potvrzeno 93 160 nakažených lidí, z nichž zhruba polovina se vyléčila. Lékaři ale už dlouho pochybují, že jde o skutečné číslo. Mnoho lidí totiž Covid-19 mohlo prodělat, aniž by o tom vůbec věděli, či pouze s mírnými příznaky, které je nedonutili navštívit lékaře. Kolik lidí se skutečně nakazilo tak nikdo netuší. Řádově může jít až o několikanásobek potvrzených případů.

Podobně záhadné jsou i otázky týkající se přenosu nemoci. Je potvrzeno, že Covid-19 se šíří při kontaktu s nakaženou osobou, a pravděpodobně i skrze předměty. Na těch může virus přežít několik hodin až několik dní. Jak dlouho přesně? I to je věc, na níž nelze odpovědět. Někteří vědci uvádí až 24 hodin, jiný až 9 dní. Přesný čas stanoven nebyl.

I samotný přenos mezi lidmi je dosud nevyjasněný. Koronavirus byl detekován ve stolici některých pacientů, což naznačuje, že by mohl být přenášen fekálně-orální cestou, tvrdí podle magazínu Newsweek lékař Liang Wannianz čínské Národní zdravotní komise.

Fekálně-orální přenos nemoci může na první pohled znít nechutně, ve skutečnosti ale nejde o žádnou extrémní postelovou praktiku. Jedním ze způsobů fekálně-orálního přenosu například je, když osoba konzumuje potraviny nebo vodu, která byla kontaminována.

Dalším způsobem je, že se někdo dotkne kontaminovaného předmětu a poté úst, aniž by si předtím umyl ruce. proto lékaři doporučují, aby si lidé umývali ruce často a důkladně. Přenos touto formou ale zatím potvrzen nebyl. 

Poměrně zásadní a dosud nezodpovězená otázka se týká i doby, po kterou je člověk nakažlivý. Covid-19 lze vyléčit, znamená to ale, že vyléčený člověk už není nakažlivý? To je otázka, nad kterou nyní vědci v Číně bádají. Zatím se zdá, že odpovědi hovoří v náš neprospěch.

Studie publikovaná v JAMA žurnálu totiž poukazuje na to, že pacienti mohou být infekční i poté, co se z nemoci zotaví. To ostatně potvrzují i případy lidí, kteří se vyléčili a následně stejnou nemocí opět onemocněli. Nikdo dosud neví, jestli se se koronavirem infikovali jinde, nebo imunitní systém virus úplně neodrazil a začal se znovu replikovat v plicích.

Řada dalších nezodpovězených otázek je méně závažná, přesto by lékařům mohly odpovědi pomoci virus lépe pochopit. Ve vědeckých kruzích se například spekuluje o tom, jestli na světě existuje pacient, který má vůči Covidu-19 přirozenou imunitu.

Ta není nic běžného ani v případě virových infekcí. zhruba desetina dětí má přirozenou imunitu vůči nemoci AIDS, kterou způsobuje virus HIV. Existují lidé, kteří jsou imunní vůči chřipce, a předpokládá se, že část lidí má imunitu například vůči oparu, který je rovněž virového původu.

Dá se ale najít pacient, který bude za všech okolností imunní vůči koronaviru? To v tuto chvíli nikdo neví. Viry i bakterie mutují a imunita lidského těla se většinou vztahuje pouze na určité mutace. S jistotou tak tuto otázku nedokáže nikdo potvrdit ani vyvrátit.

Majitele domácích zvířat aktuálně trápí další nezodpovězená otázka. Může se pes, kočka nebo třeba papoušek koronavirem nakazit? Ano i ne. I zde je zatím věda bezradná. Hongkongské úřady před několika dny umístily do karantény psa, u kterého předběžné testy prokázaly slabou přítomnost viru. Nemoc u něj ale nepropukla.

Znamená to, že zvířata jsou proti Covidu-19 imunní? Pravděpodobně ano. V současnosti neexistují žádné důkazy, že by se domácí mazlíčci mohli virem nakazit nebo byli zdrojem nákazy pro člověka. Koronavirus se mohl v tlamě a nose psa objevit i kvůli kontaminaci okolního prostředí.

Jak upozornil magazín Time, v Číně je na 150 milionů domácích mazlíčků, a žádný z nich dosud nevykázal příznaky nemoci, navzdory tomu, že koronavirus se původně rozšířil právě ze zvířat, ačkoliv i zde chybí odpovědi. Dodnes totiž nikdo přesně neví z jakých. Nejpravděpodobnější kandidáti jsou hadi, netopýři nebo luskouni.

Lze se každopádně domnívat, že skrze zvířata se nemoc nešíří, a pokud se mohou koronavirem nakazit, nemoc se u nich nerozvine a příznaky nemají. Vyloučit to ale na sto procent nelze, neboť podle Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) na to zatím studie chybí.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci lékaři viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 46 minutami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy