Koronavirus Covid-19: Otázky, na které nikdo nezná odpověď. Kolik je nemocných a existuje imunita?

Když se v prosinci loňského roku objevil první pacient s nakažlivým koronavirem, jen málokdo si tehdy dokázal představit, že za pár měsíců bude napříč celým světem téměř 100 000 nakažených. Právě rychlost, s jakou se Covid-19 šíří, nutí vědce a lékaře den za dnem odhalovat nová tajemství koronaviru. Na některé otázky ale dodnes nikdo nezná odpověď.

Existuje mnoho věcí, které o koronaviru s větší či menší jistotou víme. Šíří se vzduchem a skrze sliznice, je nakažlivý při delším pobytu v blízkosti nemocné osoby, jeho úmrtnost je kolem 2 až 3 procent a vyvolává zápal plic. Nejvyšší úmrtnost má mezi staršími a nemocnými lidmi a lze jej vyléčit.

Zásadní otázky, které trápí veřejnost, lékaři dnes vysvětlit dovedou. Existuje ale mnoho dalších, na něž současná medicína zatím odpověď nezná. A ta zřejmě nejzásadnější z nich se týká skutečného počtu nemocných.

Oficiálně je k dnešnímu dni potvrzeno 93 160 nakažených lidí, z nichž zhruba polovina se vyléčila. Lékaři ale už dlouho pochybují, že jde o skutečné číslo. Mnoho lidí totiž Covid-19 mohlo prodělat, aniž by o tom vůbec věděli, či pouze s mírnými příznaky, které je nedonutili navštívit lékaře. Kolik lidí se skutečně nakazilo tak nikdo netuší. Řádově může jít až o několikanásobek potvrzených případů.

Podobně záhadné jsou i otázky týkající se přenosu nemoci. Je potvrzeno, že Covid-19 se šíří při kontaktu s nakaženou osobou, a pravděpodobně i skrze předměty. Na těch může virus přežít několik hodin až několik dní. Jak dlouho přesně? I to je věc, na níž nelze odpovědět. Někteří vědci uvádí až 24 hodin, jiný až 9 dní. Přesný čas stanoven nebyl.

I samotný přenos mezi lidmi je dosud nevyjasněný. Koronavirus byl detekován ve stolici některých pacientů, což naznačuje, že by mohl být přenášen fekálně-orální cestou, tvrdí podle magazínu Newsweek lékař Liang Wannianz čínské Národní zdravotní komise.

Fekálně-orální přenos nemoci může na první pohled znít nechutně, ve skutečnosti ale nejde o žádnou extrémní postelovou praktiku. Jedním ze způsobů fekálně-orálního přenosu například je, když osoba konzumuje potraviny nebo vodu, která byla kontaminována.

Dalším způsobem je, že se někdo dotkne kontaminovaného předmětu a poté úst, aniž by si předtím umyl ruce. proto lékaři doporučují, aby si lidé umývali ruce často a důkladně. Přenos touto formou ale zatím potvrzen nebyl. 

Poměrně zásadní a dosud nezodpovězená otázka se týká i doby, po kterou je člověk nakažlivý. Covid-19 lze vyléčit, znamená to ale, že vyléčený člověk už není nakažlivý? To je otázka, nad kterou nyní vědci v Číně bádají. Zatím se zdá, že odpovědi hovoří v náš neprospěch.

Studie publikovaná v JAMA žurnálu totiž poukazuje na to, že pacienti mohou být infekční i poté, co se z nemoci zotaví. To ostatně potvrzují i případy lidí, kteří se vyléčili a následně stejnou nemocí opět onemocněli. Nikdo dosud neví, jestli se se koronavirem infikovali jinde, nebo imunitní systém virus úplně neodrazil a začal se znovu replikovat v plicích.

Řada dalších nezodpovězených otázek je méně závažná, přesto by lékařům mohly odpovědi pomoci virus lépe pochopit. Ve vědeckých kruzích se například spekuluje o tom, jestli na světě existuje pacient, který má vůči Covidu-19 přirozenou imunitu.

Ta není nic běžného ani v případě virových infekcí. zhruba desetina dětí má přirozenou imunitu vůči nemoci AIDS, kterou způsobuje virus HIV. Existují lidé, kteří jsou imunní vůči chřipce, a předpokládá se, že část lidí má imunitu například vůči oparu, který je rovněž virového původu.

Dá se ale najít pacient, který bude za všech okolností imunní vůči koronaviru? To v tuto chvíli nikdo neví. Viry i bakterie mutují a imunita lidského těla se většinou vztahuje pouze na určité mutace. S jistotou tak tuto otázku nedokáže nikdo potvrdit ani vyvrátit.

Majitele domácích zvířat aktuálně trápí další nezodpovězená otázka. Může se pes, kočka nebo třeba papoušek koronavirem nakazit? Ano i ne. I zde je zatím věda bezradná. Hongkongské úřady před několika dny umístily do karantény psa, u kterého předběžné testy prokázaly slabou přítomnost viru. Nemoc u něj ale nepropukla.

Znamená to, že zvířata jsou proti Covidu-19 imunní? Pravděpodobně ano. V současnosti neexistují žádné důkazy, že by se domácí mazlíčci mohli virem nakazit nebo byli zdrojem nákazy pro člověka. Koronavirus se mohl v tlamě a nose psa objevit i kvůli kontaminaci okolního prostředí.

Jak upozornil magazín Time, v Číně je na 150 milionů domácích mazlíčků, a žádný z nich dosud nevykázal příznaky nemoci, navzdory tomu, že koronavirus se původně rozšířil právě ze zvířat, ačkoliv i zde chybí odpovědi. Dodnes totiž nikdo přesně neví z jakých. Nejpravděpodobnější kandidáti jsou hadi, netopýři nebo luskouni.

Lze se každopádně domnívat, že skrze zvířata se nemoc nešíří, a pokud se mohou koronavirem nakazit, nemoc se u nich nerozvine a příznaky nemají. Vyloučit to ale na sto procent nelze, neboť podle Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) na to zatím studie chybí.

Související

Více souvisejících

Vědci lékaři viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy