Když se v prosinci loňského roku objevil první pacient s nakažlivým koronavirem, jen málokdo si tehdy dokázal představit, že za pár měsíců bude napříč celým světem téměř 100 000 nakažených. Právě rychlost, s jakou se Covid-19 šíří, nutí vědce a lékaře den za dnem odhalovat nová tajemství koronaviru. Na některé otázky ale dodnes nikdo nezná odpověď.
Existuje mnoho věcí, které o koronaviru s větší či menší jistotou víme. Šíří se vzduchem a skrze sliznice, je nakažlivý při delším pobytu v blízkosti nemocné osoby, jeho úmrtnost je kolem 2 až 3 procent a vyvolává zápal plic. Nejvyšší úmrtnost má mezi staršími a nemocnými lidmi a lze jej vyléčit.
Zásadní otázky, které trápí veřejnost, lékaři dnes vysvětlit dovedou. Existuje ale mnoho dalších, na něž současná medicína zatím odpověď nezná. A ta zřejmě nejzásadnější z nich se týká skutečného počtu nemocných.
Oficiálně je k dnešnímu dni potvrzeno 93 160 nakažených lidí, z nichž zhruba polovina se vyléčila. Lékaři ale už dlouho pochybují, že jde o skutečné číslo. Mnoho lidí totiž Covid-19 mohlo prodělat, aniž by o tom vůbec věděli, či pouze s mírnými příznaky, které je nedonutili navštívit lékaře. Kolik lidí se skutečně nakazilo tak nikdo netuší. Řádově může jít až o několikanásobek potvrzených případů.
Podobně záhadné jsou i otázky týkající se přenosu nemoci. Je potvrzeno, že Covid-19 se šíří při kontaktu s nakaženou osobou, a pravděpodobně i skrze předměty. Na těch může virus přežít několik hodin až několik dní. Jak dlouho přesně? I to je věc, na níž nelze odpovědět. Někteří vědci uvádí až 24 hodin, jiný až 9 dní. Přesný čas stanoven nebyl.
I samotný přenos mezi lidmi je dosud nevyjasněný. Koronavirus byl detekován ve stolici některých pacientů, což naznačuje, že by mohl být přenášen fekálně-orální cestou, tvrdí podle magazínu Newsweek lékař Liang Wannianz čínské Národní zdravotní komise.
Fekálně-orální přenos nemoci může na první pohled znít nechutně, ve skutečnosti ale nejde o žádnou extrémní postelovou praktiku. Jedním ze způsobů fekálně-orálního přenosu například je, když osoba konzumuje potraviny nebo vodu, která byla kontaminována.
Dalším způsobem je, že se někdo dotkne kontaminovaného předmětu a poté úst, aniž by si předtím umyl ruce. proto lékaři doporučují, aby si lidé umývali ruce často a důkladně. Přenos touto formou ale zatím potvrzen nebyl.
Poměrně zásadní a dosud nezodpovězená otázka se týká i doby, po kterou je člověk nakažlivý. Covid-19 lze vyléčit, znamená to ale, že vyléčený člověk už není nakažlivý? To je otázka, nad kterou nyní vědci v Číně bádají. Zatím se zdá, že odpovědi hovoří v náš neprospěch.
Studie publikovaná v JAMA žurnálu totiž poukazuje na to, že pacienti mohou být infekční i poté, co se z nemoci zotaví. To ostatně potvrzují i případy lidí, kteří se vyléčili a následně stejnou nemocí opět onemocněli. Nikdo dosud neví, jestli se se koronavirem infikovali jinde, nebo imunitní systém virus úplně neodrazil a začal se znovu replikovat v plicích.
Řada dalších nezodpovězených otázek je méně závažná, přesto by lékařům mohly odpovědi pomoci virus lépe pochopit. Ve vědeckých kruzích se například spekuluje o tom, jestli na světě existuje pacient, který má vůči Covidu-19 přirozenou imunitu.
Ta není nic běžného ani v případě virových infekcí. zhruba desetina dětí má přirozenou imunitu vůči nemoci AIDS, kterou způsobuje virus HIV. Existují lidé, kteří jsou imunní vůči chřipce, a předpokládá se, že část lidí má imunitu například vůči oparu, který je rovněž virového původu.
Dá se ale najít pacient, který bude za všech okolností imunní vůči koronaviru? To v tuto chvíli nikdo neví. Viry i bakterie mutují a imunita lidského těla se většinou vztahuje pouze na určité mutace. S jistotou tak tuto otázku nedokáže nikdo potvrdit ani vyvrátit.
Majitele domácích zvířat aktuálně trápí další nezodpovězená otázka. Může se pes, kočka nebo třeba papoušek koronavirem nakazit? Ano i ne. I zde je zatím věda bezradná. Hongkongské úřady před několika dny umístily do karantény psa, u kterého předběžné testy prokázaly slabou přítomnost viru. Nemoc u něj ale nepropukla.
Znamená to, že zvířata jsou proti Covidu-19 imunní? Pravděpodobně ano. V současnosti neexistují žádné důkazy, že by se domácí mazlíčci mohli virem nakazit nebo byli zdrojem nákazy pro člověka. Koronavirus se mohl v tlamě a nose psa objevit i kvůli kontaminaci okolního prostředí.
Jak upozornil magazín Time, v Číně je na 150 milionů domácích mazlíčků, a žádný z nich dosud nevykázal příznaky nemoci, navzdory tomu, že koronavirus se původně rozšířil právě ze zvířat, ačkoliv i zde chybí odpovědi. Dodnes totiž nikdo přesně neví z jakých. Nejpravděpodobnější kandidáti jsou hadi, netopýři nebo luskouni.
Lze se každopádně domnívat, že skrze zvířata se nemoc nešíří, a pokud se mohou koronavirem nakazit, nemoc se u nich nerozvine a příznaky nemají. Vyloučit to ale na sto procent nelze, neboť podle Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE) na to zatím studie chybí.
Související
Lidé ji mohou jen závidět. Vědci odhalili tajemství bakterie, která přežije všechno na světě
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Vědci , lékaři , viry a bakterie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
před 2 hodinami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 2 hodinami
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 3 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 4 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 4 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 5 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 6 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 7 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 9 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.
Zdroj: Lucie Žáková