Koronavirus není největší hrozba pro svět. Vědec upozornil na závažnější problém

Pandemie koronaviru aktuálně zaměstnává většinu světa. Alespoň jeden případ nákazy eviduje 185 zemí, a některé z nich svádí s nemocí covid-19 těžký boj. Vědci ale upozorňují, že by se díky koronaviru nemělo zapomínat na podstatnější problém, kterým naše planeta trpí.

Australský paleoklimatolog Andrew Glikson z Australské národní univerzity, který se zabývá vlivem podnebí na vývoj člověka, upozorňuje na alarmující stav klimatu a tvrdí, že současný vývoj směřuje k dalšímu masovému vyhynutí živočišných druhů.

Podle něj bude lidstvo v dohledné době čelit mnohem větším existenčním problémům, než je současná pandemie. Spouštěčem klimatických změn bude alarmující podíl oxidu uhličitého v ovzduší, který v minulosti už dvakrát ovlivnil život na naší planetě.

Zvyšující se množství tohoto prvku v atmosféře vede ke globálnímu oteplování, což mělo za následek například vymření dinosaurů. V minulosti ale byly tyto jevy vyvolané například sopečnými výbuchy nebo dopady asteroidů.

Například před 66 miliony lety, kdy Zemi zasáhl asteroid, uvolněné horniny a rozsáhlé požáry vypouštěly do ovzduší obrovské množství oxidu uhličitého v průběhu přibližně 10 000 let. To mělo za následek vyhynutí asi 80 procent živočišných druhů včetně dinosaurů.

Před 55 miliony let globální teploty opět stouply, když se z neznámých příčin v ovzduší zvýšil podíl oxidu uhličitého. Podle vědce to pravděpodobně způsobila metanová bouře vyvolaná masivní sopečnou erupcí. 

V současnosti podle vědce vede Zemi do záhuby lidská aktivita. Výzkum australského vědce potvrzuje, že současná míra růstu emisí oxidu uhličitého je rychlejší než míra růstu, která se již dvakrát podepsala na masivním vyhynutí života na Zemi.

Několik živočišné druhy se dokáží environmentálním změnám přizpůsobit, pokud k nim dochází pomaleji. Podle serveru The Conversation ale tak radikální změny, které Země zažívá nyní, příroda ještě nezažila.

Glikson zjistil, že současné emise uhlíku jsou shodné s extrémními jevy zaznamenanými v historii, které předcházely vyhynutí živočišných druhů. Roční emise oxidu uhličitého jsou ale nyní intenzivnější než po pádu asteroidu či po metanové bouři.

"Masivní přísun oxidu uhličitého způsobuje, že klima se mění rychleji a tomuto tempu se nedokáže přizpůsobit množství rostlin a živočichů," varuje expert. Jeho slova potvrdila i zpráva OSN zveřejněna loni. Její autoři upozornili na to, že vyhynutí hrozí přibližně milionu živočišných a rostlinných druhů.

Vědci také varují, že Země měla přirozeně vstoupit do příští doby ledové přibližně za 20 000 let, ale díky produkci oxidu uhličitého se doba ledová oddaluje o dalších přibližně 50 000 let. I tato zjištění potvrzují výsledky Gliksonovy studie.

Související

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.
Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

Více souvisejících

Vědci Země globální oteplování

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 9 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 10 hodinami

Donald Trump

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

před 11 hodinami

Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy