Koronavirus není největší hrozba pro svět. Vědec upozornil na závažnější problém

Pandemie koronaviru aktuálně zaměstnává většinu světa. Alespoň jeden případ nákazy eviduje 185 zemí, a některé z nich svádí s nemocí covid-19 těžký boj. Vědci ale upozorňují, že by se díky koronaviru nemělo zapomínat na podstatnější problém, kterým naše planeta trpí.

Australský paleoklimatolog Andrew Glikson z Australské národní univerzity, který se zabývá vlivem podnebí na vývoj člověka, upozorňuje na alarmující stav klimatu a tvrdí, že současný vývoj směřuje k dalšímu masovému vyhynutí živočišných druhů.

Podle něj bude lidstvo v dohledné době čelit mnohem větším existenčním problémům, než je současná pandemie. Spouštěčem klimatických změn bude alarmující podíl oxidu uhličitého v ovzduší, který v minulosti už dvakrát ovlivnil život na naší planetě.

Zvyšující se množství tohoto prvku v atmosféře vede ke globálnímu oteplování, což mělo za následek například vymření dinosaurů. V minulosti ale byly tyto jevy vyvolané například sopečnými výbuchy nebo dopady asteroidů.

Například před 66 miliony lety, kdy Zemi zasáhl asteroid, uvolněné horniny a rozsáhlé požáry vypouštěly do ovzduší obrovské množství oxidu uhličitého v průběhu přibližně 10 000 let. To mělo za následek vyhynutí asi 80 procent živočišných druhů včetně dinosaurů.

Před 55 miliony let globální teploty opět stouply, když se z neznámých příčin v ovzduší zvýšil podíl oxidu uhličitého. Podle vědce to pravděpodobně způsobila metanová bouře vyvolaná masivní sopečnou erupcí. 

V současnosti podle vědce vede Zemi do záhuby lidská aktivita. Výzkum australského vědce potvrzuje, že současná míra růstu emisí oxidu uhličitého je rychlejší než míra růstu, která se již dvakrát podepsala na masivním vyhynutí života na Zemi.

Několik živočišné druhy se dokáží environmentálním změnám přizpůsobit, pokud k nim dochází pomaleji. Podle serveru The Conversation ale tak radikální změny, které Země zažívá nyní, příroda ještě nezažila.

Glikson zjistil, že současné emise uhlíku jsou shodné s extrémními jevy zaznamenanými v historii, které předcházely vyhynutí živočišných druhů. Roční emise oxidu uhličitého jsou ale nyní intenzivnější než po pádu asteroidu či po metanové bouři.

"Masivní přísun oxidu uhličitého způsobuje, že klima se mění rychleji a tomuto tempu se nedokáže přizpůsobit množství rostlin a živočichů," varuje expert. Jeho slova potvrdila i zpráva OSN zveřejněna loni. Její autoři upozornili na to, že vyhynutí hrozí přibližně milionu živočišných a rostlinných druhů.

Vědci také varují, že Země měla přirozeně vstoupit do příští doby ledové přibližně za 20 000 let, ale díky produkci oxidu uhličitého se doba ledová oddaluje o dalších přibližně 50 000 let. I tato zjištění potvrzují výsledky Gliksonovy studie.

Související

Více souvisejících

Vědci Země globální oteplování

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 38 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy