Pandemie koronaviru aktuálně zaměstnává většinu světa. Alespoň jeden případ nákazy eviduje 185 zemí, a některé z nich svádí s nemocí covid-19 těžký boj. Vědci ale upozorňují, že by se díky koronaviru nemělo zapomínat na podstatnější problém, kterým naše planeta trpí.
Australský paleoklimatolog Andrew Glikson z Australské národní univerzity, který se zabývá vlivem podnebí na vývoj člověka, upozorňuje na alarmující stav klimatu a tvrdí, že současný vývoj směřuje k dalšímu masovému vyhynutí živočišných druhů.
Podle něj bude lidstvo v dohledné době čelit mnohem větším existenčním problémům, než je současná pandemie. Spouštěčem klimatických změn bude alarmující podíl oxidu uhličitého v ovzduší, který v minulosti už dvakrát ovlivnil život na naší planetě.
Zvyšující se množství tohoto prvku v atmosféře vede ke globálnímu oteplování, což mělo za následek například vymření dinosaurů. V minulosti ale byly tyto jevy vyvolané například sopečnými výbuchy nebo dopady asteroidů.
Například před 66 miliony lety, kdy Zemi zasáhl asteroid, uvolněné horniny a rozsáhlé požáry vypouštěly do ovzduší obrovské množství oxidu uhličitého v průběhu přibližně 10 000 let. To mělo za následek vyhynutí asi 80 procent živočišných druhů včetně dinosaurů.
Před 55 miliony let globální teploty opět stouply, když se z neznámých příčin v ovzduší zvýšil podíl oxidu uhličitého. Podle vědce to pravděpodobně způsobila metanová bouře vyvolaná masivní sopečnou erupcí.
V současnosti podle vědce vede Zemi do záhuby lidská aktivita. Výzkum australského vědce potvrzuje, že současná míra růstu emisí oxidu uhličitého je rychlejší než míra růstu, která se již dvakrát podepsala na masivním vyhynutí života na Zemi.
Několik živočišné druhy se dokáží environmentálním změnám přizpůsobit, pokud k nim dochází pomaleji. Podle serveru The Conversation ale tak radikální změny, které Země zažívá nyní, příroda ještě nezažila.
Glikson zjistil, že současné emise uhlíku jsou shodné s extrémními jevy zaznamenanými v historii, které předcházely vyhynutí živočišných druhů. Roční emise oxidu uhličitého jsou ale nyní intenzivnější než po pádu asteroidu či po metanové bouři.
"Masivní přísun oxidu uhličitého způsobuje, že klima se mění rychleji a tomuto tempu se nedokáže přizpůsobit množství rostlin a živočichů," varuje expert. Jeho slova potvrdila i zpráva OSN zveřejněna loni. Její autoři upozornili na to, že vyhynutí hrozí přibližně milionu živočišných a rostlinných druhů.
Vědci také varují, že Země měla přirozeně vstoupit do příští doby ledové přibližně za 20 000 let, ale díky produkci oxidu uhličitého se doba ledová oddaluje o dalších přibližně 50 000 let. I tato zjištění potvrzují výsledky Gliksonovy studie.
Související

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
Vědci , Země , globální oteplování
Aktuálně se děje
před 39 minutami

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
před 1 hodinou

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
před 2 hodinami

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
před 2 hodinami

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno před 3 hodinami

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
před 4 hodinami

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
před 4 hodinami

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
před 5 hodinami

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno před 5 hodinami

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
před 5 hodinami

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
před 6 hodinami

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
před 6 hodinami

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
před 7 hodinami

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
před 8 hodinami

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
před 8 hodinami

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
před 9 hodinami

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
před 9 hodinami

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
před 10 hodinami

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
před 10 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
před 11 hodinami
Půl milionu lidí na pokraji smrti: Každý pátý obyvatel Pásma Gazy čelí hladomoru, varuje zpráva OSN
Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje. Podle nejnovější zprávy pod záštitou OSN čelí každý pátý obyvatel Gazy akutnímu hladovění, přičemž celý region směřuje k plnohodnotnému hladomoru. Tato varování přicházejí téměř tři měsíce po izraelském zablokování přístupu k humanitární pomoci, která je pro přežití více než dvou milionů Palestinců naprosto klíčová.
Zdroj: Libor Novák