Lék na covid-19 z kravské krve se začne testovat na lidech. Už příští měsíc

Americká společnost očekává start testování protilátky na lidech příští měsíc. Proti nemoci covid-19 použije výtažek z krevní plazmy krav.

Vědci z Jižní Dakoty vyvinuli lék, který chtějí začít zkoumat na lidech už příští měsíc. Využili k tomu geneticky upravené krávy, které nyní produkují protilátky podobné lidským. V boji s nemocí jsou účinnější a vědci jsou schopni vyrábět lék ve velkém množství.

K jeho vytvoření vzali vědci kožní buňky krav a oddělili ty, které jsou zodpovědné za tvoření protilátek. Ty následně nahradili lidskými chromozomy, které vytváří protilátky u lidí. Z DNA těchto buněk následně udělali kravské embryo. Takto se jim podařilo vytvořit několik identických krav s částečně lidským imunitním systémem. Jim pak podali neinfekční část koronaviru a krávy tak mají protilátky podobné těm lidským.

„Tato zvířata produkují neutralizační protilátky zabíjející koronavirus v laboratoři,“ uvedl ředitel SAB Biotherapeutics Eddie Sullivan pro CNN. „Jsme dychtiví začít lék klinicky testovat a posunout se v regulačním procesu pro přijetí léku,“ dodal.

Společnost vyrobila již stovky dávek léčiva nazvaného SAB-185 připravených ke klinickým testům. Nicméně ještě nepotvrdila, zda bude lék studovat pro prevenci nebo pro přímou léčbu covidu-19. Podle posledních výzkumů je jejich lék až čtyřikrát úspěšnější než lidské vzorky, které studovali.

To nejsou jediné výhody protilátek z kravské plazmy. Jeden z vědců řekl, že krávy mají přirozeně silnější imunitní odezvu než lidé a opakované podávání viru to ještě zvyšuje. Navíc mají krávy více krevní plazmy a dokonce jí mohou dávat častěji než lidé.

Není to ale jediná firma vyrábějící lék pomocí genetického upravování zvířat. Minulý týden oznámila společnost Regeneron Pharmaceuticals, že začala testovat na lidech lék získaný z myší. „Doslova jsme geneticky polidštili myš,“ svěřil se doktor George Yancopoulos.

„Doufáme, že koncem léta budeme schopni dodat stovky až tisíce dávek pacientům. Jak pro prevenci, tak pro léčbu,“ nastínil Yancopoulos pro CNN. Vědci používají také buňky z lidských pacientů, které dávají upraveným myším, aby zvýšili účinnost protilátek.

Související

Více souvisejících

Krávy léky farmaceutické firmy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení

Policie v pátek obvinila muže, jehož oznámení vedlo ke zvýšené přítomnosti policistů v centru Prahy během čtvrtečního dne. Strážcům zákona totiž sdělil, že do města má namířeno muž se zbraní. Podezření se naštěstí nepotvrdilo. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy