Měsíc je mladší, než jsme si původně mysleli, tvrdí vědci

Jediná známá přirozená družice Země je vzdálená téměř 400 tisíc kilometrů a její průměr je čtvrtinový v porovnání s naší planetou. Přesto patří do sestavy pěti největších planetárních družic ve Sluneční soustavě. Vznik Měsíce je stále předmětem mnoha vědeckých debat a nová studie naznačuje, že je ve skutečnosti mnohem mladší, než vědci v minulosti předpokládali, a to až o 85 miliónů let.

Původ měsíce je jedna z velkých záhad. Jedna z dřívějších teorií, tzv. teorie odtržení, předpokládala, že se Měsíc odrhl od Země v důsledku odstředivé síly. Tato hypotéza však nebyla široce uznávána, protože Země by musela příliš rychle rotovat.

Jiní vědci předpokládali, že Měsíc již existoval, ale pouze se zachytil pomocí gravitace na naši oběžnou dráhu. Tak velké gravitační schopnosti ale vykazují pouze velké planety jako je například Saturn. Další teorie se zakládala na možnosti, že Země a Měsíc vznikly ve stejnou dobu, ale tato teorie neumí vysvětlit nedostatek železa na Měsíci.

V současné době je uznávána teorie velkého impaktu, ze které vycházela i nová studie. Ta tvrdí, že došlo ke srážce formující se planety Země a protoplanety velikosti Marsu, která získala jméno Theia. Srážka před 4,51 miliardami let způsobila, že vyvržená hmota vytvořila na oběžné dráze Země prstenec, který se zformoval do Měsíce.

Vědci v nové studii uvádějí, že vzorny hornin z misí Apolla nejsou dost staré na to, aby potvrdily hypotézu, že Měsíc vznikl před 4,51 miliardami let, uvedl Science Alert. Podle stáří vzorků autoři studie předpokládají, že Měsíc vznikl, až když Země byla zcela zformována. „Podle našich výpočtů se Měsíc narodil před 4,425 miliony let,“ řekl geofyzik Maxime Maurice z German Aerospace Centre.

Vědci porovnávali dva časové úseky, jak byla stará Země, když ji protoplaneta zasáhla, a jak dlouho trvalo, než se vyvržená hmota ochladila a ztuhla. Podle studie se ukázalo, že tento proces trval 200 milionů let a proto simulace této teorie dovedla vědce k nejnovějšímu závěru. Studie dodává, že tento objev o věku Měsíce nejen poskytuje nová zjištění, ale spojuje tuto událost s dynamickým vývoje vnitřní Sluneční soustavy a s diferenciací Země.

Související

Více souvisejících

měsíc vesmir věda vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dominik Feri

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Přežijí jen ti nejbohatší? Před změnami počasí zavírají oči, na případné katastrofy se chystají po svém

Vítězství Donalda Trumpa představuje triumf politiky „bunkru na konci světa“, což je špatnou zprávou pro globální životní prostředí. Tento přístup vychází z myšlenky, že v době klimatických katastrof, vymírání přírody a narůstající nerovnosti je pro bohaté nejlepší šancí na přežití vybudování osobního útočiště, kde se mohou chránit před zoufalými masami. Jedná se o přežití těch nejbohatších, varuje server The Guardian.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká

S aktuálními hrozbami ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině, zrychleným programem zbrojení v Číně a americkou touhou po nadřazenosti, vyvstává podle serveru The Guardian základní otázka: Co by donutilo světové vůdce ustoupit od hrozící světové války?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy