Měsíc je mladší, než jsme si původně mysleli, tvrdí vědci

Jediná známá přirozená družice Země je vzdálená téměř 400 tisíc kilometrů a její průměr je čtvrtinový v porovnání s naší planetou. Přesto patří do sestavy pěti největších planetárních družic ve Sluneční soustavě. Vznik Měsíce je stále předmětem mnoha vědeckých debat a nová studie naznačuje, že je ve skutečnosti mnohem mladší, než vědci v minulosti předpokládali, a to až o 85 miliónů let.

Původ měsíce je jedna z velkých záhad. Jedna z dřívějších teorií, tzv. teorie odtržení, předpokládala, že se Měsíc odrhl od Země v důsledku odstředivé síly. Tato hypotéza však nebyla široce uznávána, protože Země by musela příliš rychle rotovat.

Jiní vědci předpokládali, že Měsíc již existoval, ale pouze se zachytil pomocí gravitace na naši oběžnou dráhu. Tak velké gravitační schopnosti ale vykazují pouze velké planety jako je například Saturn. Další teorie se zakládala na možnosti, že Země a Měsíc vznikly ve stejnou dobu, ale tato teorie neumí vysvětlit nedostatek železa na Měsíci.

V současné době je uznávána teorie velkého impaktu, ze které vycházela i nová studie. Ta tvrdí, že došlo ke srážce formující se planety Země a protoplanety velikosti Marsu, která získala jméno Theia. Srážka před 4,51 miliardami let způsobila, že vyvržená hmota vytvořila na oběžné dráze Země prstenec, který se zformoval do Měsíce.

Vědci v nové studii uvádějí, že vzorny hornin z misí Apolla nejsou dost staré na to, aby potvrdily hypotézu, že Měsíc vznikl před 4,51 miliardami let, uvedl Science Alert. Podle stáří vzorků autoři studie předpokládají, že Měsíc vznikl, až když Země byla zcela zformována. „Podle našich výpočtů se Měsíc narodil před 4,425 miliony let,“ řekl geofyzik Maxime Maurice z German Aerospace Centre.

Vědci porovnávali dva časové úseky, jak byla stará Země, když ji protoplaneta zasáhla, a jak dlouho trvalo, než se vyvržená hmota ochladila a ztuhla. Podle studie se ukázalo, že tento proces trval 200 milionů let a proto simulace této teorie dovedla vědce k nejnovějšímu závěru. Studie dodává, že tento objev o věku Měsíce nejen poskytuje nová zjištění, ale spojuje tuto událost s dynamickým vývoje vnitřní Sluneční soustavy a s diferenciací Země.

Související

Více souvisejících

měsíc vesmir věda vesmír, Měsíc

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy