Nobelovu cenu za fyziku mají letos Američan, Němec a Ital

Nobelovu cenu za fyziku v letošním roce získali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec Klaus Hasselmann a Ital Giorgio Parisi. Oznámila to dnes Královská švédská akademie věd.

První dva vědci byli vyznamenáni za svou práci na vytváření fyzikálních modelů zemského klimatu a za to, že spolehlivě předpověděli globální oteplování. Třetí z vědců prestižní cenu dostal za svůj příspěvek k teorii náhodných fyzikálních procesů.

"Byli oceněni za průlomové příspěvky k pochopení komplexních systémů, pro něž je charakteristická nahodilost a chaos," uvedla akademie v prohlášení. "Letošní cena vyzdvihuje nové metody jejich popisu a předpovídání jejich dlouhodobého chování," dodala akademie. Polovina ocenění připadne meteorologům Manabemu (90) a Hasselmannovi (89), druhá polovina ceny pak fyzikovi Parisimu (73).

Podle švédské akademie věd Manabe a Hasselmann položili základy naší znalosti zemského klimatu a toho, jak ho lidstvo ovlivňuje. Manabe, který s výzkumem začal v 60. letech minulého století, ukázal, že zvyšování množství oxidu uhličitého v atmosféře zvyšuje globální teploty, z čehož vycházejí i současné klimatické modely. Hasselmann asi o deset let později vytvořil model, který spojoval počasí a klima, a pomohl vysvětlit, proč mohou být klimatické modely spolehlivé navzdory zdánlivě chaotické povaze počasí. Rovněž pak objevil způsoby, jak sledovat specifické známky vlivu člověka na klima.

Parisi pak objevil "skryté vzorce", které řídí zdánlivě náhodné fenomény. Jeho model umožnil pochopit fungování komplexních systémů, k nimž zemské klima patří.

Agentura AFP připomněla, že ocenění zmíněné trojice vědců přichází v době zvyšujících se obav z rychlosti klimatických změn a také měsíc před klimatickou konferencí OSN (COP26), která se bude konat ve skotském městě Glasgow. Po vyhlášení ocenění Parisi řekl, že "je naléhavé přijmout pevná rozhodnutí při řešení klimatických změn". "Je jasné, že kvůli příštím generacím musíme nyní jednat," prohlásil.

Více než týdenní série ohlašování nositelů prestižních ocenění začala v pondělí, kdy stockholmský Karolínský institut oznámil, že letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství dostali dva američtí molekulární biologové David Julius a Ardem Patapoutian za objev receptorů teploty a hmatu.

Ocenění, které je dotované deseti miliony švédských korun (zhruba 25 milionů korun), bude tento týden uděleno ještě za chemii, za literaturu, za mír a na závěr příští týden v pondělí také za ekonomii.

Slavnostní předávání Nobelových cen se uskuteční 10. prosince, na výročí úmrtí švédského vědce a zakladatele ocenění Alfreda Nobela (1833-1896). Ceny ve vědeckých oborech a za literaturu si laureáti stejně jako loni kvůli koronavirové krizi nepřevezmou osobně ve Stockholmu, ale ve svých zemích.

Související

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své Komentář

Gorbačov nastoupil před 40 lety. Názory Rusů a světa se snad nemohou více lišit

Datum 11. března 1985 není ve veřejném prostoru příliš připomínáno. Přesto jej můžeme považovat za jeden z klíčových momentů poválečných světových dějin. Ten den do čela Sovětského svazu nastoupil Michail Gorbačov, jehož politika vyústila v kolaps komunistické moci ve střední a východní Evropě i konec více než čtyři desetiletí trvající studené války. Důvody, proč je tento nositel Nobelovy ceny za mír ve světě oslovován, zatímco v rodném Rusku mnohými zatracován, mohou srozumitelně vysvětlit podporu, které u nezanedbatelné části Rusů těší současný kremelský autoritář Vladimir Putin.

Více souvisejících

nobelova cena fyzika věda

Aktuálně se děje

včera

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

včera

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

včera

včera

včera

USA

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

včera

včera

Joe Biden

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa

Bývalý prezident Spojených států Joe Biden se dnes znovu objeví na veřejnosti, když v Chicagu pronese svůj první velký projev od chvíle, kdy v lednu opustil Bílý dům. Vystoupení, které se uskuteční na výroční konferenci Národní asociace obhájců, poradců a zástupců osob se zdravotním postižením (ACRD), se zaměří na současné ohrožení systému sociálního zabezpečení ve Spojených státech.

včera

V Praze proběhlo poslední rozloučení s Annou Slováčkovou. (15.4.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident. 

včera

Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí

Evropská unie důrazně varovala představitele členských států před účastí na tradičních oslavách Dne vítězství, které každoročně pořádá Rusko 9. května. Tento rok přitom slavnosti připomenou již 80. výročí porážky nacistického Německa a podle informací ruských médií a webu Politico byly rozeslány pozvánky nejen do Číny, Indie a Brazílie, ale i do některých evropských zemí – konkrétně na Slovensko a do Srbska.

včera

J.D. Vance, Marco Rubio

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA

Americký viceprezident JD Vance ostře kritizoval dlouhodobou závislost Evropy na vojenské ochraně Spojených států. V rozhovoru pro britský server UnHerd uvedl, že Evropa se musí stát vojensky soběstačnou a nemůže být „permanentním bezpečnostním vazalem“ USA. Podle něj by to nebylo výhodné ani pro Spojené státy, ani pro Evropu samotnou.

včera

včera

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

včera

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

včera

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

včera

včera

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

včera

včera

včera

Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy

Česko má před sebou prodloužený víkend. Ten se ale podle ČHMÚ.cz ponese částečně v deštivém duchu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy