Překvapivé výsledky studie o klimatu. Může z toho být více škody než užitku

Odlesňování má emise skleníkových plynů větší než doprava po celém světě. Stromy jsou plíce planety, které pohlcují oxid uhličitý, zadržují uhlík a dávají nám tolik potřebný kyslík. Proti odlesňování se snaží bojovat kolem 40 zemí a do roku 2030 by mělo být opět zalesněno až 350 miliónů hektarů. Ale dvě nové studie se soustředili na hlavní myšlenku, jestli výsadba nových stromů může zastavit změnu klimatu. Výsledky jsou překvapivé.

Výsadba nových stromů může mít dobrý vliv na životní prostředí. Tato myšlenka se dostala k zemím po celém světě, protože studie již v minulosti naznačily, že stromy mají obrovský potenciál zadržovat uhlík. Mnoho zemí po celém světě zahájilo politické kampaně, kde byla klíčovým prvkem výsadba nových stromů jako řešení klimatické krize. Například americký prezident Donald Trump se postavil za myšlenku vysadit bilión nových stromů a Kongres zavedl právní předpisy na podporu této myšlenky. Podle BBC byla myšlenka výsadby nových stromů také tématem politických stran ve Velké Británii.

Bonn Challenge je hlavní iniciativa, která celosvětově vyzývá k výsadbě, v současné době tuto myšlenku podpořilo asi 40 zemí. Dvě nové studie ale varují, že výsadba nových stromů může mít opačný efekt. Jedna studie se zaměřila na otázku financování a druhá studie uvádí, že množství zadržovaného uhlíků je nadhodnoceno, ale obě studie se shodují, že výsadba nových stromů není jednoduchým řešení otázky změny klimatu.

Vědci poukázali na iniciativu Bonn Challenge, která z 80 % zahajuje výsadbu jednodruhových plantáží, které produkují například jen ovoce. Autoři studie se zaměřili na finanční příspěvky států, kdy jsou poskytovány prostředky soukromým vlastníkům půdy na pěstování stromů.

„Pokud budou politiky na výsadbu nových stromů špatně navrženy, existuje vysoké riziko plýtvání veřejných peněz, ale znamenalo by to také větší uvolňování uhlíku a ztrátu biologické rozmanitosti,“ řekl autor studie Eric Lambin. Studie zjistila, že například v Chile dotační systém zapříčinil, že mizí původní lesy, protože farmáři za vidinou zisku vysazují stromy nové. Chile dotuje až 75 % nákladů na výsadbu nových stromů.

Druhý výzkum se soustředil na uhlík. Vědci zkoumali, kolik uhlíku stromy absorbují z atmosféry. Zaměřili se na Čínu, která začala stromy intenzivně sázet převážně kvůli prachu z pouště Gobi. Vědci odebrali 11 000 vzorků a zjistili, že v půdě již bohaté na uhlík se výsadbou nových stromů hodnota snížila. Podle těchto zjištění se autoři studie domnívají, že je myšlenka vyšší absorpce uhlíku pravděpodobně nadhodnocena.  „Doufáme, že lidé pochopí, že zalesňování není jedinou věcí, která může vyřešit problémy s klimatem,“ řekl hlavní autor studie Anping Chen

Související

lesy

Nechoďte do lesů ani k potokům, varují turisty lesníci a vodohospodáři

Lesníci a vodohospodáři z Lesů ČR zůstávají v pohotovosti až do neděle kvůli extrémnímu počasí. Varují veřejnost před riziky, která přinášejí očekávané intenzivní srážky, zejména sesuvy půdy v svažitých oblastech, náhlé rozvodnění menších potoků a stromy, které mohou být vyvráceny z podmáčené půdy.
Lesy, ilustrační fotografie.

Na zlepšení stavu lesů do roku 2027 půjde 446 milionů Kč, schválila vláda

Na zlepšení životního prostředí v lesích nebo přípravu na změny klimatu a ochranu lesů půjde do roku 2027 jako součást Společné zemědělské politiky EU 446 milionů Kč. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe), podporu dnes schválila vláda. Peníze budou z evropských zdrojů i státního rozpočtu. 

Více souvisejících

lesy Klimatické změny Ekologie věda Stromy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy