NYT: Nepostradatelné octomilky a ti, kdo o ně pečují

Zdi místností v Bloomingtonském zásobovacím centru Drosophil (BDSC) při americké Indianské univerzitě lemují identické poličky. Každá polička je vyplněna stejnými stojánky, v každém stojánku jsou umístěny od sebe nerozeznatelné skleněné lahvičky.

Dramaticky se však od sebe liší desítky tisíc octomilek, které v lahvičkách žijí, píše list The New York Times.

Některým růžově světélkují oči. Další poskočí, když na ně zasvítíte červeným světlem. Některé mají krátká těla a křídla jim hrají všemi barvami duhy. Každá variace funguje jako unikátní výzkumná pomůcka a trvalo desítky let, než se u nich tyto znaky podařilo zavést. Pokud by se o ně nikdo nestaral, mušky by zemřely v horizontu týdnů - a nechaly by tak na holičkách celá vědecká odvětví.

Skrze pandemii covidu-19 udržovali svět v chodu pracovníci napříč různými odvětvími. Nasazovali své životy, aby se starali o nemocné, udržovali dodavatelský řetězec a zajišťovali lidem jídlo. Ale další nezbytná povolání nejsou tolik na očích; zaměstnanci BDSC museli také každý den chodit do práce, i přes uzávěru a po ní, aby se starali o mušky, které jsou základem vědeckého výzkumu.

Pro běžného pozorovatele jsou octomilky malé tečky s křidélky, které najdeme v kuchyni poblíž nahnilého ovoce. Ale výzkumníci v průběhu posledních sta let z octomilek obecných (latinky Drosophila melanogaster) vytvořili jakousi genetickou rozvodovou desku. Biologové běžně vytváří nové "kmeny" mušek, u kterých jsou některé geny vypnuté či zapnuté.

Studium nepatrných mutací může ukázat, jak tyto geny fungují - a to i u lidí, protože s octomilkami sdílíme polovinu genetické výbavy. Vědci například objevili takzvaný hroší gen, na základě kterého muška s defektem vyroste do neobvyklé velikosti a je celá svraštělá. Další studie naznačují, že tento gen může vést k nekontrolovanému růstu buněk, který u lidí vede k rakovině.

Další výzkumy s pomocí octomilek osvětlily například fungování Alzheimerovy nemoci či viru zika, poučily vědce o rozhodovacím procesu nebo biorytmech. Vědci, kteří ve výzkumech využili octomilek, vyhráli šest Nobelových cen. Více než století vylaďování octomilek a katalogizace výsledků vedly k tomu, že octomilky jsou tím nejlepším modelem v živočišné říši, který máme.

BDSC je jediná instituce svého druhu ve Spojených státech a největší na světě. Momentálně se stará o více než 77.000 různých kmenů octomilek, přičemž po většině z nich je vysoká poptávka. V roce 2019 středisko odeslalo na 204.672 vzorků mušek do laboratoří ve 49 amerických státech a 54 zemích světa, uvádí Annette Parksová z vedení centra.

První náznaky pandemie v BDSC - podobně jako všude jinde - vypadaly přímo zlověstně. "Pamatuji si, že jsem s lidmi vtipkovala: 'Jsme jako ty postavy v úvodu antiutopických novel, a zatím netušíme, co přijde,'" říká jedna z pracovnic centra Carol Sylvesterová.

Jak začalo ve Spojených státech přibývat případů, vedoucí výzkumník Cale Whitworth si zabalil tašku s polštářem a kartáčkem na zuby, připraven na nejhorší. "Představoval jsem si, jak budou všichni nemocní a nastane scénář posledního člověka na zemi," říká a dodává, že přemýšlel nad tím, kolik mušek by zvládal přesunout ze staré lahvičky do nové za 20 hodin, aby pak čtyři hodiny a spal a pak je zase přesouval.

Když se však Indianská univerzita uzavřela, BDSC zůstalo otevřené. Kevin Gabbard, octomilčí šéfkuchař, nakoupil nouzové zásoby. Ačkoliv mušky každý den spořádají to samé - zkvašenou kaši převážně z kukuřice - jsou celkem vybíravé. Neochoten riskovat, Gabbard objednal výrobky od u octomilek oblíbených značek na dva měsíce dopředu. "Říkáte si, kukuřičná mouka je kukuřičná mouka. Ale není, když to není ta správná," dodává.

Vedení centra nakonec přišlo s plánem, který by jim v nezbytném případě umožnil "udržet většinu mušek naživu jenom v osmi lidech," říká Whitworth. Rozhodli se také zastavit veškeré odesílání a soustředili se jen na péči o octomilky.

V půlce května BDSC zasílání významných zásilek obnovilo. Ale pandemie samozřejmě neskončila a centrum tak čekají další překážky. I když zimní semestr přestáli bez incidentů, případů v oblasti přibývá, což zvyšuje pravděpodobnost dalšího uzavření.

Ačkoliv tamní zaměstnanci nedostávají za práci, kterou nelze vykonávat z domova, žádný příplatek, stejně všichni chodí do práce. A pokud se situace zhorší, Whitworth je připravený. "Nikdy jsem si svou tašku nevybalil. Stále na mě čeká ve skříni," uzavírá.

Související

Více souvisejících

Vědci Příroda USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy