Padají hvězdy. Meteorický roj Orionidy vrcholí, podmínky pro pozorování jsou dobré

Nastává maximum Orionid. Meteorický roj bude nejčetnější v úterý a ve středu, s očekávanou frekvencí zhruba 20 meteorů za hodinu. Podmínky pro pozorování budou letos velmi dobré. Nejlepší je vyhlížet meteory mezi třetí a šestou hodinou ráno, kdy je radiant, tedy místo odkud meteory zdánlivě vylétají, nejvýše nad obzorem. Orionidy budou aktivní do 7. listopadu.

Orionidy jsou podzimní větví proudu částic, do kterého Země vstupuje i v květnu - během maxima roje Eta-Aquaridy. Mateřským tělesem rojů je Halleyova kometa. Slavná vlasatice se u Slunce naposledy ocitla v únoru 1986, znovu to nastane v roce 2061. Je také první matematicky předpověděnou kometou v historii.

Podle astronoma a fotografa Petra Horálka pocházejí první zmínky o roji z roku 1839. Meteory podle jeho slov zdánlivě vylétají z radiantu ležícího v horní části souhvězdí Orion, vlevo nahoře od jasné naoranžovělé hvězdy Betelgeuze, v rameni Orionu. Měsíc je letos v období maxima úkazu ve fázi před první čtvrtí. Zapadá večer a pozorování tak vůbec neruší.

Horálek také upozornil, že rychlost Orionid je 66 kilometrů za sekundu, což z nich dělá jedny z nejrychlejších meteorů na obloze. "Rychlejší jsou jen meteory z listopadového roje Leonidy, které padají s rychlostí 72 km/s," podotkl astronom. Dodal, že pády meteorů jsou jasné a občas je provázejí blyštivé výbuchy. Někdy tak lze spatřit i takzvaný bolid - meteor jasnější než Venuše. Za pozorováním by však lidé měli vyrazit z měst, do krajiny bez světelného znečištění.

Kromě Orionid je v těchto dnech na obloze i další pěkná podívaná. Podle Horálka může na nebi zazářit třeba jasný meteor z jiného roje - severních a jižních Taurid. Lidé také spatří jasné planety - večer Jupiter se Saturnem, po celou noc Mars a časně ráno Venuši.

V první polovině noci je podle astronoma též ještě viditelná výrazná část Mléčné dráhy. Později se s Orionem a jeho hvězdami Betelgeuze a Rigel nad východní obzor vyhoupne Sírius, nejjasnější hvězda noční oblohy, která leží v souhvězdí Velkého psa. Vysoko nad obzorem bude v druhé polovině nocí zářit i dvojice otevřených hvězdokup v souhvězdí Býka - Hyády a Plejády.

Související

Perseidy (srovnání)

Meteorický roj Perseid vrcholí o víkendu. Podmínky budou ideální

Mezi 17. červencem a 24. srpnem se otevírá okno pro pozorování každoročního meteorického roje Perseid. Tohoto roku dosáhne svého vrcholu v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna. Meteory již můžeme vidět od nynějška, jejich počet postupně narůstá a během noci vrcholu, na temné obloze daleko od měst mezi půlnocí a 4. hodinou ranní, se můžeme těšit na až 80 meteorů za hodinu, informoval redakci serveru EuroZprávy.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Více souvisejících

meteorický roj vesmir Orionidy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy