Lidstvo by se mělo připravit na další pandemie, které přijdou po té koronavirové. Podle britských vědců lidé ke vzniku nových nebezpečných nemocí významně přispívají tím, jak se chovají k přírodě.
Vědci z univerzity v Liverpoolu naznačili, že plenění biotopů zvířat v divokých částech planety pravděpodobně přispívá ke vzniku chorob, které se rychle šíří po celém světě, a proto pandemie covid-19 není podle odborníků poslední, která zasáhne svět ve větším měřítku. „V posledních 20 letech jsme měli šest významných hrozeb – SARS, MERS, ebola, ptačí a prasečí chřipku. Pěti jsme se dokázali ubránit, té šesté ne,“ řekl pro web BBC Matthew Baylis z liverpoolské univerzity.
Vědci z Liverpoolu vyvinuli vzorec v rozpoznávacím systému, který předpovídá největší riziko chorob pro člověka pocházejících od volně žijících živočichů. Podle slov Baylise je důležité se podrobněji zabývat chorobami u volně žijících zvířat, aby se v budoucnu zabránilo případným ohniskům.
Vzorec je schopný priorizovat patogeny z globální databáze obsahující tisíce virů, parazitů a bakterií a podle vědců lze díky tomuto vzorci utřídit směr výzkumu a zvýšit tak šanci na nalezení léčby nebo prevence. „Tento krok je důležitý, abychom byli schopni zjistit, které nemoci mohou způsobit pandemii. I tento malý krok je předzvěstí velkého pokroku,“ řekl Baylis.
Vědci již v minulosti vyjádřili obavy nad zvyšováním urbanizace divokých oblastí planety, která bude mít za následek větší výskyt chorob pocházející ze zvířat. „Ztráta biologické rozmanitosti může vytvořit nové krajiny, které zvyšují kontakt člověka s volně žijícími druhy živočichů a tím se zvyšuje šance na přenos virů, bakterií a parazitů, kteří se šíří dál,“ domnívá se ekoložka Kate Jonesová z univerzity v Londýně a dodává, že i zemědělská pole jsou často spojována se zvýšeným rizikem mnoha infekcí.
Podle BBC vir nipah v Malajsii jasně ukazuje, jak lidská činnost může ovlivnit možné riziko nemocí. Vir nipah pochází z netopýrů, kteří se živili ovocem blízko prasečí farmy, která byla vybudována na kraji lesa. Prasata jedla spadané ovoce ze stromů, které bylo od netopýrů nakousané a virus se následně přenesl na člověka. Během prvního rozpoznaného ohniska v Malajsii a Singapuru byla většina lidských infekcí důsledkem přímého kontaktu s nemocnými prasaty nebo jejich kontaminovanými tkáněmi. Podle BBC virus nipah zabije 40-75 % lidí, kteří se nakazí, ve srovnání s 1% úmrtností koronaviru.
Eric Fevre z Mezinárodního institutu pro výzkum hospodářských zvířat v Nairobi v Keni podotkl, že nové patogeny se v lidské populaci objevují zhruba třikrát až čtyřikrát ročně, nejen v Asii, ale také v Evropě a USA a rizika možné pandemie se budou objevovat znovu a znovu. Fevre upozorňuje na možnost k zamyšlení, jaké dopady má lidská činnost na přírodu.
„Všechny věci, které považujeme za samozřejmé, jako je jídlo nebo materiály v našich chytrých telefonech, jsou konzum, který slouží pouze jako prostředek k vydělání peněz společností. Je na nás, abychom přemýšleli o zdrojích, které potřebujeme a o dopadu, který to má na naši planetu,“ řekl Fevre pro BBC.
Související
Pandemie jsou pro demokratické státy zátěžovou zkoušku, upozornili vědci
20 let od příchodu SARS. Není otázkou zda, ale kdy nastane epidemie koronaviru SARS-CoV-3, říká virolog Černý
pandemie , nemoci , věda , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Rumunsko a Bulharsko vstoupily do Schengenského prostoru. Mohlo být načasování ještě horší?
včera
Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém
včera
Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív
včera
Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability
včera
Politický otřes v Kanadě: Justin Trudeau rezignuje na všechny funkce
včera
Největší západní výzvou pro Evropu paradoxně nemusí být Trump
včera
Schodek státního rozpočtu za rok 2024 klesl na 271,4 miliardy korun
včera
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
včera
Premiér Justin Trudeau končí? Kanada očekává rezignaci každou minutou
včera
Počasí: Trápení s ledovkou nekončí. Platí nová výstraha
včera
Počasí jaké USA nepamatují. Spojené státy čelí masivní zimní bouři
včera
Kuleba navrhnul, jak dosáhnout dlouhodobého míru na Ukrajině. Rusku se jeho nápad líbit nebude
včera
Krejčíková bude chybět na Australian Open. Wimbledonskou vítězku trápí zranění zad
včera
Fico se chce mstít Ukrajině na uprchlících
včera
Kyjev: Rusko dostává to, co si zaslouží
včera
Zlatým glóbům kraloval energický transgender muzikál Emilia Pérez a architektonická freska Brutalista
včera
Předpověď počasí na týden. Fronty se budou střídat, přijde změna
5. ledna 2025 21:58
Návrat Meghan na Instagram. Vévodkyně stanovila jasné hranice
5. ledna 2025 21:06
Novinka na lavičce fotbalového Slovácka. Asistentem trenéra Smetany se stal Polách
5. ledna 2025 20:00