Rostliny mají stejné variace tělesných hodin, jako lidé, zjistil nový výzkum. A stejně jako lidé mohou být spíše ranními skřivánky nebo nočními sovami, napsal britský zpravodajský server Phys.org. Výzkum, který se zaměřil na geny řídící cirkadiánní rytmus u rostlin, by mohl pomoci pěstitelům a farmářům vybírat rostliny, které nejlépe vyhovují danému místu. Zlepšila by se tak úroda a zvýšila šance, že se rostliny přizpůsobí klimatickým změnám.
Cirkadiánní rytmus je biologický rytmus s periodou o délce 20-28 hodin a stanovuje kolísání aktivity a bdělosti v rámci daného časového úseku odpovídajícího zhruba jednomu dni. Je možné si ho představit jako jakýsi molekulární metronom, který řídí organismus během dne a noci - ráno ho jako kohout probouzí a večer zatahuje závěsy na nadcházející noc.
U rostlin tento biorytmus reguluje celou škálu procesů od přípravy fotosyntézy za úsvitu až po usměrňování doby kvetení. Tyto rytmické vzorce se mohou lišit podle geografické polohy, výšky, klimatu a ročních období, protože vnitřní hodiny rostlin se musí uzpůsobit tak, aby se co nejlépe vyrovnaly s místními podmínkami.
Vědci ze dvou výzkumných středisek v Norwichi chtěli lépe pochopit, kolik cirkadiánních variací přirozeně existuje. To jim pomůže v konečném cíli vyšlechtit rostliny, které jsou odolnější vůči změnám v přírodním prostředí, což je velmi důležité v dobách sílící hrozby klimatických změn.
Aby prozkoumali genetickou základnu místních odlišností, zaměřili se vědci na švédské plevelné rostliny druhu huseníček rolní (Arabidopsis thaliana).
"Celkové zdraví rostliny je značně ovlivněné tím, jak dobře jsou její cirkadiánní hodiny synchronizované s délkou každého dne a plynutím ročních období," řekla autorka studie, doktorka Ahannah Reesová z Earlhamského ústavu v Norwichi.
"Přesné vnitřní hodiny jim mohou poskytnout výhodu před konkurenčními rostlinami, predátory i patogeny," dodala Reesová. "Zajímalo nás, jak budou cirkadiánní hodiny rostlin ovlivněné ve Švédsku - zemi, která zažívá extrémní rozdíly v délce denního světla. Když pochopíme genetiku za variacemi těchto vnitřních hodin a jejich uzpůsobením, budeme moci vyšlechtit rostliny odolnější vůči změnám klimatu v dalších oblastech," uvedla Reesová.
Tým studoval geny 191 různých druhů huseníčku, které získal z celého Švédska. Vědci hledali drobné změny v genech těchto rostlin, které by mohly vysvětlit rozdílnost jejich cirkadiánní funkce.
S pomocí průkopnické metody také sledovali rostliny s jinak vyladěnými cirkadiánními hodinami. A zjistili, že mezi nejranějšími ptáčaty a nočními sovami je rozdíl až deset hodin, jako by rostliny pracovaly na směny. Vliv na tento rozdíl zřejmě má jak zeměpisná poloha, tak genetický původ rostliny.
Související
Lidé ji mohou jen závidět. Vědci odhalili tajemství bakterie, která přežije všechno na světě
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 1 hodinou
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 9 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák