Vědce roky zajímal původ záhadných vesmírných jevů. Letos došlo k průlomu

Rychlé radiové záblesky jsou přechodné radiové impulsy, které mohou trvat od milisekundy až po několik sekund a mají více energie než několik stovek Sluncí. Vědci radiové záblesky detekovali již v roce 2007, kdy byly velkou záhadou. Dlouho se totiž vědcům nedařilo odhalit, odkud vlastně pocházejí.

FRB neboli rychlý rádiový záblesk je výbuch extrémně silných radiových vln vzdálených několik miliónů světelných let. Většina radiových záblesků byla doposud pouze jednorázovou a neopakující se událostí. Vědci i proto nedokázali určit, odkud přesně záblesky pocházejí. Za potenciálního tvůrce FRB byla považována např. supernova nebo jiná civilizace, což bylo krajně nepravděpodobné. První studie odhalila, že se jedná o neutronovou hvězdu.

„Toto je vůbec první spojení mezi magnetary a Fast Radio Bursts. Jedná se o skutečně velký objev, který osvětluje původ těchto záhadných jevů,“ řekl astrofyzik Sandro Mereghetti z Národního ústavu pro astrofyziku v Itálii.

Když se supernova zhroutí do vysoce magnetické neutronové hvězdy, vědci ji nazývají magnetar. Ve vnějších vrstvách se nachází plazma těžkých kovů a vznikají seismické vibrace, které mají za následek záblesk rentgenového a gama záření. Mají extrémně silné magnetické pole, které je 1000krát větší než u běžné neutronové hvězdy. Vědci tyto magnetary označují SGR.

Začátkem letošního roku vědci zaznamenali radiové impulsy po celém světě, ale zlom přišel koncem dubna. Několik přístrojů zaznamenalo výbuch, který byl historicky nejblíže naší planetě. Kanadský dalekohled CHIME, který slouží k detekci velkého počtu FRB, nebyl schopný odhalit sílu výbuchu právě kvůli jeho blízkosti.

Mereghetti a jeho tým museli použít data z družice INTEGRAL Evropské kosmické agentury a díky těmto datům spojili magnetar s názvem SGR 1935 + 2154 s radiovým impulsem. „Většina ostatních satelitů nebyla schopna zaměřit polohu na obloze a data z IBIS Imager bya rozhodující pro zjištění, že impulsy skutečně pochází z SGR 1935 + 2154,“ uvedl astrofyzik Volodymyr Savčenko.

Tento radiový impuls, který pomohl osvětlit, odkud pravděpodobně pochází, byl zcela výjimečným, protože obsahoval i rentgenovou polaritu, což bylo zaznamenáno vůbec poprvé. Podle vědců tak mohou být signály mnohem složitější, než si doposud mysleli. Pravděpodobně může existovat více typů radiových výbuchů, které přístroje nejsou zatím schopné identifikovat.

„Je to velmi zajímavý výsledek a podporuje tvrzení, že existuje spojení mezi FRB a magnetary, protože dosud FRB nebyly detekovány společně s rentgenovým zářením“ řekl pro Science Alert Mereghetti, který dodal, že původ radiových vln mohl být odhalen pouze proto, že se neutronová hvězda nachází jen asi 30 000 světelných let daleko.

Nelze tvrdit, že záhada FRB je vyřešena, protože mnoho signálů se chová velmi odlišně. Některé jsou silnější, některé slabší, dokonce vědci u jednoho objevili začátkem února opakující se cyklus. Impuls s označením FRB 180916 se opakuje každých 16,35 dní.

Související

Více souvisejících

vesmir věda astronomie

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 8 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy