Zatímco v Číně se denní nárůst nakažených koronavirem trvale snižuje, v evropských zemích infikovaných přibývá. Nejhůře zasažená země je Itálie, která denně ohlásí tisíce nových případů nákazy a stovky mrtvých. Experti nyní odhalují proč.
Aktuální statistiky ukazují, že Itálie je druhou nejvíce zasaženou zemí světa a počet nakažených v ní stoupá rychleji než v jakékoliv jiné zemi. Počty mrtvých denně stoupají na několik stovek a celkově nemoci Covid-19 podlehlo v zemi více než 2000 lidí.
Ačkoliv podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehnou pandemii koronaviru 3,4 % nakažených lidí, v Itálii je toto číslo podstatně větší. V řeči čísel ale vnáší do současné situace úplně jiné světlo například srovnání s Jižní Koreou.
I Jižní Korea je jednou z nejvíce zasažených zemí na světě. Počet nakažených se postupně přibližuje deseti tisícům, počet mrtvých je ale překvapivě naprosto minimální. Nemoci zde podlehlo 75 lidí, tedy méně než jedno procento nakažených.
Podle televize CNN je situace v Itálii 10x horší než v Jižní Koreji. Proč ale Korea zvládá nemoc podstatně lépe než Itálie? A proč je Itálie z evropských zemí nejvíce zasaženou?
Pro odpovědi musíme sáhnout několik let nazpátek. Konkrétně do roku 2015, ze kterého pochází souhrnná zpráva Organizace spojených národů (OSN). Ta uvádí, že Itálie je z hlediska věkového rozložení obyvatel druhou nejstarší zemí na světě. První je Japonsko, tudíž Itálie vede v Evropě prim.
Zhruba 28 procent Italů jsou starší 60 let, takto vysoký počet seniorů nemá žádná jiná evropská země. Jižní Korea má méně než 19 procent lidí v tomto věku. A není tajemstvím, že koronavirus postihuje nejvíce seniory.
Právě z tohoto důvodu je Itálie aktuálně nejhůře zasaženou zemí Evropy. To ostatně dokládají i další statistiky, které uvádí, že 90 procent mrtvých v souvislosti s pandemií koronaviru v zemi je starších 70 let. Naopak pod 29 let nezemřel nikdo.
Naopak v Jižní Koreji Covid-19 nejvíce zasáhl dle statistik občany ve věku 20 až 29 let. Z tohoto důvodu je úmrtnost v zemi tak nízká. Nakažených lidí ve věku nad 60 let je pouze 20 %.
To potvrzuje i dřívější zjištění Centra pro kontrolu nemocí, které uvedlo, že na koronavirus umírají především starší lidé. Globálně bylo méně než 0,5 % zemřelých pacientů ve věku do 50 let. 1,3 % zemřelých mělo mezi 50 a 60 lety, 3,6 % mezi 60 a 70 lety, 8 % mezi 70 a 80 lety a 15 % mělo více než 80 let.
Podle lékařů je to proto, že imunitní systém seniorů slabší než u lidí produktivního věku nebo u dětí. "U starších lidí je také větší pravděpodobnost, že dostanou nemoci jako je rakovina nebo cukrovka, které ohrožují jejich imunitní systémy," řekl pro New York Post Krys Johnson, epidemiolog na Temple University College of Public Health.
Druhým faktorem je právě ona náchylnost k řadě nemocí. Jen velmi malá část zemřelých lidí totiž byla zcela zdravá. Ve zhruba 99 procentech případů umírají na Covid-19 lidé, kteří mají například problémy se srdcem či tlakem. Pouze 0,9 procent zemřelých bylo před nákazou zcela zdravých.
Výše zmíněná zpráva OSN v sobě ale ukrývá ještě jednu velmi podstatnou informaci. Itálie totiž není sama. Stejný podíl obyvatel starších 60 let, tedy 28 procent, má i Německo, které se tak dělí s Itálií o první místo v žebříčku nejstarších zemí v Evropě. Na třetím místě je Finsko, kde je 27 procent obyvatel starších 60 let. Česko má spolu s dalšími zeměmi jako Maďarsko, Rumunsko, Švédsko nebo Španělsko zhruba 25 procent obyvatel nad 60 let.
Z hlediska těchto statistik se proto lze obávat, že právě Německo bude v následujících týdnech zasaženo koronavirem ve stejné míře, jako je nyní Itálie. Ostatně za posledních 24 hodin tam přibylo více než tisíc potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru a celkem je jich v zemi již přes 7200.
Související
Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
Itálie , evropa , lékaři , Lidé , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 1 hodinou
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 2 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 3 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu.
Zdroj: Jan Hrabě