Vědci ví, proč covid-19 zabíjí podstatně více mužů než žen. Za vším je mužská rýmička

Čína, Itálie, Spojené státy, Austrálie... Covid-19 má v různém státě různou intenzitu. Každá země hlásí odlišný počet nakažených či mrtvých, jedno ale mají všechny společné. Na koronavirus umírá podstatně více mužů než žen. Vědci nyní už zřejmě vědí, co za tím stojí.

V Itálii a Číně je úmrtnost mužů více než dvojnásobná oproti úmrtnosti žen. V New Yorku tvoří muži asi 61 procent pacientů, kteří umírají. Je známo, že věk hraje v případě úmrtnosti jednu z hlavních rolí, to ale nevysvětluje, proč na covid-19 každé věkové skupině umírá více mužů než žen.

Z hlediska logiky věci by tomu mělo být naopak. Ženy žijí v průměru o šest let déle než muži, takže ve zranitelné části populace je více starších žen než mužů. I přesto podle ScienceAlert umírají méně.

Proč? Jsou za tím geny, hormony, imunitní systém, nebo chování, díky němuž jsou muži náchylnější k nemoci? Jenny Graves, genetička na La Trobe University se domnívá, že vše dohromady.

Významným faktorem v případě úmrtnosti je přítomnost chronických onemocnění, zejména srdečních chorob , cukrovky a rakoviny . Tyto choroby jsou častější u mužů než u žen, což může mít určitý vliv na výslednou statistiku.

Podle vědkyně je tedy potřeba se ptát jinak. Proč jsou muži náchylnější k nemocem, které významnou měrou zvyšují riziko smrti v případě nakažení?

Muži a ženy se liší chromozomy a geny, které jsou v nich uloženy. Ženy mají dvě kopie chromozomu střední velikosti (nazývané X). Muži mají pouze jeden chromozom X a malý chromozom Y, který obsahuje několik genů.

Jeden z těchto genů, nazývaný SRY, nařídí embryu, aby se stalo samcem, tím, že zahájí vývoj varlat. Varlata vytvářejí mužské hormony a hormony způsobují, že se dítě vyvíjí jako chlapec. V nepřítomnosti tohoto genu se vytvoří vaječník a vytvoří ženské hormony.

Tyto hormony ovládají většinu zjevných viditelných rozdílů mezi muži a ženami, genitálie a prsa, typ vlasů a stavbu těla. Kromě toho ale mají i velký vliv na chování.

Chromozom Y neobsahuje téměř žádné geny jiné než právě SRY, což je pro tělo problém. Mužské hormony a hladiny testosteronu vzniklé díky těmto genům se totiž podílejí na mnoha onemocněních, zejména těch srdečních, a mohou ovlivnit celkovou délku života.

Hladiny testosteronu mají navíc vliv na rizikové chování, jako je kouření a pití velkého množství alkoholu, stejně jako neochota dodržovat lékařské rady nebo schopnost vyhledat lékařskou pomoc. Muži jsou navíc znevýhodněni nízkou hladinou estrogenu, která chrání ženy před mnoha chorobami, včetně srdečních onemocnění.  

Kouření je přitom nejen závažným rizikovým faktorem pro jakékoli respirační onemocnění, ale také způsobuje rakovinu plic. Je ale známo, že právě kuřáci patří mezi ohrožené skupiny, co se týče úmrtnosti na covid-19.

Tím se dostáváme zpět k Číně, kde je, jak už bylo zmíněno, úmrtnost mužů více než dvojnásobná oproti úmrtnosti žen. Kouří zde totiž polovina mužů, zatímco žen - kuřaček - jsou v zemi pouhá dvě procenta.

Rizikové chování ale není jediným faktorem, který má na vyšší úmrtnosti mužů vliv. Graves také upozorňuje, že přítomnost dvou chromozomů X u žen funguje jako záložní systém, pokud dojde k mutaci genu na jednom z chromozomů. 

Muži ale druhý chromozom X nemají, více proto trpí i takovými chorobami, jako je například horší srážlivost krve. Ženy mají zkrátka nejen dvojnásobnou dávku genů v chromozomech X, ale mohou také čerpat výhody dvou různých verzí každého genu. 

Důvodů, proč se ženy dožívají vyššího věku, je ale více. Ženy mají silnější imunitní systém než muži, což je na druhou stranu činí citlivějšími na autoimunitní onemocnění, jako je lupus nebo roztroušená skleróza.

Překvapivě ale výzkumy ukázaly, že právě tato citlivost ženám poskytuje výhodu, pokud jde o náchylnost k virům. To podle genetičky vysvětluje, proč jsou muži náchylnější k mnoha virům a koronavirům, včetně nachlazení nebo nemocí SARS a MERS.

Na chromozomu X totiž existuje nejméně 60 genů imunitní odpovědi a zdá se, že vyšší dávka a dvě různé verze těchto genů poskytují ženám širší spektrum obranyschopnosti než mužům.

Zkrátka a dobře - nechvalně proslulá "mužská rýmička" opravdu existuje, a to, co způsobuje, že muži jsou náchylnější k těmto onemocněním, má za následek i to, že jsou náchylnější k novému typu koronaviru a nemoci covid-19.

"Sexuální zaujatost" koronaviru je tedy součástí mnohem většího a staršího rozdílu v genech, chromozomech a hormonech, které vedou k velmi rozdílným reakcím na všechny druhy nemocí, včetně covidu-19.

Související

Ledovec, Antarktida

Vědci odhalují tajemství vzniku života. Vděčíme za něj objektům, které změnou počasí devastujeme

Před více než půl miliardou let, během období, kdy byla Země pokryta silnou vrstvou ledu, sehrály ledovce klíčovou roli při utváření podmínek pro vznik složitějších forem života. Nová studie naznačuje, že ledovce nejenže modelovaly povrch planety, ale také přispěly ke změně chemického složení oceánů, čímž poskytly základní živiny pro rozvoj života.

Více souvisejících

Vědci viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy