Vědce zaujal roky starý případ záhadné nemoci. Tři čínští horníci jí podlehli

Původ covid-19 je předmětem mnoha vědeckých diskusí po celém světě. Odborníci se zaměřili převážně na buněčné procesy viru SARS-CoV-2 na molekulární úrovni včetně srovnání jeho DNA s možnými příbuznými. Vědci v rámci projektu Bioscience Resource Project upozorňují, že prakticky nebyla věnována pozornost fyzickému původu geneticky příbuzných viru, kteří byli popsáni už v roce 2013 čínským lékařem.

„Důkazy nás vedli k tomu, abychom přehodnotili všechno, co jsme si mysleli, že jsme dosud věděli o původu pandemie covid-19,“ uvádí Jonathan Latham a Allison Wilsonová, spoluzakladatelé Bioscience Resource Project.

Vědci uvádějí, že nejbližší příbuzní viru SARS-CoV-2 byli popsáni v diplomové práci čínského lékaře, který se staral o horníky nakažené v roce 2012 záhadnou nemocí, z nichž tři zemřeli. Vzorky byly odebírány v letech 2012–2013 z šachty v provincii Jün-nan a zkoumány vědci z Wuchanského institutu virologie. Latham a Wilsonová uvádějí, že v dole byli nalezeni pravděpodobní předci současného pandemického viru a nesou označení BtCoV / 4991 a RaTG13.

„Předpokládáme, že původ viru SARS-CoV-2 je založen na historii těchto horníků. Tato jednoduchá teorie odpovídá klíčovým rysům nového viru,“ míní vědci poté, co zkoumali diplomovou práci čínského lékaře, který zaznamenal průběh neznámého onemocnění právě u šesti zmíněných horníků. Uvádějí, že diplomová práce je přiměla také zamyslet se nad tím, jak situace v čínském dole v roce 2012 přispěla k propuknutí celosvětové pandemie v roce 2020.

RmYN02 byl dosud nejbližší nalezený příbuzný viru SARS-CoV-2. Celková podobnost je 93,2 %, ale vědci zjistili, že dvě virové sekvence pojmenované BtCoV / 4991 a RaTG13 mají s virem podobnost v 98,7 % a v 96,2 %. Proto jsou podle vědců nejpravděpodobnějšími příbuznými viru.

Vědci z Wuchanské laboratoře potvrdili, že BtCoV / 4991 a RaTG13 pochází z netopýřího trusu, jedná se tedy o sekvence stejného viru. „Tato specifika jsou důležitá, protože věříme, že právě tyto vzorky a jejich původ jsou klíčem k odhalení tajemství původu covid-19,“ uvedli Latham a Wilsonová pro server independentsciencenews.org.

Podle jejich teorie původ viru začíná právě v čínských dolech v roce 2012, s čímž nesouhlasí wuchanský Institut virologie, který uvedl, že horníci zemřeli na plísňové onemocnění. Ani ve zprávě, která obsahovala zmínky o virové sekvenci RaTG13, nebylo zmíněno nic o nákaze šesti horníků a o smrti několika z nich.

Už v roce 2014 napsal časopis Science článek s názvem „Nový zabijácký virus v Číně?“, který informoval o vědcích, kteří nákazu připisovali krysám. Virus byl později označený jako virus Mojiang (MojV), oficiálně Mojiang henipavirus, podle lokality, kde byl detekován. Podle vědců tato epizoda naznačuje, že již v minulosti vědci hledali potenciálně smrtící virus, nikoliv houbu, která by mohla za plísňové onemocnění.

Podle vědců to vyvolává otázku, proč wuchanská laboratoř, která se zajímá o netopýří koronaviry, nikoliv o houby, mezi lety 2012 a 2013 prozkoumávala důl, který se nachází 1 000 kilometrů od Wu-chanu. Vzorky byly odebírány v době, kdy byli horníci stále v nemocnici. „Naštěstí existuje podrobný popis léčby a diagnóz šesti horníků,“ uvedli vědci s odkazem na diplomovou práci z roku 2013. V anglické verzi je uvedeno, že virus je podobný respiračnímu onemocnění SARS a jeho pravděpodobným původcem je netopýr.

Diplomová práce uvádí, že horníci byli přijati s horečkou, suchým kašlem, bolestmi hlavy a končetin. Měli také velmi nízký tlak, syndrom akutní respirační tísně (ARDS) a velmi poškozený imunitní systém. Dokonce u dvou horníků byla zaznamenána tendence k trombóze. „Závažnost příznaků a úmrtnost souviseli s věkem,“ píše čínský lékař v diplomové práci.

Horníci byli testováni na HIV, horečku dengue a další onemocnění, ale všechny testy vyšly negativně. Během léčby museli být připojeni na ventilaci, dostávali steroidy, antivirotika a několika horníkům se ředila krev. Vzorky byly odeslány do institutu virologie, což podle čínského lékaře jen potvrdilo, že se jedná o závažné virové onemocnění. „Někteří horníci byli pozitivně testováni na koronaviry,“ píše.

Závěr ukázal, že zdrojem infekce je Rhinolophus sinicus, druh čínského netopýra. Čínský lékař závěrem své diplomové práce uvedl, že neznámý virus, který vede k těžkému zápalu plic, by mohl být jako SARS-CoV z čínského druhu netopýra. 

Latham a Wilsonová se domnívají, že z diplomové práce je zřejmé, že příznaky horníků se velmi podobají příznakům covid-19 a i zvolené léčebné postupy se neliší od současné doby. Uvedené příznaky navíc neodpovídají plísňové infekci. Vědci, kteří v roce 2012 nalezli RaTG13 v dolech, zjistili, že ve světě koronavirů zastupuje zvláštní pandemický potenciál, protože tato virová sekvence byla nalezena i u viru SARS a MERS.  

Podle vědců by prostá otázka původu viru měla být vyřešena prozkoumáním kompletních laboratorních záznamů o biologické bezpečnosti výzkumných pracovníků ve wuchanském institutu virologie. Podle Lathama a Wilsonové není konspirační teorií, že vir pochází z laboratoře, protože diplomová práce poskytla věrohodnou hypotézu. Vyzývají proto k nezávislému a transparentnímu vyšetřování.

Související

Dovoz a vývoz zboží

Evropa ztrácí trpělivost. Dává sbohem Trumpovi a obrací se k Asii. Má ale nová obchodní strategie šanci uspět?

Evropská unie je čím dál unavenější z obchodních výhrůžek Donalda Trumpa a hledá novou cestu, jak posílit partnerství s těmi, kdo respektují pravidla. Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen proto nově prosazuje užší spolupráci s obchodním blokem CPTPP (Komplexní a progresivní dohoda pro transpacifické partnerství), jehož členy jsou mimo jiné Japonsko, Austrálie, Kanada či Mexiko.

Více souvisejících

Čína věda nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry

Od nástupu Donalda Trumpa do druhého funkčního období se schůzky světových státníků v Oválné pracovně Bílého domu proměnily v nepředvídatelnou přehlídku, připomínající spíše televizní show než tradiční diplomacii. Poslední případy, kdy Trump veřejně napomenul ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a obvinil jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu z genocidy, zanechaly zahraniční lídry v nejistotě a v obavách, co mohou od amerického prezidenta očekávat.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Povodně v Texasu

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít

V centrálním Texasu pokračují rozsáhlé záchranné a pátrací operace poté, co oblast zasáhly ničivé bleskové povodně. Podle nejnovější bilance si katastrofa vyžádala už nejméně 67 obětí. Příčinou byla prudká dešťová smršť, která během pátku způsobila extrémní nárůst hladin řek – ty se od té doby vrátily téměř na normální úroveň, uvedla Národní agentura pro oceány a atmosféru (NOAA).

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis

Itálie, Francie a Německo se spojily v úsilí o zvýšení konkurenceschopnosti Evropské unie a plánují v příštích týdnech zaslat předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen společný dopis s konkrétními požadavky na posílení investic a podpory klíčových odvětví, zejména automobilového průmyslu. Informoval o tom v neděli deník La Repubblica.

před 6 hodinami

Prezident Trump

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům

Přestože prezident Donald Trump dlouhodobě prosazuje tvrdou imigrační politiku a odmítá nadnárodní spolupráci, v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale mění přístup. Kvůli přípravám na tuto největší sportovní událost světa jeho administrativa činí výjimky z politiky „America First“ a vytváří prostor pro příchod milionů fanoušků, sportovců a týmů z celého světa.

před 7 hodinami

Alergie, ilustrační foto

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli

Jarní a letní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy rekordní koncentrace pylu, které způsobily zdravotní potíže nejen u alergiků, ale i u lidí, kteří dosud žádnými reakcemi netrpěli. Podle nejnovější zprávy monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů, byly letošní hodnoty v některých oblastech natolik vysoké, že u části obyvatel vyvolaly příznaky senné rýmy, kašle, pálení očí či potíže s dýcháním.

před 8 hodinami

Donald Trump

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucí kritice kvůli svému postoji k válce na Ukrajině. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin po jejich telefonátu odpověděl nejmasivnějším útokem bezpilotních letounů a raket na ukrajinské území od počátku konfliktu, se zvedla vlna nevole vůči americkému váhání pomáhat napadené zemi. Podle komentáře Trumpovy oblíbené redakce New York Post je třeba jasně říct, kdo za válku nese odpovědnost — a že jím není Kyjev.

před 8 hodinami

AC Sparta Praha

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur

Do nadcházející sezóny 2025/26 nastoupí fotbalová Sparta už bez jednoho ze svých obránců Martina Vitíka. Tento dvaadvacetiletý reprezentant totiž téměř s jistotou míří do italské Boloni, která minulou sezónu skončila na deváté příčce Serie A a která ale zároveň ovládla Italský pohár. Pokud se potvrdí, že do sparťanské kasy za Martina Vitíka přistane téměř 15 milionů eur (v přepočtu zhruba 370 milionů korun), stane se z tohoto berounského rodáka nejdražší český fotbalový obránce v historii.

před 8 hodinami

Cyklistika, ilustrační fotografie.

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner

Je červenec a to pro sportovní svět znamená jednu jistotu. Tento měsíc se pojede opět další, tentokrát v pořadí již 112. ročník slavné cyklistické Tour de France. Na loňskou účast Jana Hirta, který byl loni prvním českým cyklistou na Tour po třech letech, totiž naváže svým startem na Staré dámě dvaadvacetiletý člen stáje Picnic PostNL a olomoucký rodák Pavel Bittner. Půjde pro něj o druhý závod Grand Tour, kterého se v kariéře zúčastní, jelikož už loni absolvoval Vueltu. V rámci Tour de France se ale představí poprvé.

před 9 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány

Centrální Texas zasáhly ničivé povodně, které si podle nedělní bilance vyžádaly nejméně 51 životů. Záchranné týmy dál pátrají po 27 pohřešovaných dětech, které se ztratily z křesťanského dívčího tábora Camp Mystic v okrese Kerr. Tábor leží u řeky Guadalupe, která během dvou hodin stoupla o více než šest metrů – právě v noci před svátkem 4. července.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Koalice ochotných

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny

Spojené království uspořádá ve čtvrtek klíčové jednání „koalice ochotných“, volného uskupení západních států poskytujících pomoc Ukrajině. Summit se uskuteční na okraj britsko-francouzského setkání a iniciativu vedou francouzský prezident Emmanuel Macron a nový britský premiér Keir Starmer.

před 13 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?

Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.

před 14 hodinami

včera

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

včera

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

včera

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

včera

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

včera

Texas zasáhly ničivé bleskové záplavy. Desítky mrtvých a pohřešovaných

Centrální část Texasu zasáhly ničivé bleskové záplavy, které si v okrese Kerr vyžádaly nejméně 24 lidských životů. Po celý pátek a noc na sobotu pokračují záchranné práce ve snaze najít další pohřešované osoby, které voda buď uvěznila, nebo smetla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy