Vyvracíme fake news: Mohou vás roušky udusit? Internetem se šíří další dezinformace

Sociálními sítěmi koluje další fake news týkající se nového typu koronaviru. Dezinformační zprávy tvrdí, že nošení roušek může způsobit vážné zdravotní komplikace, protože přes roušky se do těla dostává méně kyslíku. Je sice známo, že roušky mohou jisté zdravotní obtíže způsobit, rozhodně ale ne tohoto rázu.

Prakticky po celou dobu trvání pandemie se kolem roušek točí vyhrocené debaty. Odpůrci tvrdí, že před koronaviry nechrání, a za určitých okolností mají z části pravdu. Už dříve totiž například Světová zdravotnická organizace varovala, že nesprávné nošení a sundávání roušek může více uškodit než pomoci.

Jiné studie ale prokázaly, že jakákoliv ochrana obličeje je lepší než žádná. Nejvíce pochopitelně fungují lékařské roušky a respirátory těch nejvyšších tříd, stejně jako roušky z nanovláken.

Pro mnoho lidí je ale každodenní ochrany obličeje něčím novým a nepřirozeným a ani lékaři se ve většině případů zatím nesetkali s takovou nutností jejich nošení. To spěje k tomu, že kůže pod rouškou trpí, a může začít bolet, svědět nebo se objevit vyrážka či jiné kožní projevy.

To potvrzuje například Adam Friedman, profesor a prozatímní vedoucí katedry dermatologie na Univerzitě George Washingtona pro server Washington Post.

Kůže podrážděná v důsledku nošení osobního ochranného vybavení je rizikem důvěrně známým všem zdravotníkům pracujícím v prostředí, kde je nutné mít pod kontrolou šíření infekcí. A nyní se s ním seznámili i mnozí lidé, kteří nosí ochrannou roušku na veřejnosti a často si myjí ruce. Friedman si několikrát denně natírá obličej zvlhčujícím krémem, aby snížil tření mezi kůží a maskou - a toto opatření doporučuje všem.

Kůže, která je největším orgánem těla, nás chrání před okolním prostředím, ale může se poškodit, připomněla Dawn Davisová, dermatoložka z Kliniky Mayo. "Kůže je velmi aktivním orgánem, stejně jako ostatní orgány v těle," uvedla. "Na rozdíl od mnoha jiných orgánů se neustále regeneruje a vytváří vlastní zvlhčující prostředky. Naše kůže je každý den velmi zaneprázdněná, aniž bychom si to uvědomovali."

Nadměrnou zátěž příliš často myté anebo pod maskou namáhané kůže přirovnala k nohám, které obujeme do špatně padnoucích nebo příliš těsných bot. "V takovém případě kůže vyrovnává zátěž tvorbou puchýřů," řekla Davisová. "Rozdíl mezi nohou a rukou nebo tváří je v tom, že kůže na nohou je mnohem silnější než kůže na hřbetě rukou nebo na obličeji, kde nemá přirozený mechanismus k tvorbě puchýřů. Reaguje proto podrážděním, suchostí a dermatitidou," dodala.

Mohou mít roušky vážnější následky?

To, že roušky mohou způsobovat kožní problémy, není překvapivé. Většinou jsou ale drobného rázu a za nějakou dobu tyto problémy zmizí. Internetem ale koluje i mnohem závažnější informace. Ta tvrdí, že roušky mohou být dokonce extrémně nebezpečné.

"Dlouhodobé používání masek způsobuje nedostatek kyslíku v krvi, což představuje extrémně zdravotní riziko," tvrdí například článek na serveru biosferaklub.info. Na konci článku je uvedeno, že ho napsal Russel Blaylock, uznávaný neurochirurg, lékař, autor a lektor. Ve skutečnosti mu ale podle agentury AFP vypršela lékařská licence například v amerických státech Mississippi, Severní Karolína či Jižní Karolína.

Samotný článek sdílely tisíce lidí a internetem kolují i jeho různé výtažky či překlady v různých jazycích. Podle dezinformačního článku může nošení roušek a zejména masek typu N95 způsobit bolesti hlavy, narušení správné funkce plic, nebo snížení imunity.

Je pravdou, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) masky N95 nedoporučuje pro běžné nošení, připomněla agentura AFP. Podle Shelley Payneové, ředitelky LaMontagneova centra infekčních nemocí při Texaské univerzitě v Austinu, ale správně nasazená rouška či maska vždy umožňují volné a bezproblémové dýchání.

Důvod, proč se respirátory vyšších tříd nedoporučuje nosit, je přitom mnohem prozaičtější. Nemá nic společného s konspiracemi ohledně nemožnosti dýchání. Je to proto, že jsou nejúčinnější a jejich nošení veřejností je zbytečné. Jak upozorňuje CDC, lidé by je měli přenechat zdravotníkům.

Univerzitní profesor a šéf krizového štábu Jonathan Karn pro agenturu AFP uvedl: "I když jste bezpříznakoví, měli byste nosit roušku. A jelikož se nedá s jistotou říci, zda jste či nejste nakaženi, všichni bychom měli nosit roušku."

Jeden z předních odborníků na koronaviry, mikrobiolog a profesor na Hongkongské univerzitě Jüan Kuo-jung zase pro změnu tvrdí: "Je zcela zřejmé, že účinek roušek u infikovaných, zejména pokud jsou asymptomatičtí, je mnohem důležitější, než cokoliv jiného." Ani on nevidí důvod, proč roušky nenosit. Nebyl zatím ani zmapován jediný případ, kdy by nošení roušky u někoho vyvolalo vážné zdravotní obtíže.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news fake news Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

před 2 hodinami

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

před 3 hodinami

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

před 5 hodinami

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

před 6 hodinami

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

před 6 hodinami

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

před 8 hodinami

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

před 10 hodinami

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

před 11 hodinami

Počasí

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

včera

včera

Armáda Indie

Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem

Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.

včera

včera

včera

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS

Poté, co před pár dny hokejový Boston po konci v letošní sezóně NHL oznámil, že povoluje možnost reprezentovat na nadcházejícím hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku mimo jiné i českým legionářům Jakubu Laukovi a především největší české hvězdě a opoře národního týmu Davidu Pastrňákovi, bylo více než pravděpodobné, že se Pastrňák skutečně stane součástí národní týmu. V pondělí potvrdil svou účast generálnímu manažerovi reprezentace Jiřímu Šlégrovi.

Zdroj: David Holub

Další zprávy