Proč jsou někteří lidé citlivější na bolest? Vysvětlení hledejme u neandrtálců

Mezi pozůstatky lidských genomů rozprostřených po celém světě můžeme najít i ty, jejichž původ sahá až do období neandrtálců, z nichž některé dokážou svého nositele učinit méně odolným vůči nemocem tím, že mu sníží práh bolesti. I tak ale není důvod k obavám, protože podle vědeckých odhadů tyto geny zdědilo ani ne procento lidí.

Evoluční genetici se zabývali genetickou variací neandrtálské DNA a jejím možným vlivem na nervovou soustavu, pokud jde například o impulsy, reflexy a reakce na jiné vnější podněty. Zde právě došli k závěru, že zkoumaný gen způsobuje větší náchylnost vůči bolesti. Informoval o tom server Science Alert.

Podle analýzy databáze půl milionu současných britských genomů by cca 0,4 % lidí mohli mít v sobě zmutovanou kopii tohoto primitivního genu. Právě ti by také mohli mít nižší práh bolesti, a tím pádem i těžší průběh nemocí, než je tomu v případě průměrných Britů.

Jedná se o druh vědecké práce, s níž lidstvo mohlo začít až s nástupem moderní technologie, která umožňuje podrobnější zkoumání pozůstatků neandrtálských DNA.

Expertům se podařilo při bližším zkoumání genu objevit protein s názvem Nav1.7, který popisují studie Svante Pääby z Max Planck Institute for Evolutionary Antrophology v Lipsku a Huga Zeberga z Institutu Karolinska ve Stockholmu, a který je odpovědný za vyvolávání bolesti.

Nav1.7, který se nachází v membráně nervových buněk, funguje jako jakési pomyslné vstupní dveře pro sodík, což pak následně hraje zásadní roli při spouštění reakcí lidského organismu na vnější podněty, kterým se říká bolest.

Kdyby tomu tak nebylo, vůbec bychom necítili bolest a cítili se komfortněji, ale zároveň bychom hůře předcházeli různým úrazům. Různé variace zmiňované látky se ale chovají velmi zvláštně a vyvolávají reakci i v případech, kdy tomu není tak úplně zapotřebí. 

Navzdory náznakům, že neandrtálská forma Nav1.7 mohla mít za následek nižší práh bolestivosti, nemůžeme jednoduše konstatovat, že lidé, kteří více prožívají různá poranění a nemoci, nepřehánějí, jelikož pouze zdědili méně kvalitní geny. Vše potřebuje ještě podrobnější výzkum, aby se mohly dělat takové závěry.

Související

DNA

Historický zvrat nejen v boji s koronavirem. Profesor oslavuje příchod vakcíny

NÁZOR - Začátkem srpna jsem se zapsal na klinické testy vakcíny proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech, které právě ohlásily její velmi slibné výsledky, přiznává Walter Isaacson v komentáři pro server Washington Post. Profesor historie z Tulane University dodává, že jde o zcela nový typ RNA vakcíny, který dosud nebyl použit.

Více souvisejících

genetika věda bolest

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy