Proč jsou někteří lidé citlivější na bolest? Vysvětlení hledejme u neandrtálců

Mezi pozůstatky lidských genomů rozprostřených po celém světě můžeme najít i ty, jejichž původ sahá až do období neandrtálců, z nichž některé dokážou svého nositele učinit méně odolným vůči nemocem tím, že mu sníží práh bolesti. I tak ale není důvod k obavám, protože podle vědeckých odhadů tyto geny zdědilo ani ne procento lidí.

Evoluční genetici se zabývali genetickou variací neandrtálské DNA a jejím možným vlivem na nervovou soustavu, pokud jde například o impulsy, reflexy a reakce na jiné vnější podněty. Zde právě došli k závěru, že zkoumaný gen způsobuje větší náchylnost vůči bolesti. Informoval o tom server Science Alert.

Podle analýzy databáze půl milionu současných britských genomů by cca 0,4 % lidí mohli mít v sobě zmutovanou kopii tohoto primitivního genu. Právě ti by také mohli mít nižší práh bolesti, a tím pádem i těžší průběh nemocí, než je tomu v případě průměrných Britů.

Jedná se o druh vědecké práce, s níž lidstvo mohlo začít až s nástupem moderní technologie, která umožňuje podrobnější zkoumání pozůstatků neandrtálských DNA.

Expertům se podařilo při bližším zkoumání genu objevit protein s názvem Nav1.7, který popisují studie Svante Pääby z Max Planck Institute for Evolutionary Antrophology v Lipsku a Huga Zeberga z Institutu Karolinska ve Stockholmu, a který je odpovědný za vyvolávání bolesti.

Nav1.7, který se nachází v membráně nervových buněk, funguje jako jakési pomyslné vstupní dveře pro sodík, což pak následně hraje zásadní roli při spouštění reakcí lidského organismu na vnější podněty, kterým se říká bolest.

Kdyby tomu tak nebylo, vůbec bychom necítili bolest a cítili se komfortněji, ale zároveň bychom hůře předcházeli různým úrazům. Různé variace zmiňované látky se ale chovají velmi zvláštně a vyvolávají reakci i v případech, kdy tomu není tak úplně zapotřebí. 

Navzdory náznakům, že neandrtálská forma Nav1.7 mohla mít za následek nižší práh bolestivosti, nemůžeme jednoduše konstatovat, že lidé, kteří více prožívají různá poranění a nemoci, nepřehánějí, jelikož pouze zdědili méně kvalitní geny. Vše potřebuje ještě podrobnější výzkum, aby se mohly dělat takové závěry.

Související

DNA

Historický zvrat nejen v boji s koronavirem. Profesor oslavuje příchod vakcíny

NÁZOR - Začátkem srpna jsem se zapsal na klinické testy vakcíny proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech, které právě ohlásily její velmi slibné výsledky, přiznává Walter Isaacson v komentáři pro server Washington Post. Profesor historie z Tulane University dodává, že jde o zcela nový typ RNA vakcíny, který dosud nebyl použit.

Více souvisejících

genetika věda bolest

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy