Po celém světě se kvůli celosvětové pandemii covid-19 rušily kulturní akce jako koncerty, festivaly nebo i divadla. Hudebníci i herci pocítili tvrdý dopad pandemie a kvůli obavám potenciálně vysokého rizika přenosu viru byl zábavní průmysl pozastaven. S novou studií však svitla naděje, že se hudební tvůrci budou moci vrátit zpět na jeviště, ale pouze v komornějším stylu.
Společné zpívání v uzavřeném prostoru se ukázalo jako vysoce rizikové, když při zkoušce pěveckého sboru v americkém státě Washington dne 10. března došlo po necelých třech hodinách od jediného člověka k nákaze 52 členů sboru a do tří týdnů dva zemřeli. Ukázalo se, že virové kapénky se kvůli hlasitému zpívání dostávají do širokého okolí a jsou vysoce nakažlivé. V České republice na Frýdecko-Místecku podle hygieniků se začátkem srpna nakazilo 23 členů pěveckého sboru a ti následně nakazili své příbuzné.
Britská studie tvrdí, že zpívat můžeme, ale pouze potichu. Vědci požádali 25 profesionálních zpěváků, aby nejen zpívali, ale také mluvili a kašlali do speciálně vytvořených trychtýřů, které zachytávaly nejen velké kapénky, ale také aerosol. Výsledky studie ukázaly, že pokud zpěváci snížili hlasitost zpěvu, vyprodukovali přibližně stejné množství aerosolu jako při běžném mluvení. „Ať už jde o zpívání nebo mluvení je to především o hlasitosti,“ řekl autor výzkumu Jonathan Reid, který dodal, že snížením intenzity zpěvu se podle zjištěných výsledků opravdu snižuje i riziko přenosu covid-19.
Spoluautor studie Declan Costello poznamenal, že hlasitost je jedním z hlavních faktorů rizika přenosu, ale také hraje roli prostor a vzduchotechnika. Podle Guardian to znamená, že hudební produkce v katedrále by mohla znamenat menší riziko přenosu než křik v přeplněné hospodě, a to i když by se mohlo zdát, že lidé mluví nebo zpívají stejnou hlasitostí.
„Je to pěkná studie, ale neukazuje přesnou dynamiku nákazy celého sboru a potřebujeme další výzkum, aby bylo možné skutečně posoudit riziko tak velkého objemu synchronizovaného zpívání,“ míní virolog a odborník na respirační onemocnění Julian Tang, který se výzkumu nezúčastnil. Výzkum nezkoumal, kolik viru je obsaženo v aerosolu a ani skutečné riziko přenosu pomocí aerosolu produkovaného zpěváky. Výzkum byl zohledněn při vydávání nových pokynů ve Velké Británii 15. srpna s podporou ministerstva pro digitální, kulturní, mediální a sportovní činnost.
„Vím, že zpěv je pro mnoho lidí vášní a zábavou a jsem si jistý, že mnoho z nich se ke mně připojí, aby přivítali výsledky této důležité studie. Nyní jsme na základě spolupráce s odborníky v oblasti veřejného zdraví aktualizovali naše pokyny, aby se lidé mohli bezpečně vrátit k této vášni,“ uvedl britský ministr kultury Oliver Dowden.
Související
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
Český slavík podle scénáře. Jména vítězů se ani letos nezměnila
Hudba , hudební festival , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě