AfD si po volbách zajistila post nejsilnější opoziční strany. A začala s tím nakládat po svém

Po posledních německých volbách, ve kterých krajně pravicová strana AfD získala 20 % hlasů, má nyní mnohem větší prostor. Chystá se ho využít k tomu, aby se stala největší opoziční silou. Díky této pozici může strana útočit na novou vládu. K tomu může použít nově nabyté výhody svého postu, mimo jiné na příklad právo na první odpověď po projevu kancléře v parlamentu.

„Zdvojnásobili jsme se (volební zisk, pozn. red.). To je vlastně pořádné vítězství,“ řekl Bernd Baumann, člen parlamentního vedení AfD, serveru Politico. „Díky tomu máme nyní úplně jinou politickou sílu“.

S dvojnásobným časem na projevy v parlamentu se AfD pravděpodobně zaměří na protiimigrační sentiment, široce rozšířenou nespokojenost se slabou ekonomikou a strach z eskalace války na Ukrajině. Odborníci říkají, že tato role bude odpovídat silným stránkám AfD.

„Veřejná aréna by měla být plénum, a tam jsou strany jako AfD velmi silné a viditelné,“ řekl Michael Kolkmann, profesor politologie na Univerzitě v Halle, který studuje německý parlamentní systém. „Pokud se podíváte na projevy, většina z nich není ani zaměřena na kolegy z jiných politických stran, ale jsou to projevy, které mají za cíl vytvořit obsah pro TikTok nebo Instagram.“

AfD si roli největší opoziční strany už jednou vyzkoušela – po volbách v roce 2017. Strana ovšem tenkrát byla spíše slabá a vládní koalice silná, což už nyní neplatí – strana AfD je silná a vládní koalice teprve vzniká.

Jedním z témat, které bude viset nad příštím Bundestagem, je to, jak se konzervativci postaví k přísné „ochranné zdi“ kolem krajní pravice. Zatímco Merz slíbil, že nebude vytvářet koalici s AfD, před volbami vyvolal bouři pokusem o prosazení několika imigračních opatření s podporou AfD, čímž oslabil poválečnou karanténu krajní pravice.

Merzova strana CDU ovšem cílí na jiného koaličního partnera – SPD Olafa Scholze. To činí spolupráci s AfD nemožnou, a právě toto může AfD využít jako argument k vykreslení Merze jako někoho, kdo se více zajímá o vládnutí s levicí a udržení ochranné zdi než o skutečné tvrdé potírání migrace.

„Buď poruší své slovo, nebo se k nám vrátí. Jsme vždy připraveni podpořit rozumné návrhy,“ řekl Baumann. „Tlak bude tak velký, že dříve nebo později se k nám vrátí. Nebo to rozdělí konzervativce.“

Více hlasů ale neznamená pouze větší prostor, ale také více peněz. V roce 2024 obdržela AfD asi 10 milionů eur ze státního financování, ale po zdvojnásobení svého volebního podílu a zvýšení počtu členů (na přibližně 50 000 na konci loňského roku) může AfD očekávat finanční vítr.

Strana má nyní také větší vliv na parlamentní výbory a možnost předkládat více návrhů. Předsedové výborů jsou rozdělováni podle síly stran, přičemž největší opoziční síla tradičně předsedá rozpočtovému výboru země, který vyjednává a schvaluje vládní rozpočet. AfD se však může zajímat také o vedení výboru pro domácí záležitosti, který má na starosti vnitrostátní bezpečnost.

Před volbami se její političtí protivníci obávali, že AfD bude tak silná, že její poslanci usednou do parlamentního kontrolního výboru, který přijímá zprávy od německých zpravodajských služeb. Roderich Kiesewetter, který je členem tohoto výboru za Merzovy konzervativce, řekl, že se obává, že práce skupiny bude „oslabená“, pokud se po volbách do výboru dostanou poslanci AfD.

„V takovém případě už nebudeme slyšet mnoho od tajných služeb. Protože není problém pouze v pravicovém extremismu, který AfD představuje, ale také v jejích vazbách na Čínu a Rusko. A zpravodajské služby budou s tímto velmi opatrné, protože naši zahraniční partneři nebudou chtít, aby informace plynuly k AfD.“.

Poslanci AfD pravděpodobně tuto možnost mít ale nebudou. Členové výboru musí být zvoleni parlamentní většinou.

Katja Hoyer, německo-britská historička pro server The Guardian říká, že AfD může mít ještě jeden cíl, a to sice rozbití takzvané „protipožární (či ochranné) zdi“. „Po druhé světové válce konzervativci přísahali, že nikdy nesmí existovat úspěšná strana napravo od nich. Dnes je zřejmé, že se jim toto ambiciózní cíle nepodařilo dosáhnout. Antiimigrační AfD zdvojnásobila svou podporu z roku 2021, skončila druhá s přibližně pětinovým podílem na hlasování.“

Tarik Abou-Chadi, německý politolog, dodává: „Především dramatický volební úspěch krajní pravice AfD, která téměř zdvojnásobila svůj podíl hlasů a získala více než 20 % hlasů. AfD masivně těžila z toho, že imigrace byla dominantní otázkou kampaně. V posledních letech téměř všechny ostatní strany posunuly svou politiku imigrace více doprava. Jak víme z rozsáhlého výzkumu tohoto fenoménu, takové přizpůsobení normalizuje a legitimizuje krajní pravici.“

Související

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

Více souvisejících

Německo Alternativa pro Německo (AfD)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

před 2 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

před 6 hodinami

umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

před 7 hodinami

Evropská unie

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA

Evropská unie oficiálně oznámila, že na 90 dní pozastavuje zavedení plánovaných odvetných cel vůči Spojeným státům, které měly reagovat na americká cla na dovoz oceli, hliníku a automobilů. Reaguje tím na včerejší překvapivé rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa odložit zavedení tzv. recipročních cel rovněž o 90 dní.

před 8 hodinami

Zadržený čínský občan

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi

Ukrajinská armáda před několika dny oznámila, že zajala dva čínské občany bojující na straně ruské armády. Z války na Ukrajině se tak stále zřetelněji stává konflikt s globálním přesahem – a se stále větším počtem padlých, kteří nemají ani ruský, ani ukrajinský pas. Zatímco Rusko verbuje zahraniční bojovníky prostřednictvím slibů, klamání a někdy i donucení, Ukrajina sází na dobrovolnickou legii a transparentní výcvik. Motivace, status i rizika těchto zahraničních účastníků se ale zásadně liší.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ilustrační foto

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

před 11 hodinami

Paul Salem

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem

Americký prezident Donald Trump oznámil zahájení nového kola jednání mezi Spojenými státy a Íránem, které odstartuje v sobotu a bude se týkat citlivého tématu – íránského jaderného programu. Přestože jde o důležitý diplomatický krok, vyhlídky na skutečný průlom zůstávají podle odborníků mizivé. Paul Salem z Middle East Institute pro EuroZprávy.cz varoval, že pokud dialog selže, mohou Spojené státy společně s Izraelem dojít k závěru, že jedinou cestou, jak přimět Írán k návratu k jednání, je vojenský zásah.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Šanghaj

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích

Obchodní konflikt mezi dvěma největšími ekonomikami světa, Spojenými státy americkými a Čínou, znovu nabírá na obrátkách. Prezident Donald Trump sice ve středu oznámil tříměsíční pauzu v zavádění nových cel na většinu zemí, ale s výjimkou Číny. Ta se ve čtvrtek odvetně rozhodla uvalit nové clo na všechny americké dovozy, čímž vzniká riziko dlouhodobého a hluboce narušujícího ekonomického střetu.

před 13 hodinami

včera

včera

včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat

Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy