Po posledních německých volbách, ve kterých krajně pravicová strana AfD získala 20 % hlasů, má nyní mnohem větší prostor. Chystá se ho využít k tomu, aby se stala největší opoziční silou. Díky této pozici může strana útočit na novou vládu. K tomu může použít nově nabyté výhody svého postu, mimo jiné na příklad právo na první odpověď po projevu kancléře v parlamentu.
„Zdvojnásobili jsme se (volební zisk, pozn. red.). To je vlastně pořádné vítězství,“ řekl Bernd Baumann, člen parlamentního vedení AfD, serveru Politico. „Díky tomu máme nyní úplně jinou politickou sílu“.
S dvojnásobným časem na projevy v parlamentu se AfD pravděpodobně zaměří na protiimigrační sentiment, široce rozšířenou nespokojenost se slabou ekonomikou a strach z eskalace války na Ukrajině. Odborníci říkají, že tato role bude odpovídat silným stránkám AfD.
„Veřejná aréna by měla být plénum, a tam jsou strany jako AfD velmi silné a viditelné,“ řekl Michael Kolkmann, profesor politologie na Univerzitě v Halle, který studuje německý parlamentní systém. „Pokud se podíváte na projevy, většina z nich není ani zaměřena na kolegy z jiných politických stran, ale jsou to projevy, které mají za cíl vytvořit obsah pro TikTok nebo Instagram.“
AfD si roli největší opoziční strany už jednou vyzkoušela – po volbách v roce 2017. Strana ovšem tenkrát byla spíše slabá a vládní koalice silná, což už nyní neplatí – strana AfD je silná a vládní koalice teprve vzniká.
Jedním z témat, které bude viset nad příštím Bundestagem, je to, jak se konzervativci postaví k přísné „ochranné zdi“ kolem krajní pravice. Zatímco Merz slíbil, že nebude vytvářet koalici s AfD, před volbami vyvolal bouři pokusem o prosazení několika imigračních opatření s podporou AfD, čímž oslabil poválečnou karanténu krajní pravice.
Merzova strana CDU ovšem cílí na jiného koaličního partnera – SPD Olafa Scholze. To činí spolupráci s AfD nemožnou, a právě toto může AfD využít jako argument k vykreslení Merze jako někoho, kdo se více zajímá o vládnutí s levicí a udržení ochranné zdi než o skutečné tvrdé potírání migrace.
„Buď poruší své slovo, nebo se k nám vrátí. Jsme vždy připraveni podpořit rozumné návrhy,“ řekl Baumann. „Tlak bude tak velký, že dříve nebo později se k nám vrátí. Nebo to rozdělí konzervativce.“
Více hlasů ale neznamená pouze větší prostor, ale také více peněz. V roce 2024 obdržela AfD asi 10 milionů eur ze státního financování, ale po zdvojnásobení svého volebního podílu a zvýšení počtu členů (na přibližně 50 000 na konci loňského roku) může AfD očekávat finanční vítr.
Strana má nyní také větší vliv na parlamentní výbory a možnost předkládat více návrhů. Předsedové výborů jsou rozdělováni podle síly stran, přičemž největší opoziční síla tradičně předsedá rozpočtovému výboru země, který vyjednává a schvaluje vládní rozpočet. AfD se však může zajímat také o vedení výboru pro domácí záležitosti, který má na starosti vnitrostátní bezpečnost.
Před volbami se její političtí protivníci obávali, že AfD bude tak silná, že její poslanci usednou do parlamentního kontrolního výboru, který přijímá zprávy od německých zpravodajských služeb. Roderich Kiesewetter, který je členem tohoto výboru za Merzovy konzervativce, řekl, že se obává, že práce skupiny bude „oslabená“, pokud se po volbách do výboru dostanou poslanci AfD.
„V takovém případě už nebudeme slyšet mnoho od tajných služeb. Protože není problém pouze v pravicovém extremismu, který AfD představuje, ale také v jejích vazbách na Čínu a Rusko. A zpravodajské služby budou s tímto velmi opatrné, protože naši zahraniční partneři nebudou chtít, aby informace plynuly k AfD.“.
Poslanci AfD pravděpodobně tuto možnost mít ale nebudou. Členové výboru musí být zvoleni parlamentní většinou.
Katja Hoyer, německo-britská historička pro server The Guardian říká, že AfD může mít ještě jeden cíl, a to sice rozbití takzvané „protipožární (či ochranné) zdi“. „Po druhé světové válce konzervativci přísahali, že nikdy nesmí existovat úspěšná strana napravo od nich. Dnes je zřejmé, že se jim toto ambiciózní cíle nepodařilo dosáhnout. Antiimigrační AfD zdvojnásobila svou podporu z roku 2021, skončila druhá s přibližně pětinovým podílem na hlasování.“
Tarik Abou-Chadi, německý politolog, dodává: „Především dramatický volební úspěch krajní pravice AfD, která téměř zdvojnásobila svůj podíl hlasů a získala více než 20 % hlasů. AfD masivně těžila z toho, že imigrace byla dominantní otázkou kampaně. V posledních letech téměř všechny ostatní strany posunuly svou politiku imigrace více doprava. Jak víme z rozsáhlého výzkumu tohoto fenoménu, takové přizpůsobení normalizuje a legitimizuje krajní pravici.“
Související

Německo činí historický vojenský krok, chce své jednotky přímo u ruských hranic

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
Německo , Alternativa pro Německo (AfD)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1
před 2 hodinami

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát
před 3 hodinami

Otevírací doba na Velikonoce: Jak budou mít obchody otevřeno?
před 4 hodinami

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem
před 5 hodinami

Německo činí historický vojenský krok, chce své jednotky přímo u ruských hranic
před 5 hodinami

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci
před 6 hodinami

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí
před 7 hodinami

EU pozastavuje odvetná cla vůči USA
před 8 hodinami

Číňané nejsou ten největší problém. Ten leží ve způsobu, jakým ruská armáda rekrutuje lidi
před 9 hodinami

Americká demokracie nad propastí? Brzy se můžeme klanět králi Trumpovi, varuje Sanders
před 10 hodinami

Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?
před 10 hodinami

Kriminalisté zasahují v Pardubicích kvůli podezření na manipulace s veřejnými zakázkami
před 11 hodinami

Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí
před 11 hodinami

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
před 11 hodinami

Zahraniční vojáci na Ukrajině? Kyjev představil plán na mírovou misi, USA mlčí
před 12 hodinami

Proč Čína Trumpovi neustoupí? Nemá důvod, USA drží v kleštích
před 13 hodinami

Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera
Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
Změny v celní politice oznámil ve středu americký prezident Donald Trump. Zatímco na Čínu uvalil ještě vyšší cla ve výši 125 procent, více než sedmi desítkám zemí, které projevily ochotu jednat, snížil cla na 10 procent na následujících 90 dní.
Zdroj: Lucie Podzimková