Afghánky v Kábulu protestovaly proti zákazu vysokoškolského vzdělání

Proti zákazu univerzitního vzdělání, které v úterý vydalo islamistické hnutí Tálibán, dnes protestovaly desítky lidí v Džalálábádu před druhou největší univerzitou v Afghánistánu, uvedl list The Guardian. Několik žen dnes proti nařízení podle BBC protestovalo také v Kábulu. Rozhodnutí, kterým hnutí omezilo jednu z posledních svobod, které afghánské ženy v zemi doposud měly, odsoudily OSN, Spojené státy, Británie i další země. Afghánky mají v zemi v současnosti přístup pouze k základnímu vzdělání.

Několik desítek žen a mužů dnes protestovalo před Nangarhárskou univerzitou v Džalálábádu proti rozhodnutí Tálibánu zakázat afghánským ženám univerzitní studium. Ženy proti nařízení demonstrovaly také v Kábulu, tam ale podle BBC představitelé Tálibánu shromáždění rychle rozehnali. Na sociálních sítích lidé sdíleli hesla jako "Stůjte na straně afghánských žen" nebo "Vzdělání je naše právo". Od loňského srpna, kdy Tálibán v zemi převzal moc a začal práva a svobody žen postupně omezovat se protestů žen a dívek za právo na vzdělání uskutečnilo již několik.

"Afghánistán je pro ženy jako klec," uvedla tamní akademička a aktivistka Humaíra Kadíríová, která žije ve Spojených státech. Dodala, že v afghánském veřejném prostoru nyní pro ženy nezbývá místo. Nejenže mají přistup pouze k základnímu vzdělání, ale nemohou ani do parků, lázní či tělocvičen a jsou vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě.

"Jak na to mohu reagovat? Věřila jsem, že se budu moci vzdělávat a změnit tak svou budoucnost, ale oni (Tálibán) tuhle naději zničili," řekla BBC jedna ze studentek Kábulské univerzity. Členové islamistického hnutí Tálibán dnes podle několika agentur střežili vstup do univerzitních areálů v afghánských městech a odmítali dovnitř vpustit studentky. Mnohé z nich podle BBC odcházely s pláčem.

Prosazený zákaz poukazuje na vítězství fundamentalistické frakce Tálibánu. Mnoho členů hnutí z měst jako Kábul chtělo, aby dívky starší 12 let měly ke vzdělání přístup. Současný vůdce hnutí Hajbatulláh Achúndzáda ale tímto krokem definitivně prosadil názor, že moderní vzdělání je z hlediska islámu špatné, obzvlášť pro ženy a dívky.

Podle Navídy Churásaníové, jedné z mála afghánských odbornic na islám, nařízení hodnoty islámu popírá a nemá v něm místo. Islám podle Churásaníové, která v současnosti žije v Kanadě, nařizuje vzdělání jak mužům, tak ženám. Tento názor s ní sdílí i nejmenovaný imám, který žije v Afghánistánu. BBC potvrdil, že v islámu by měli mít přístup ke vzdělání muži i ženy.

Nařízení nepochybně zkomplikuje snahy vlády Tálibánu o mezinárodní uznání a zrušení sankcí, které tvrdě dopadají na afghánskou ekonomiku. Hnutí Tálibán se navíc v posledních týdnech vrátilo k praktikám obvyklým v 90. letech, kdy byly běžné veřejné popravy, bičování a kamenování odsouzených.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy