Proti zákazu univerzitního vzdělání, které v úterý vydalo islamistické hnutí Tálibán, dnes protestovaly desítky lidí v Džalálábádu před druhou největší univerzitou v Afghánistánu, uvedl list The Guardian. Několik žen dnes proti nařízení podle BBC protestovalo také v Kábulu. Rozhodnutí, kterým hnutí omezilo jednu z posledních svobod, které afghánské ženy v zemi doposud měly, odsoudily OSN, Spojené státy, Británie i další země. Afghánky mají v zemi v současnosti přístup pouze k základnímu vzdělání.
Několik desítek žen a mužů dnes protestovalo před Nangarhárskou univerzitou v Džalálábádu proti rozhodnutí Tálibánu zakázat afghánským ženám univerzitní studium. Ženy proti nařízení demonstrovaly také v Kábulu, tam ale podle BBC představitelé Tálibánu shromáždění rychle rozehnali. Na sociálních sítích lidé sdíleli hesla jako "Stůjte na straně afghánských žen" nebo "Vzdělání je naše právo". Od loňského srpna, kdy Tálibán v zemi převzal moc a začal práva a svobody žen postupně omezovat se protestů žen a dívek za právo na vzdělání uskutečnilo již několik.
"Afghánistán je pro ženy jako klec," uvedla tamní akademička a aktivistka Humaíra Kadíríová, která žije ve Spojených státech. Dodala, že v afghánském veřejném prostoru nyní pro ženy nezbývá místo. Nejenže mají přistup pouze k základnímu vzdělání, ale nemohou ani do parků, lázní či tělocvičen a jsou vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě.
"Jak na to mohu reagovat? Věřila jsem, že se budu moci vzdělávat a změnit tak svou budoucnost, ale oni (Tálibán) tuhle naději zničili," řekla BBC jedna ze studentek Kábulské univerzity. Členové islamistického hnutí Tálibán dnes podle několika agentur střežili vstup do univerzitních areálů v afghánských městech a odmítali dovnitř vpustit studentky. Mnohé z nich podle BBC odcházely s pláčem.
Prosazený zákaz poukazuje na vítězství fundamentalistické frakce Tálibánu. Mnoho členů hnutí z měst jako Kábul chtělo, aby dívky starší 12 let měly ke vzdělání přístup. Současný vůdce hnutí Hajbatulláh Achúndzáda ale tímto krokem definitivně prosadil názor, že moderní vzdělání je z hlediska islámu špatné, obzvlášť pro ženy a dívky.
Podle Navídy Churásaníové, jedné z mála afghánských odbornic na islám, nařízení hodnoty islámu popírá a nemá v něm místo. Islám podle Churásaníové, která v současnosti žije v Kanadě, nařizuje vzdělání jak mužům, tak ženám. Tento názor s ní sdílí i nejmenovaný imám, který žije v Afghánistánu. BBC potvrdil, že v islámu by měli mít přístup ke vzdělání muži i ženy.
Nařízení nepochybně zkomplikuje snahy vlády Tálibánu o mezinárodní uznání a zrušení sankcí, které tvrdě dopadají na afghánskou ekonomiku. Hnutí Tálibán se navíc v posledních týdnech vrátilo k praktikám obvyklým v 90. letech, kdy byly běžné veřejné popravy, bičování a kamenování odsouzených.
Související
Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety
Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Válka v Evropě do deseti let? Západ se jí obává, Rusko se na ni chystá
před 1 hodinou
Trump: Umožnit Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu je hloupé. Německo chce hrát klíčovou roli v příměří
před 1 hodinou
Ukrajinci v Moskvě zabili ruského generála Kirillova
před 2 hodinami
Policie vyšetřuje výbuch ve Znojmě. Neštěstím se zabývají i hasiči
před 2 hodinami
Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného
před 4 hodinami
Počasí se o víkendu citelně ochladí, ukazuje předpověď
včera
Nad USA se objevují záhadné objekty, podle úřadů drony. Komu patří nikdo neví, lidé je chtějí sestřelit
včera
Válku na Ukrajině příští rok vyhrajeme, do 10 let začne válka s NATO, řekl ruský ministr Putinovi
včera
Nestáhli jsme se, jen přeskupili. Zatím nikdo neprovokuje, říkají o situaci v Sýrii ruští důstojníci
včera
Asad vydal první prohlášení od svého útěků ze Sýrie
včera
S milicemi jsme se dokázali vypořádat, ale Izrael je velmoc. Chceme hlavně mír, říkají obyvatelé Sýrie
včera
Oko za oko? Rusko to Orešnikem přehnalo. Srovnání s ATACMS a Storm Shadow mluví za vše
včera
Lidé na Mayotte začali umírat hlady a žízní. Situace je kritická
včera
Doněck se stává klíčovým bojištěm na Ukrajině. Kyjev přiznává, že situace není dobrá
včera
Severokorejští vojáci na bojišti zabíjejí ruské jednotky. Nerozumí si ani slovo
včera
Ve válce Izraele proti Hamásu v palestinském Pásmu Gazy zemřelo přes 45 000 lidí
včera
Dětskou obrnu jsme za 36 let nevymýtili. Teď hrozí její návrat
včera
Souboj s extrémním počasím s Trumpem v čele USA nevyhrajeme, varuje šéfka klimatické politiky EU
včera
Asie je z Trumpa nervózní. Co bude následovat po jeho nástupu k moci nikdo ani netuší
včera
Syřané v Praze slavili svržení Asada. Doufají, že ho čeká stejný osud jako nacistu Eichamanna
Desítky Syřanů se v sobotu sešly v Praze, aby uvítaly odstranění diktátorského režimu Bašára Asada ve své zemi. Informoval o tom server RFE/RL. Na syrském velvyslanectví v Praze Syřané vyvěsili vlajku využívanou opozicí, která Bašára definitivně svrhla minulou neděli prostřednictvím rychlé ozbrojené operace.
Zdroj: Jakub Jurek