Uznání Palestiny? Arabské země předloží OSN rezoluci

Káhira - Liga arabských států (LAS) předloží Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o vytvoření palestinského státu. Její schválení se však nečeká kvůli vetu ze strany USA. Rezoluce obsahuje mimo jiné rázný požadavek týkající se Izraele.

Ministři zahraničí zemí LAS jednali o vývoji izraelsko-palestinského konfliktu a uznání palestinského státu společně s prezidentem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Podle šéfa ligy Nabíla Arabího patnáctičlenné Radě bezpečnosti dokument "v několika nejbližších dnech" předloží Jordánsko jako arabská členská země rady. "O palestinské otázce se jednalo i v minulosti, ale dnešní novinkou je, že se arabské státy a Palestina rozhodly prostřednictvím Jordánska obrátit na Radu bezpečnosti s arabským návrhem rezoluce," oznámil Arabí.

Podle diplomatických zdrojů televizní stanice Al-Džazíra obsahuje rezoluce požadavek, aby Izrael opustil okupovaná palestinská území do listopadu 2016. Židovský stát by měl Palestincům zcela přenechat mimo Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy i východní Jeruzalém, který se má stát hlavním městem nového státu.Zástupci LAS hodlají po dnešním jednání začít hledat širokou mezinárodní podporu pro přijetí rezoluce. Palestinci tvrdí, že je ve světě uznává již přes 130 členských zemí OSN, které před dvěma lety ve Valném shromáždění hlasovaly o novém statusu Palestiny. Ta se tehdy stala nečlenským pozorovatelským státem OSN. V posledních týdnech o uznání Palestiny hlasovaly parlamenty několika evropských zemí včetně Británie či Francie a oficiálně ji uznalo Švédsko. V Radě bezpečnosti však nemá rezoluce patrně šanci projít kvůli očekávanému vetu Spojených států.

Přes vyhlášení Palestinského státu v r. 1988 není tato entita mezinárodně uznána. PNS má plnohodnotné zastoupení v Lize arabských států, má stálého zástupce v OSN, jenž však nemá právo hlasovat, nýbrž pouze právo účastnit se diskuzí (+ úřad OSN v Ženevě, ve Vídni, UNESCO). Dále je členem Organizace islámské konference, Hnutí nezúčastněných zemí, Programu evropsko-středomořské spolupráce, ILO, Mezinárodních telekomunikací, Mezinárodní organizace novinářů, Světové organizace cestovního ruchu. Je pozorovatelem i v dalších mezinárodních organizacích. Velmi intenzivně spolupracuje s MMF a skupinou Světové banky, jež na území realizuje řadu významných projektů.

Související

Více souvisejících

palestina OSN Liga arabských států (LAS)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 35 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy