Konflikt s Boko Haram vyústil v hladomor, dárci slíbili 672 milionů dolarů na pomoc

Oslo/Abuja - 14 zemí světa slíbilo, že během příštích tří let dají 672 milionů dolarů (17 miliard Kč) na pomoc africkým státům kolem Čadského jezera, které jsou ohroženy hladomorem. Postižená oblast zahrnuje severovýchodní Nigérii a příhraniční území sousedního Nigeru, Čadu a Kamerunu.

Představitelé dárcovských zemí své přípěvky dnes oznámili na konferenci v Oslu s tím, že na letošní rok připadne z uvedené částky 457 milionů dolarů (11,6 miliardy Kč). Podle OSN je letos potřeba shromáždit pro oběti konfliktu mezi islamisty ze skupiny Boko Haram a nigerijskou armádou ve zmíněném regionu 1,5 miliardy dolarů.

Konflikt připravil o život na 15.000 osob, vyhnal z domovů více než dva miliony lidí a zničil zemědělství, školy i zdravotnictví. Kvůli přítomnosti ozbrojenců Boko Haram nemohou rolníci v postižených zemích zasadit úrodu ani se dostat k Čadskému jezeru, aby napojili svá zvířata. Rybáři nemají možnost v jezeře lovit ryby.

Prvními z dárců, kteří své příspěvky dnes oznámili, bylo Norsko, jež má v plánu dát v příštích třech letech 192 milionů dolarů (4,9 miliardy Kč), a Německo s částkou 127 milionů dolarů (3,2 miliardy Kč).

Podle OSN potřebuje naléhavě humanitární pomoc ve formě vody, potravin, vzdělání či ochrany asi 11 milionů lidí. Světový program pro výživu (WFP) uvedl, že do července je nezbytně nutné dodat rýži nebo čirok, případně hotovost na nákup zásob pro 2,8 milionu obyvatel regionu.

"Žijí na pokraji existence, mají sotva jedno jídlo denně," řekl tento týden Toby Lanzer, který působí jako koordinátor humanitární pomoci pro oblast Sahelu.

Související

Ilustrační foto

UNICEF: Více než čtvrtina dětí na světě nemá co jíst

Více než jedno ze čtyř dětí mladších pěti let na světě žije ve "velké" potravinové chudobě, což znamená, že více než 180 milionům dětí hrozí nepříznivý vliv na jejich růst a vývoj. Oznámil to ve středu Dětský fond Spojených národů (UNICEF), informuje agentura AFP.

Více souvisejících

hladomor OSN afrika humanitární pomoc Boko Haram

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy