Somálsko zasáhla epidemie cholery: 25 tisíc nakažených, stovky mrtvých

Mogadišo/Ženeva - V Somalilandu vypukla epidemie cholery. Během posledních deseti dní zemřelo následkem silných průjmů 28 lidí. Od začátku dubna bylo v regionu na severu Somálska zaznamenáno 411 případů akutních průjmů a 167 osob muselo být hospitalizováno. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že v celém Somálsku onemocnělo cholerou 25 tisíc obyvatel.

S odkazem na zprávu Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce o tom informovala agentura AFP. "Tato epidemie je opravdu znepokojující, jelikož obyvatelé Somalilandu již oslabila sucha a nedostatek jídla," stojí ve zprávě. Většinu nemocných tvoří pasáci ovci z odlehlých regionů, kde panují sucha.

"Sucha způsobují žízeň hlad a smrt, jsou ale také spojeny s akutními průjmy, jelikož žízniví lidé pijí kontaminovanou vodu z řek či rybníků," pokračovala zpráva.

Somálské národní hnutí (SNM) v roce 1991 vyhlásilo nezávislost severní části Somálska pod názvem Republika Somaliland. V lednu 1991 tomu předcházelo svržení prezidenta Siada Barreho, které vyústilo v občanskou válku. Nezávislost Somalilandu mezinárodní společenství neuznává.

Sousední částečně autonomní Puntland zažívá stejnou epidemii. Od začátku letošního roku tam bylo zaznamenáno 1600 případů akutních průjmů, včetně těch spojených s cholerou. Zemřelo 57 osob.

Podle mluvčího WHO Tarika Jasarevice zemřelo v Somálsku od začátku roku na choleru už přes 520 lidí. WHO upozornila, že množství nakažených lidí může do léta vzrůst na 50.000. Nemoc se šíří nakaženým jídlem nebo vodou a úmrtnost je nyní v Somálsku dvojnásobná než stav považovaný za alarmující.

S extrémními suchy bojuje většina států v oblasti, situace v Somálsku je obzvlášť špatná, s nedostatkem vody se ale potýká i Etiopie a Keňa.

Inkubační doba cholery může být kratší než 1 den, obvykle je 2-5 dní. Během několika hodin organismus ztratí velké množství vody a minerálů (až 10 % tělesné hmotnosti). Dochází k extrémní dehydrataci s neuhasitelnou žízní, svalovými křečemi, poklesem krevního tlaku a selhání ledvin, vysvětluje ockovacicentrum.cz. Antibiotická léčba má za následek pokles infekčnosti pacienta, pro léčbu je však klíčová rychlá rehydratace.

Související

Více souvisejících

Somálsko cholera Sucho hladomor nemoci

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 16 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy